Сприяти комплексній реформі системи догляду за дітьми, зосереджуючись на сімейних формах виховання та захисті дітей - такою є ціль Координаційного центру, який презентували 23 серпня. Участь у презентації взяла Міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
“Завдання кращого догляду - утримати дитину в одній родині. Тому ми маємо розвивати усі можливі соціальні послуги, щоб дитина залишилася у сім’ї. Попередити проблему, підтримати родину у кризовій ситуації. Так, у центрах життєстійкості, які невдовзі з’являться в Україні, ми сформуємо сімейні центри, де кожен з членів сім’ї зможе прийти і отримати консультацію, підтримку та відчути, що він не сам”, - зазначила Оксана Жолнович.
Керівник координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова розповіла про пріоритетні задачі Центру. “Найкращі інтереси дітей – пріоритет України. Для нас важлива комплексна підтримка реформи кращого догляду, яка передбачатиме розробку та імплементацію Національного плану сімейного виховання та догляду дітей в Україні. Його розробкою займатиметься команда Координаційного центру разом з усіма органами влади, громадськими організаціями, міжнародними партнерами та експертами”, – розповіла Ірина Тулякова.
Під час заходу Перша леді Олена Зеленська наголосила: “Безцінне відчуття родини повинна мати кожна дитина в Україні. Саме тому Україна зобов’язалася перейти до сімейних форм виховання. Моральний обов’язок країни – підхопити цих дітей прямо зараз, дати їм тепло, на яке вони заслуговують”.
Заступник керівника Офісу Президента України Юлія Соколовська підкреслила, що під час війни потрібно вирішувати одночасно багато задач, але всім разом вистачить сил та мотивації провести трансформацію системи кращого догляду.
Радник-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дарʼя Герасимчук підкреслила, що кращі інтереси дитини – це коли дитина живе з батьками, тому наразі важливо розробляти додаткові превенції щодо потрапляння дітей до інституційних закладів.
Міністр освіти і науки Оксен Лісовий наголосив на важливості затвердження стратегії розвитку інклюзивної освіти, адже близько 35 тисячі дітей потребують її в системі загальної середньої освіти. У свою чергу Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко сказав, що держава розуміє суть проблеми і має план заходів щодо забезпечення медичної допомоги дітям.
Досвідом громад у підтримці сімейних форм виховання поділився Віктор Градівський, заступник начальника обласної військової адміністрації Житомирської області. Думку дітей та молоді на заході представив голова Національного офісу дітей та молоді “ДІйМО” Кирило Невдоха та розповів про розвиток наставництва, як один з ефективних методів підтримки дітей.
Також керівник секції захисту прав дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Джин Чой розповіла про світову програму “Кращого догляду”, яку впроваджує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
Координаційний центр створено за ініціативи Президента України Володимира Зеленського, Першої Леді Олени Зеленської та за підтримки Президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.
Діяльність Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей здійснюється за підтримки Європейського Союзу та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.