10 квітня в Києві відбулося 9-те засідання Керівного комітету Багатосторонньої координаційної платформи донорів для України, яка була створена для координації міжнародної допомоги та забезпечення нагальних потреб і довгострокового відновлення України.
Разом з партнерами обговорили забезпечення макроекономічної стабільності та бюджетної підтримки у 2024-25 рр., забезпечення потреб критичної відбудови, швидкого відновлення та пріоритетів інвестування, впровадження реформ на шляху в ЄС, підтримку та залучення приватного сектору.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час відкриття засідання наголосив на трьох стратегічних завданнях – забезпечення прогнозованої бюджетної підтримки, створення міцного фундаменту економічної стійкості, що сприятиме зменшенню дефіциту бюджету, використання заморожених російських активів для потреб України. «Наш пріоритет – перемога у війні. І це неможливо без забезпечення макроекономічної стабільності», – зауважив Денис Шмигаль.
Прем’єр-міністр підкреслив, що навіть в умовах війни Україна залишається відданою впровадженню реформ та нашому європейському курсу. «Ми змінюємо нашу країну, бо це дає нам силу боротися, відновлюватися та перемагати. Ми маємо чітко визначені пріоритети та план реформ. Зокрема, мова йде про трансформації, передбачені в Матриці реформ та реформи в межах програми Ukraine Facility», – наголосив він.
Співголова Платформи від України Міністр фінансів України Сергій Марченко розповів про стан та потреби фінансування на 2024-25 рр в умовах повномасштабної війни.
«Міністерство фінансів проводить активну роботу над збільшенням доходів держбюджету. Заходи з підтримки бюджетної ліквідності в першому кварталі 2024 року дозволили збільшити внутрішні джерела на 5,4 млрд доларів США. Водночас в умовах повномасштабної війни, коли агресор має значно більші ресурси та щодня спричиняє Україні мільйонні збитки, міжнародна підтримка є критично важливою. У 2024 році зовнішнє фінансування сягає 10,2 млрд доларів США. Вдячний ЄС, Японії, Канаді, МВФ, Великій Британії, Норвегії за бюджетну підтримку, яка спрямовується на пріоритетні соціальні потреби країни», — зазначив Сергій Марченко.
Віце-прем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков у своєму виступі підкреслив терміновість відновлення енергетичного сектора як основи функціонування економіки в цілому. «Після російських масованих повітряних атак першочергово енергетична інфраструктура потребує ремонту та відбудови. Особливо складна ситуація на Харківщині. Розраховуємо на підтримку партнерів у відновленні спроможностей генерації та продовженні будівництва пасивного захисту для підстанцій», – наголосив він.
Про підтримку і залучення приватного сектора розповіла Перший віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко.
«Після падіння у майже 30% в перший рік повномасштабної війни, українська економіка поступово відновлюється із прогнозованим зростанням у 4,6% у цьому році. Та для стійкості на полі бою нам важлива також більша економічна стійкість. Тож працюємо над залученням інвестицій, зокрема через інвестиційний інструмент Pillar II в рамках Ukraine Facility. Посиленням спроможності приватного сектору через Business Advisory Council та інші інструменти. Ми очікуємо додаткових практичних ініціатив та інструментів у рамках платформи з акцентом на вирішення нагальних потреб, таких як страхування політичних ризиків і доступ до фінансування для приватного сектору», – наголосила вона.
Наступне засідання Керівного комітету Платформи планується на полях Конференції відновлення, що пройде в червні цього року в Берліні.
Довідково
Платформа донорів була створена для координації підтримки нагальних фінансових потреб України, відбудови та майбутнього економічного відновлення з різних джерел та встановлених інструментів фінансування. Керівний комітет Платформи складається з вищих посадових осіб з України, країн G7 та Європейського Союзу. Міжнародні фінансові установи та організації також беруть участь у засіданнях Керівного комітету як активні учасники.
Вищі посадові особи з Сполучених Штатів, Європейської Комісії та України співголовують у Керівному комітеті - заступник Національного радника з питань міжнародної економіки Даліп Сінгх від США, Генеральний директор Генерального директорату ЄК з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення Герт Ян Купман від ЄС, Міністр фінансів Сергій Марченко від України.