Колонка Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля у німецькому виданні WELT.de
Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України
Євроінтеграція України: наш шлях додому
Глобальний світ стрімко та безперервно трансформується. Але Україна, навіть попри війну, змінюється ще швидше. Настав час для ЄС визнати, що успіх України може стати успіхом для всього континенту.
Формула Європа від Лісабону до Владивостоку остаточно померла ще в 2014 році, але лише зараз ми говоримо, що на її місці з’явилася нова геополітична реальність.
Євросоюз від Лісабона до українського Луганська — таку формулу Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок озвучила під час візиту до Києва для участі в Раді міністрів ЄС.
Важко описати нашу боротьбу за перемогу і наше прагнення до євроінтеграції більш влучно: “з кожним селом, з кожним метром, який звільняє Україна, з кожним метром, де вона рятує свій народ, вона також прокладає свій шлях до ЄС”.
Згідно з опитуванням Flash Eurobarometer, проведеним у 2023 році, дві третини європейців, а саме 67% та 65% відповідно, підтримують шлях України до євроінтеграції та її інтеграцію до єдиного ринку ЄС. Ця підтримка не лише сприяє Україні, але й зміцнює позицію ЄС як глобального лідера у питаннях демократії, прав людини та верховенства права.
Європа також переживає трансформацію. І європейські лідери виявляють певну обережність стосовно швидкості змін, які демонструє наша країна, і з якою вона може трансформувати ЄС. Вони пропонують варіанти повільної, поступової інтеграції.
Багато країн дійсно чекають розгляду заявки на вступ до ЄС роками. Але є історії успіху, які показують, що цей шлях може тривати менше 5 років.
Ці винятки підкреслюють, що в контексті приєднання до Євросоюзу кожну країну оцінюють індивідуально. А більш унікальної країни, ніж Україна, годі знайти. Тож і підхід до нашого вступу до ЄС цілком може бути таким самим унікальним, з нечуваною швидкістю.
Розумію, що в окремих колах можуть звучати пропозиції надавати перевагу завершенню війни, а вже потім — говорити про Євроінтеграцію України.
Але діяти потрібно зараз. Якнайшвидший початок переговорів про членство в Євросоюзі буде найкращою відповіддю ворогу.
Ми закликаємо лідерів Європи затвердити формальний початок цих перемовин вже в цьому році.
Україна змінюється. Змінюється швидко і рішуче. Ми завершили виконання семи рекомендацій Єврокомісії. Активізували судову реформу, зробили низку безпрецедентних кроків в антикорупційній сфері від впровадження найкращих практик щодо незалежності антикорупційних інституцій до запровадження максимально прозорих закупівель.
Ми проводимо масштабну реформу цифровізації, аби всі державні послуги можна було отримати онлайн. Ми приватизуємо сотні державних підприємств, аби зменшити корупційні ризики.
Наш Уряд провів аналіз 28 тисяч актів права ЄС з метою їх імплементації в наше законодавство. Ми не припиняємо роботу і продовжуємо шлях до Європейського Союзу.
Ми будемо повністю готові стати частиною Європейського Союзу за два роки. Це цілком реальний термін.
Україні не потрібне окреме ставлення. Ми не прагнемо подарунків. Україна повноцінний член європейської родини, який нарешті знайшов шлях додому і повертається, щоб зробити її сильнішою. Ми прагнемо рівного партнерства на основі спільних цінностей, інтересів та взаємної поваги. Україна – нація, багата ресурсами, талантами та потенціалом, готова зробити внесок у розвиток Європи. Адже нам є, що дати.
Перш за все, це унікальний досвід наших Збройних Сил. Навіть після стратегічної поразки в Україні Москва залишиться постійною загрозою для Європи. Тому країнам ЄС доведеться зосередитися на модернізації своїх армій і трансформації оборонної політики та системи безпеки. Українські військові вже довели свою бойову готовність і зараз стримують те, що колись вважалося "другою армією світу."
Після війни Україна планує розпочати обширну програму розвитку власного оборонно-промислового комплексу. Уже відбувається співпраця з Німеччиною та іншими європейськими країнами задля створення спільних оборонних підприємств. Український досвід може стати безцінним для спільних військових та оборонних програм із іншими європейськими країнами. Українська армія може стати ключовим компонентом Європейських Збройних Сил і вагомо зміцнити безпеку Європи.
Економічно Україна вже глибоко інтегрована в ЄС: навіть в умовах війни маємо значні досягнення в енергетиці, цифрових технологіях, митному співробітництві та інших сферах.
Враховуючи логістичну близькість та можливість перенесення виробництва, у зв'язку з розривом ланцюгів постачання, Україна може стати привабливим виробничим майданчиком для європейських компаній.
Україна також може стати джерелом електроенергії, сприяючи Зеленому Переходу ЄС та покращуючи енергобезпеку в регіоні. А система підземних газосховищ в Україні може вирішити питання балансування цін на газ для бізнесу та домівок, підтримуючи загальноєвропейську стабільність.
Крім того, українська інтеграція допомагатиме забезпечити продовольчий баланс в регіоні та запобігатиме зростанню цін на продовольство.
Відновлення України стане одним з найбільших інфраструктурних проектів з часів Другої світової війни. Європейські компанії можуть отримати багато можливостей, а європейська економіка суттєвий буст на багато років.
Настав час визнати, що в процесі подолання багатьох викликів Україна як член Європейського Союзу може відіграти важливу роль. Розпочавши переговори про наш вступ, ЄС може зробити крок до розвитку свого майбутнього. Європейська інтеграція України — це не просто перший крок до будівництва оновленої сильної Європи. Ми можемо стати фундаментом цього процесу.
Володимир Зеленський у своєму історичному виступі у Європарламенті сказав про українців: “Ми не покладаємося на слова — ми діємо. Ми не пасуємо перед ворогом — ми стоїмо. Ми не втрачаємо часу — ми змінюємось і ми змінюємо”. А ось чи готова діяти і змінюватись Європа, сподіваємось побачити вже найближчим часом.