Про те, які зміни очікують на систему охорони здоров'я, розповів Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров'я, в інтерв'ю «РБК-Україна».
Трансформація розпочнеться зі зміни принципів роботи первинної ланки медичної допомоги - сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів. З 1 липня медичні заклади, які долучились до кампанії «Лікар для кожної сім'ї», будуть отримувати кошти з держбюджету за принципом «кошти ходять за пацієнтом». Декларації ж з пацієнтами лікарі первинної ланки почали підписувати ще в квітні.
По суті декларація - це документ, який засвідчує, що пацієнт має намір лікуватися у певного лікаря. Таким чином, медзаклад буде зацікавлений залучити якомога більше пацієнтів, оскільки він буде отримувати кошти з держбюджету в залежності від кількості підписаних декларацій.
Найголовніше - пацієнти зможуть вільно обирати своїх лікарів (терапевтів, педіатрів для дітей та сімейних лікарів). Якщо з якоїсь причини лікар людину не влаштує, то пацієнт зможе обрати іншого лікаря.
«В результаті реформи пацієнт буде отримувати кращу допомогу від лікаря, для якого також трохи на краще зміняться умови праці. Запровадження принципу «гроші ходять за пацієнтом» зробить лікаря зацікавленим в наданні якісної допомоги пацієнту. Це буде стимулювати лікаря надати послугу таким чином, щоб пацієнт залишився задоволеним. Крім того, це дозволить нам жорстко контролювати якість послуг, з року в рік підвищувати її, стимулювати це фінансовими інструментами», - зауважив Павло Ковтонюк.
Національна служба здоров'я жорстко ставитиметься до того, що заклад первинної допомоги братиме додаткові гроші з пацієнта. Якщо таке порушення станеться двічі, з таким закладом в односторонньому порядку Національна служба здоров’я має розірвати контракт. Тариф, який платитиметься закладам за пацієнта на рік, доволі високий. Тому для сімейних лікарів буде аморально брати додаткові гроші з пацієнтів.