• In English
 • Публічність, прозоре партнерство та управління ризиками – важливі фактори якісної трансформації держархбудконтролю в Україні
  Державна архітектурно-будівельна інспекція України, опубліковано 18 жовтня 2018 року о 13:28

  Держархбудінспекцією зроблено рішучі кроки на шляху до відкритої взаємодії з бізнесом та суб’єктами містобудування загалом. На цьому наголосив 17 жовтня Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олексій Кудрявцев на Інспекційному форумі ПЕРЕВІРОК.NET, в рамках якого обговорювали питання ризикоорієнтованого підходу до контролю в Україні.

  У заході, що відбувся в рамках Європейського тижня підприємництва, взяли участь Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюґ Мінґареллі, Голова Офісу ефективного регулювання Олексій Гончарук, Перший заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Максим Нефьодов, Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна, Виконавчий директор Спілки українських підприємців Катерина Глазкова, Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко, Віце-президент Американської торговельної палати в Україні Тетяна Прокопчук, а також керівники державних інспекційних органів України.

  Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наголосив, що філософія нагляду в Україні має змінитися – в бік повної публічності і прогнозованості.

  «Кажу всім контролюючим органам: ви маєте працювати в інтересах України і українців. За Урядом не буде ніяких затримок у запровадженні змін. Я буду завжди підтримувати чесний, прозорий бізнес, - зазначив Володимир Гройсман. – Хочу дати чіткий меседж. До кінця року реформа перевірок має бути закінчена. Має бути створена ризикоорієнтована модель. Ми маємо повністю відійти від формалізму».

  Як відзначив Голова Офісу ефективного регулювання Олексій Гончарук, ціллю нової системи нагляду має бути управління ризиками, а не бездумна фіксація порушень, що виявляються сьогодні у 99% перевірок: «Ми створюємо інтегрований портал – BigData з усім масивом даних та можливістю їх якісного аналізу. Бізнес має володіти чіткою вичерпною інформацією про вимоги при перевірках та можливості зниження ризиків своєї діяльності. Це суттєво зменшить поле для зловживань та зробить роботу системи більш розумною та прогнозованою».

  За словами Голови ДАБІ Олексія Кудрявцева, Державна архітектурно-будівельна інспекція вже перевела свою роботу у площину публічності. Ще на початку року в рамках Меморандуму з BRDO Держархбудінспекція долучилася до наповнення Інспекційного порталу та наразі знаходиться серед лідерів за кількістю оприлюдненої інформації про планові перевірки об’єктів будівництва.

  «Ми пішли далі та на офіційному сайті Держархбудінспекції запустили онлайн-платформу «Прозора ДАБІ», що дає можливість забудовникам в режимі онлайн простежити кожний етап розгляду поданих документів та водночас робить публічною та доступною інформацію про позапланові перевірки», – зауважив Олексій Кудрявцев.

  Зокрема, у «Прозора ДАБІ» вже працює Відкрита система проведення інспекційних заходів у будівництві, де публікуються відомості про всі позапланові перевірки об’єктів будівництва, замовниками яких є юридичні особи. За адресою будівництва чи назвою суб’єкта містобудування кожен зможе отримати інформацію щодо підстав проведення заходу контролю, видачі направлення на перевірку та кінцевого результату. Таким чином усуваються можливі ризики, пов’язані із зловживаннями посадових осіб на місцях та тиском на бізнес. У той же час громадяни отримують реальну картину того, що відбувається у сфері містобудування їх регіону.

  Однак для повного переформатування на ризикоорієнтовану система держархбудконтролю потребує наступних законодавчих та практичних змін.

  «Ситуація, коли контроль спроможний лише констатувати порушення та накладати штрафи, є неадекватною. Не відповідає ні очікуванням держави, громадськості та забудовників, ні європейським стандартам та українським потребам. ДАБІ напрацьовано пропозиції щодо зміни концепції контролю за будівництвом, в основу якої закладено не каральний вектор, а консультативну підтримку та партнерську взаємодію з бізнесом для запобігання порушенням», - наголосив Олексій Кудрявцев.

  Держархбудінспекція пропонує замінити планові перевірки, що «не встигають» виявляти порушення, на поетапний огляд виконання будівельних робіт. При цьому у разі виявлення порушень не штрафувати забудовників, а надавати рекомендації щодо усунення помилок. У такий спосіб держава забезпечить належний супровід всього процесу будівництва об’єктів, ДАБІ із статусу контролюючого органу, що лише організовує та проводить перевірки, перетвориться на дійсно адміністративно-консультативного партнера забудовників та зможе ефективно управляти ризиками у будівництві.