• In English
 • МТОТ: Розроблено навчальну програму та спеціальні макети мін та вибухонебезпечних предметів, які будуть задіяні в навчальному процесі по всьому сходу України

  З нагоди Міжнародного дня просвіти щодо мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов'язаній із розмінуванням у приміщенні Кабінету Міністрів України відбулася презентація макетів мін та вибухонебезпечних предметів для використання навчальними закладами на сході України в рамках Стандарту протимінної діяльності щодо інформування населення про мінну небезпеку, розробленого МТОТ.

  Застосування Стандарту протимінної діяльності, який стосується інформування цивільного населення про мінну небезпеку планується в декількох пілотних громадах на сході країни, які готові розпочати роботу із навчання безпечній поведінці населення вже зараз. Навчальні макети невдовзі будуть передані у школи Луганської та Донецької областей.

  «В деяких районах Донбасу обстріли відбуваються практично щоденно і територія забруднюється не лише мінами, а й боєприпасами, які не розірвалися. І це створює реальну загрозу не тільки для військових, а й для цивільного населення. Тому вкрай важливо навчити людей вести себе в такий спосіб, аби знизити ризики підриву та заподіяння шкоди здоров’ю людей. Якщо в Києві, наприклад, надходить дзвінок, що замінований вокзал, або ринок, або є якась підозріла валіза, відбувається повна евакуація людей, очеплення території. А на Донбасі живуть людини, які щодня ходять повз міни. І дитину, коли відправляють до школи в Києві, говорять: «обережно переходь дорогу», а на Донбасі батьки вимушені говорити: «коли ідеш, не відхиляйся від маршруту, якщо проходиш лісосмугу, іди тільки там, де є дозвільні знаки і в жодному випадку не звертай, будь уважним, не підірвись на міні». Уявіть собі, в яких умовах там знаходиться населення», – відзначив Вадим Черниш під час брифінгу.

  Стандарт, розроблений МТОТ, передбачає інформування різних категорій населення не лише в освітніх закладах, а й поза ними. На постійній основі буде запроваджено навчання дітей, представників професій, які безпосередньо працюють на територіях, забруднених мінами або небезпечними залишками війни (представники сільськогосподарських підприємств, водоканалів, енергетиків, тощо).

  «Відповідно до Державної цільової програми, яка була затверджена наприкінці 2017 року, 20 млн грн передбачено саме на інформування населення про мінну небезпеку. Сподіваємося, що будуть внесені зміни до бюджету і ці кошти будуть виділені. Слід зазначити, що за останні роки донорами було витрачено 26 млн доларів на заходи з розмінування в Україні. Видатки на протимінну діяльність для кожної країни, яка перебувала, або знаходиться в конфлікті, є досить значними. Адже якщо вартість міни, або боєприпасу, що не розірвався, приблизно 3 долари, то вартість розмінування, аби повністю очистити територію буде коштувати приблизно тисячу доларів. Але не забуваймо, що протимінна діяльність це не лише розмінування, а й інформування, допомога постраждалим, розповсюдження інформації проти використання мін, знищення боєприпасів. Тобто цілий комплекс заходів, що потребує консолідованих зусиль багатьох профільних структур», – зазначив Міністр.

  З метою підвищення поінформованості населення та зменшення ризиків для цивільних громадян, МТОТ у співпраці з ДСНС, Інститутом модернізації змісту освіти, Женевським центром гуманітарного розмінування та за підтримки Уряду Швейцарії розробили навчальну програму та спеціальні макети мін та вибухонебезпечних предметів для шкіл, з урахуванням найкращих міжнародних практик, які будуть задіяні в навчальному процесі по всьому сходу України.

  «Саме освітня діяльність є дуже важливою. Але важливо не лише вміти ідентифікувати вибухонебезпечні предмети, особливо саморобні вибухові пристрої, адже інколи в них дуже важко опізнати небезпечний предмет, а вони там є і можуть зберігатись роками. Не менш важливо ще й знати, як надати першу медичну допомогу постраждалому. Адже мені пощастило, що поруч були професійні люди, які змогли правильно надати допомогу і врятувати життя. Особливо, це необхідно для місцевих мешканців та дітей», – відзначив у свою чергу демобілізований боєць Збройних Сил України Ігор Безкаравайний, який отримав інвалідність в результаті підриву на міні під час перебування на звільненій території Донецької області.

  Також 4 квітня 2018 р. представники Міністерства взяли участь у публічному відзначенні Міжнародного дня просвіти щодо мінної небезпеки, який проходив у київському парку ім. Т.Г.Шевченка за участі представників МЗС, ДСНС, Міноборони, ПРООН, ЮНІСЕФ, ОБСЄ, Данської ради з питань біженців та HALO Trast.

  «Міжнародний досвід говорить, що саме діти, якщо їх завчасно навчити щодо небезпеки мін, стають найбільш дисциплінованими і фактично презентують розуміння того, наскільки важливо бути уважним до вибухонебезпечних предметів. Ми маємо охопити просвітницькою роботою всіх мешканців громад, наближених до території конфлікту. І ця робота ведеться. На жаль, міжнародний досвід каже, що перед нами великі виклики. Наприклад, в Хорватії і Боснії та Герцеговині вже 23 роки пройшло з моменту завершення війни, а там досі залишаються нерозміновані території», – сказав під час виступу радник Міністра, Посол України у Хорватії і Боснії та Герцеговині у 2010-2017 рр. Олександр Левченко.

  Довідково

  Міжнародний день просвіти щодо мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов'язаній із розмінуванням, відзначається щороку 4 квітня відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН від 8 грудня 2005 року.