• In English
 • Олексій Чернишов: До трагедії у Харкові призвело свідоме порушення правил пожежної безпеки
  Міністерство розвитку громад та територій України, опубліковано 24 лютого 2021 року о 17:34


  24 лютого в ході засідання Кабінету Міністрів України Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов повідомив про результати роботи очолюваної ним Урядової комісії з розслідування причин виникнення надзвичайної ситуації, що сталася 21 січня у Харкові. Також Міністр окреслив подальші дії з боку держави, які необхідні для попередження подібних ситуацій у майбутньому та реформування системи надання соціальних послуг в Україні.

  «Урядова комісія встановила, що до трагедії, яка забрала життя 15 людей, призвело грубе та свідоме порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, а також підключення до будівлі електро- та газопостачання без отримання спеціальних дозволів», – наголосив Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

  За словами Міністра, до трагедії призвів комплекс причин та передумов. Будівля була не пристосована для проживання осіб літнього віку, заклад не був внесений до Реєстру надавачів соціальних послуг. Окрім того, в закладі не було кваліфікованого медичного персоналу.

  За період дії Урядової комісії низка місцевих та державних органів паралельно проводили перевірки подібних закладів по всій країні. Облдержадміністрації виявили 786 незареєстрованих недержавних закладів. 620 з них ОДА перевірили.

  У свою чергу Національна поліція встановила 1 459 об’єктів підвищеного ризику, виявила 59 нелегальних закладів, та встановила 292 порушення.

  Фахівці ДСНС перевірили 1 353 об’єкти, виявили 15 000 порушень та 1378 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності. Перевірки ДСНС триватимуть до 30 квітня.

  Олексій Чернишов також додав, що завданням Комісії було не тільки визначення причини конкретної пожежі, а й напрацювання плану дій, який не допустить таких трагедій у майбутньому.

  «За період роботи комісії розроблено та прийнято низку постанов Уряду щодо Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, що поступово виводить велику частину ринку соціальних послуг з тіні. Разом з тим на базі Кабміну створена робоча група з удосконалення законодавства, яке регулює ринок соціальних послуг. Результатом її роботи стануть пропозиції подальшого реформування цієї сфери», – підкреслив Олексій Чернишов.

  Низка важливих завдань, що удосконалять сферу надання соціальних послуг, покладена на Мінсоцполітики – держорган, що відповідає за цю сферу. Зокрема, Мінсоцполітики має напрацювати законодавчі зміни для:

  • обов’язкової реєстрації в Реєстрі суб’єктів господарювання, що надають соціальні послуги;
  • ліцензування 6 соціальних послуг;
  • запровадження діяльності соціальної інспекції з правом надання приписів;
  • переходу до фінансування соціальних послуг за принципом «гроші ходять за отримувачем »;
  • удосконалення механізмів співфінансування соціальних послуг з державного та місцевого бюджетів
  • розробити алгоритм припинення діяльності суб’єктів господарювання, діяльність яких не відповідає Критеріям;
  • підготувати зміни до постанов КМУ в частині спрощення процедури отримання соціальних послуг (мінімізація кількості документів).

  Також голова Урядової комісії повідомив, що лікування постраждалих при пожежі забезпечується за кошти Харківського міського бюджету та за кошти НСЗУ. Харківська мерія фінансуватиме поховання загиблих.

  Окрім того, сім’ї загиблих та постраждалі особи отримають матеріальну допомогу в розмірі 10 тисяч гривень. Відповідне рішення сесія Харківської облради ухвалить 4 березня.

  Нагадаємо, що пожежа сталася 21 січня 2021 року у житловому будинку, переобладнаному під будинок для літніх людей, по вулиці Нижній Гиївській, 150 у Харкові. Загалом у будівлі на момент пожежі знаходилось 37 осіб: 4 – персонал, 33 – люди похилого віку. Трагедія забрала життя 15 людей, які загинули на місці пожежі.

  Урядова комісія була створена в день трагедії на позачерговому засіданні Кабінет Міністрів України. До її складу увійшли представники ДСНС, МВС, Мінсоцполітики, Мін’юст, МОЗ, Харківської облдержадміністрації та інших органів влади. Очолив комісію Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

  Наступного дня після пожежі місце трагедії відвідав Президент України Володимир Зеленський та Міністр Олексій Чернишов. Того ж дня Урядова комісія розпочала роботу на місті пожежі.