• In English
 • Остап Семерак: Україна може швидше за Швейцарію подолати проблеми із відходами
  Міністерство екології та природних ресурсів України, опубліковано 21 серпня 2018 року о 14:48

  Україна отримала проект Національної стратегії управління відходами, який є дороговказом, як потрібно реформувати цю сферу. Зараз триває робота над Планом реалізації ухваленої нової доктрини та розробкою відповідної законодавчої бази, де будуть прописані чіткі кроки: що і як потрібно зробити. Про це в ефірі політичного ток-шоу "Гра у класику" з Сергієм Рахманіним на телеканалі ZIK розповів Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

  "Насправді державної стратегії не було. Катастрофа сталась у Львові (трагедія на Грибовецькому сміттєзвалищі – ред.), але цілком зрозуміло, що вона могла і може трапитись і будь-де в іншому місці. Тому держава повинна мати чітку стратегію. Схожі напрацювання були у минулому столітті, наприклад, у Японії чи Швейцарії", - зазначив Міністр.

  Він вкотре наголосив, що Стратегія має чітку ієрархію та імплементує усі стандарти, які діють у країнах Європейського Союзу.

  «Це – запобігання утворенню сміття, а тоді вже – переробка, повторне використання і, лише в останню чергу, спалення. Ця Стратегія також прописує створення законодавчої бази. Дуже часто ми чуємо, що є інвестори, які можуть прийти у будь-яке з українських міст і побудувати там завод з переробки сміття. Але не маємо жодного успішного прикладу такої інвестиції. Чому? Відповідь проста - ті умови, які сьогодні працюють, є неприйнятними для бізнесу", - розповів Остап Семерак.

  Водночас, він переконаний, що жодного "українського велосипеду" не потрібно вигадувати, оскільки є досвід європейських країн таких, як Швейцарія, які 40 років тому мали аналогічні проблеми зі збором та утилізацією відходів, але зуміли успішно вийти із сміттєвого колапсу.

  "Швейцарія з 1972 року почала їхати цим потягом і приїхала до того, що сьогодні у них 100% переробки сміття. З побутових відходів вони не вивозять на захоронення взагалі нічого. Україна не повинна їхати і зупинятись на кожній їхній зупинці, але потрібно використати цей образний потяг і набагато швидше здолати цю дорогу", - вважає Остап Семерак.

  Окрім цього, він підкреслив, що вимоги та стандарти ЄС є цілком зрозумілими не тільки для українського бізнесу, а й для європейського, який готовий прийти на український ринок.

  "Повинні бути чіткі правила, але таких сьогодні немає. Їх потрібно створити в законах. Це дуже амбітний план, адже нам треба спочатку створити рамковий закон про відходи. Йдеться про імплементацію європейської директиви про відходи. Після цього потрібно ухвалити ще близько 10 законопроектів, що регулюватимуть окремі галузі поводження з різними відходами", - резюмував Остап Семерак.

  Нагадаємо, нещодавно відбулося засідання Координаційної ради з питань реалізації Національної стратегії управління відходами в України до 2030 року, де було презентовано проект Національного плану реалізації нової політики у сфері відходів. Також паралельно триває робота над рамковим законом про відходи та іншими законами, які регулюватимуть дану сферу.