• In English
 • Мета нових інституцій Мінкультури – забезпечити рівний доступ до реалізації культурних ініціатив, - Євген Нищук
  Міністерство культури України, опубліковано 18 вересня 2018 року о 20:12

  Сьогодні, 18 вересня, в УНІА «Укрінформ» відбувся брифінг на тему «Нова культурна парадигма країни: нематеріальний культурний ресурс як важіль розвитку громад». Під час заходу відбулася презентація проектів, поданих Українським центром культурних досліджень на грантову підтримку Українського культурного фонду, які стали переможцями конкурсу в категоріях «Індивідуальні національні проекти» та «Проекти національного партнерства».

  «Сьогодні наша країна перебуває на етапі дуже ґрунтовного, фундаментального перетворення та модернізації, в тому числі, в частині культурної політики. Буквально за два останні роки створені нові культурні інституції - Український культурний фонд та Український інститут книги, значно посилена робота Українського центру культурних досліджень (УЦКД), на його базі створено новий структурний підрозділ - Інститут координаторів реформи в галузі культури. Робота цих інституцій - це потужний інструмент для фінансування культурних ініціатив. Їх мета, в умовах децентралізації, забезпечити якісним програмним продуктом, яким зможе скористатися мистецьке середовище по всій Україні. Незалежно від форми власності - громадська організація, комунальний заклад, ініціатива конкретної фізичної особи – забезпечити рівні можливості для втілення своїх креативних ідей та реалізації проектів», - зазначив  Міністр культури України Євген Нищук.

  Окремо Міністр культури зупинився на ситуації із закладами культури, які знаходяться у місцевому підпорядкуванні, де багато процесів, які передбачають докорінні зміни, залежать від активності та прагнень місцевих органів управління. Для координації такої роботи створено структурний підрозділ на базі УЦКД - Інститут координаторів реформи в галузі культури, представники якого мають працювати безпосередньо в регіонах України. Нині працюють регіональні представництва в Донецькій, Сумській, Полтавській та Вінницькій областях. Оголошено конкурс на регіональних представників в Запорізькій та Івано-Франківській областях. У 2019 році буде відкрито ще 6 представництв в Одеській, Тернопільській, Рівненській, Чернігівській та Луганській областях.

  «УЦКД доклав значних зусиль і разом зі своїми партнерами представив на конкурс Українського культурного фонду два важливих проекти – «Створення віртуального музею нематеріальної культурної спадщини України» та «Джерелознавчі студії з історії культурної дипломатії України: «Світовий тріумф «Щедрика» – 100 років культурної дипломатії України». Я радий, що ці проекти були підтримані експертами», - сказав Євген Нищук.

  Як повідомила виконавчий директор державного Українського культурного фонду Юлія Федів, Український культурний фонд, який є новою державною установою у сфері фінансової підтримки культурно-мистецьких проектів, у травні цього року оголосив перший конкурс на підтримку у сфері культури. В конкурсі на однакових засадах взяли участь - державні, комунальні установи, а також громадські організації, фізичні особи-підприємці, органи місцевого самоврядування та ОТГ будь-якої форми власності. Загалом було отримано 716 заявок. Зокрема, одним із активніших був сектор культурної спадщини - 167 заявок, 118 із яких пройшли технічний відбір і були направлені на оцінку експертів.

  «Саме Український центр культурних досліджень опинився серед лідерів, які отримують фінансування зі сторони Українського культурного фонду в двох в категоріях- «Індивідуальні національні проекти» і «Проекти національного партнерства» - та отримують фінансування на реалізацію проектів у розмірі 80% фінансування при умові, що 20% гарантується партнерами. Загалом УЦКД отримав на реалізацію цих проектів близько півтора мільйона гривень - 988 тисяч гривень на реалізацію проекту «Створення віртуального музею нематеріальної культурної спадщини України» та 499 тисяч гривень на проект «Світовий тріумф «Щедрика» – 100 років культурної дипломатії України». Проекти мають бути реалізовані до грудня 2018 року. Дуже приємно, що поряд з державними інституціями велику активність проявив громадський сектор та виступив партнерами цих проектів»,  - розповіла Юлія Федів.

  За умовами грантів, отриманих від Українського культурного фонду, проекти мають бути реалізовані до 30 листопада 2018 року. Результати будуть презентовані наприкінці листопада та в рамках підсумкової Конференції по нематеріальній культурній спадщині, яка відбудеться в місті Києві 5-6 грудня 2018 року.

  Довідково

  Проект «Створення віртуального музею нематеріальної культурної спадщини України» представила (науковий керівник проекту - Катерина Гончарова).

  Метою проекту зі створення он-лайн музею нематеріальної культурної спадщини на базі ресурсу УЦКД є дослідження, відтворення і репрезентації нематеріальної культурної спадщини України у сучасній і доступній формі за кластерною методологією, що дозволяє охопити всі регіони України. Унікальність проекту полягає в об’єднанні наявних регіональних ініціатив, сприянні максимальному поширенню знань про традиційну культуру українців, створенні прецеденту впровадження сучасного формату обліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини за кластерною (регіональною) методологією, що дозволяє охопити всі регіони України.

  У ході реалізації проекту «Світовий тріумф «Щедрика» — 100 років культурної дипломатії України» (науковий керівник проекту - Тіна Пересунько) планується здійснити вибірку репрезентативних документів з історії світового турне Української республіканської капели у 1919-1924 рр. як інструмента політики культурної дипломатії Уряду Директорії УНР: закордонні рецензії, листи видатних політичних і культурних діячів світу на адресу капели й української культури, закордонні афіші й лібрето концертів хору, державні документи УНР, що підтверджують державно-інституційний статус закордонних гастролей «Щедрика» і Української республіканської капели 100 років тому. Матеріали планується оприлюднити у форматі мандрівної виставки і збірки архівних документів, що будуть поширюватися й експонуватися в державних, дипломатичних, культурних та освітніх установах України і світу.