• In English
 • Іванна Климпуш-Цинцадзе: Нас не може не турбувати безпека радіоактивних об`єктів на окупованих Росією територіях
  Служба Віце-прем'єр-міністра України, опубліковано 26 вересня 2018 року о 12:46

  Співпраця України з Північноатлантичним альянсом відбувається далеко не суто в полі військової взаємодії, тому що Альянс є військово-політичним союзом. Про це заявила Віце-прем`єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час офіційної церемонії відкриття другої фази проекту Трастового фонду НАТО із захоронення радіоактивних джерел в Україні.

  «Принципово важливим є те, що НАТО допомагає нам очистити ті території, які були забруднені внаслідок недалекоглядної політики Радянського Союзу, коли влада не дбала ні про здоров`я населення, ні про екологічну ситуацію і не турбувалася про те, що відбуватиметься з прийдешніми поколіннями», – сказала Віце-прем’єр-міністр.

  Вона наголосила, що безпечне поводження з радіоактивними відходами є питанням національної безпеки не лише для України, а й для решти держав світу: «Це питання світового масштабу, і воно виходить далеко за рамки України».

  Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що на початковому етапі створення Трастового фонду НАТО із захоронення радіоактивних джерел в Україні йшлося про шість об`єктів: Вакуленчук, Цибулеве, Делятин, Багерове, Феодосія-13 і Донецький казенний завод.

  «На жаль, мушу зазначити, що об’єкти Багерове, Федосія-13 і Донецький казенний завод нині на окупованих Російською Федерацією територіях, і нас не можуть не турбувати питання безпечності цих об`єктів, – підкреслила вона, – Це має бути принциповим безпековим питанням на порядку денному МАГАТЕ, відповідних інституцій ООН, Європейської Комісії, НАТО, ОБСЄ – тобто тих організацій, які так чи інакше займаються питанням глобальної безпеки».

  Віце-прем`єр-міністр від імені Уряду України подякувала Агенції НАТО з питань підтримки та постачання та Уряду Німеччини – країні-лідеру Трастового фонду – за допомогу з очищення української території від радіоактивних джерел.

  У заході участь також взяли заступник Міністра оборони України з питань європейської інтеграції генерал-лейтенант Анатолій Петренко, Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук, Директор програм загальних послуг та співробітництва Агенції НАТО з підтримки і постачання (NSPA) Джон Босманс, керівник секції Трастових фондів Агенції НАТО з підтримки і постачання (NSPA) Фредерік Пeжо, менеджер проекту Агенції НАТО з підтримки і постачання (NSPA) Том Ван Бенеден і представник Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні.

  Довідково

  У різних регіонах України існують об’єкти, на території яких у період між 1960 і 1990 роками збройними силами колишнього СРСР у спеціалізованих сховищах (могильниках) були захоронені радіоактивні відходи, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР.

  Для ліквідації цих могильників радіоактивних відходів, зменшення їхнього негативного впливу на довкілля і населення та приведення території об’єктів до екологічно безпечного стану Україна звернулася до НАТО по допомогу.

  Для створення правових умов реалізації проектів допомоги Україні 8 лютого 2013 року була підписана та 17 червня 2015 року ратифікована Верховною Радою України Імплементаційна угода між Кабінетом Міністрів України та Організацією НАТО з підтримки і постачання (ОНПП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні (Закон України № 526-VIII від 17.06.2015 р.).

  У рамках цієї Імплементаційної угоди НАТО разом з Україною у 2016 році був започаткований перший пілотний проект із захоронення таких відходів. Першим могильником радіоактивних відходів за ступенем небезпеки був визначений об’єкт «Вакуленчук» Державної прикордонної служби України (смт Вакуленчук, Житомирська область). Проект з його ліквідації був успішно виконаний за допомогою НАТО протягом 2016-2017 років.

  На запит України у серпні 2018 року НАТО в рамках надання допомоги Україні в реалізації заходів з ліквідації могильників радіоактивних відходів ухвалив рішення про започаткування наступного проекту в рамках Трастового фонду із захоронення радіоактивних джерел «Ліквідація могильника радіоактивних відходів, які зберігаються на об’єкті «Цибулеве» (військова частина А0981 МО України, с. Цибулеве, Кіровоградська область).

  Провідна країна в проекті – Федеративна Республіка Німеччина.

  Агенція НАТО з підтримки та постачання (NSPA) є виконавчою агенцією та відповідає за всі аспекти управління проектом до його завершення відповідно до політики Трастового фонду НАТО/ПЗМ.

  Координатор та бенефіціар з боку України в частині супроводу робіт з поводження з радіоактивними відходами – Державне агентство України з управління зоною відчуження.

  Іванна Климпуш-Цинцадзе: Нас не може не турбувати безпека радіоактивних об`єктів на окупованих Росією територіях