• In English
 • Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль дав інтерв'ю виданню Luxembourg Times
  Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 12 лютого 2021 року о 15:19

  Україна та Люксембург обговорять актуальні питання

  Прем'єр-міністр Денис Шмигаль обговорить з Ксав’є Беттелем співробітництво у космічній галузі та інші теми

  Яннік Ламбер

  12.02.2021

  Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль планує відновити ділові зв'язки з Люксембургом під час візиту в п'ятницю, оскільки країна працює над забезпеченням росту економіки, що потерпає від пандемії та війни з Росією.

  45-річний Денис Шмигаль, який обійняв посаду в березні 2020 року за керівництва Президента Володимира Зеленського, планує обговорювати такі теми, як енергетика, кібертехнології та космічна галузь, під час зустрічі з Прем'єр-міністром Ксав'є Беттелем та іншими чиновниками, як він повідомив виданню Люксембург Таймс.

  "Ми хочемо перезапустити відносини між Люксембургом та Україною, оскільки вони були на паузі протягом довгого часу", - сказав Денис Шмигаль в своєму інтерв'ю напередодні свого візиту до Люксембургу, який буде першим візитом українського топ лідера з 1998 року.

  Денис Шмигаль відвідає Люксембург після зустрічей у Брюсселі щодо економічних та правових реформ, які проводить його країна в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, процесу, який одного дня може призвести до офіційних дискусій щодо вступу України до 27-членного блоку.

  Незважаючи на свій невеликий розмір, Велике Герцогство є сьомим за величиною інвестором ЄС в Україну, і близько сотні компаній з Люксембургу із значними інвестиціями, зокрема у промисловості, оптовій та роздрібній торгівлі, будівництві та транспорті, зареєстровано в Україні.

  Українська делегація також зустрінеться з представниками Європейського інвестиційного банку у штаб-квартирі в Люксембурзі, який інвестував близько 1,9 млрд. євро в малий та середній бізнес в Україні та 3,6 млрд. євро на підтримку державного сектору з початку роботи з країнами в 2007 році.

  Зосередження уваги на розвитку бізнесу показує, що Україна, частину якої Росія окупувала з 2014 року, відновлюється після розпалу конфлікту зі своїм значно більшим східним сусідом, який анексував Кримський півострів та частини Східної України в 2014 році.

  Схід і Захід

  Україна роками шукала тісніших зв'язків із Заходом, коли колишній президент Віктор Янукович несподівано вирішив зупинити підписання Угоди про асоціацію з ЄС у 2014 році, прагнучи натомість тіснішого співробітництва з Росією, що призвело до протестів, його відставки та війни.

  Договір щодо космічної програми, що фінансується США - яку Росія сприймає як різко негативну - буде однією з тем, яку обговорюватимуть Денис Шмигаль і Ксав’є Беттель.

   "Нас цікавить космічна програма Люксембургу і ми прагнемо отримати досвід, особливо щодо державно-приватного партнерства в цій галузі", - сказав Денис Шмигаль.

  Україна приєдналася до космічних угод НАСА "Артеміда" в листопаді, через місяць після того, як Велике Герцогство підписало договори щодо планів з вивчення Місяця та використання його ресурсів у комерційних цілях в рамках місії США щодо початку пілотованих польотів на Місяць і, зрештою, на Марс.

  Люксембург був першою країною у світі, яка слідом за США створила правову базу комерційної експлуатації космосу за часів колишнього міністра економіки Етьєна Шнайдера.

  Україна також є важливим клієнтом державної супутникової компанії Люксембургу SES, яка підписала угоду з медіагрупою 1 + 1 України в 2016 році і, за словами екс-міністра закордонних справ Павла Клімкіна, була відповідальною за 65% усіх медіа-трансляцій в Україні в 2017 році.

  Візит Дениса Шмигаля до Брюсселя відбувається в той час, коли ЄС готує нові санкції проти Росії через ув'язнення лідера опозиції Олексія Навального, який зазнав смертельного нападу нервово-паралітичного агента, у якому він та західні уряди звинуватили російські спецслужби.

  "Ми хотіли б, щоб Люксембург розширив санкції проти Росії", - сказав Денис Шмигаль у відповідь на запитання щодо вторгнення. Люксембург був членом Ради безпеки ООН на основі ротації на початку кризи в 2014 році.

  Люксембург пишається хорошими відносинами з Росією. У 2019 році колишній прем'єр-міністр Дмитро Медведєв прибув до країни з агресивно розкрученим візитом, який викликав несхвалення з боку США, з метою укладання угод про культурне, економічне та технологічне співробітництво.

  Проте Денис Шмигаль відмітив, що він також усвідомлює, що Велике Герцогство завжди підтримувало санкції, застосовані як результат вторгнення Росії, та виступало в підтримку шляху України до європейської інтеграції.

  На запитання про закриття в Україні минулого місяця трьох проросійських опозиційних телеканалів - акт, який викликав критику з боку деяких країн ЄС, але був підтриманий США – Денис Шмигаль відповів, що закриття "пропаганди" не є порушенням свободи засобів масової інформації.

  Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль дав інтерв'ю виданню Luxembourg Times