Спеціалісти Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України представила унікальну модель відновлення психічного здоров’я для тих, хто зазнав впливу війни.
«Центр ”Лісова поляна” – заклад, яким я пишаюся. Його фахівці розробили унікальну модель відновлення психічного здоров’я. Це вкрай важливо для всіх тих, хто відчув на собі вплив війни. Щороку 3,5 тисячі людей отримують тут комплексну стаціонарну допомогу. Це ветерани, військовослужбовці, особи, які пережили полон, катування, окупацію, члени родин загиблих, полонених, зниклих безвісти. Всі ці люди потребують нашої уваги та нашої поваги. Наша задача – зробити все, аби вони отримали всю необхідну медичну допомогу: якісну, сучасну, ефективну», – зазначає Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко.
Через вплив війни чимало людей потребує зараз чи потребуватиме у майбутньому професійної допомоги. Тож зараз як ніколи є актуальними розбудова якісних послуг та створення широких можливостей для відновлення людей, які зазнали впливу психотравмівних подій.
Лісова поляна є зразковим прикладом реабілітаційного центру для ветеранів, але його ресурси – обмежені: заклад розрахований на 200 пацієнтів. І потрібно хоча б пʼять-сім таких сателітних центрів у регіонах. Наразі вже зʼявляються реабілітаційні заклади, які хотіли б надавати такого роду допомогу, але в них немає досвіду. Тому фахівці Центру готові ділитися своїми напрацюваннями й досвідом, щоб якомога більше громадян, зокрема військовослужбовці, могли отримати потрібну допомогу.
«Для авторів моделі робота з невидимими наслідками війни почалася саме того далекого літа 2014 року, коли вперше в Україні створилась тісна колаборація лікарів і психологів у невеликому відділенні клініки професійних захворювань, щоб працювати з тоді ще зовсім невідомими травмами. Але велика вдячність і повага до людей, які нас захищають, сприяла саморозвитку, навчанню, розумінню того, що необхідно додати, які програми започаткувати. І це дало змогу відкрити у 2019 році перший в Україні Центр відновлення психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» на базі Міністерства охорони здоров’я України, – розповідає директорка Центру Ксенія Возніцина. – Сьогодні, під час широкомасштабного вторгнення, робота Центру показала свою актуальність, високу ефективність та безумовну необхідність. Команді вдалось вибудувати роботу таким чином, що пацієнти мають великий кредит довіри до фахівців, заклад здобув авторитет у ветеранів».
Ксенія Возніцина разом із колегами детально розписали свій досвід, напрацювання й методи у посібнику «Модель центру відновлення психічного здоровʼя для постраждалих від війни», в якому вони діляться досвідом ефективного центру з надією на те, що ці знання дадуть можливість усім зацікавленим особам імплементувати необхідні рекомендації для якісної допомоги, якої гідні наші захисники та захисниці.
Посібнику містить детальні інструкції й опис методик, принципи й цінності, організаційні та методичні засади роботи таких центрів. Тут є, наприклад, інформація про організаційну структуру та вимоги до закладу, атмосферу й принципи роботи, психотерапевтичні підходи та стандарти. Також детально розписано маршрут пацієнта – від приймання до закінчення лікування і направлення на послуги в громади. Йдеться окремо й про роботу з персоналом, вимоги до фахівців та контроль надання послуг.
У додатках подані практичні прикладні матеріали, як от: опитувальні листи, анкети, тести, оцінки, картки, критерії, шкали тощо.
У дводенному воркшопі з представлення моделі центру відновлення психічного здоров’я для постраждалих від війни взяли участь представники МОЗ, Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ та ГО «Безбар’єрність», PACT, керівники «Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України» та інші.
Нагадаємо, які психологічні послуги для ветеранів гарантує держава.