• In English
 • Ірина Мудра: Міжнародний Реєстр збитків. 500 днів повномасштабної війни
  Міністерство юстиції України, опубліковано 08 липня 2023 року о 09:48

  Вже 500 днів Україна мужньо протистоїть ворогові, виборюючи своє право на існування. За цей час ми всі стали ще сильнішими і продовжуємо щодня маленькими кроками йти до своєї мети — Перемоги. Ворог же має сповна заплатити за свою агресію. Перш за все — відшкодувати збитки усім постраждалим.

  Україна запропонувала світовій спільноті унікальну концепцію Міжнародного компенсаційного механізму, який складатиметься з трьох компонентів:

  1. Реєстр збитків.

  2. Комісія з розгляду заяв (компенсаційна комісія).

  3. Компенсаційний фонд.

  Важливим досягненням було ухвалення 14 листопада 2022 року Резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5 «Сприяння відшкодуванню та репараціям за агресію проти України», якою визнано потребу у створенні міжнародного механізму репарацій за збитки, втрати чи ушкодження, і які витікають з міжнародно-протиправних діянь російської федерації в Україні чи проти України.

  Першим кроком на шляху до виконання цієї Резолюції є впровадження міжнародного Реєстру збитків, який слугуватиме фіксацією, в документальній формі, доказів та претензій щодо збитків, втрат або ушкоджень для всіх зацікавлених фізичних і юридичних осіб, а також держави Україна, та сприятиме і координуватиме збір доказів.

  До договору про створення міжнародного Реєстру збитків вже приєдналися 42 країни та Європейський Союз як організація. Реєстр буде розташований в Гаазі і матиме сателітний офіс в Україні, який координуватиме збір усієї необхідної інформації від громадян, бізнесу, держави. Нині триває процедура створення органів управління міжнародного реєстру збитків, вирішуються практичні питання для того, щоб реєстр запрацював: технологічне забезпечення, підбір персоналу, розробка правил реєстру. Вже обрано виконавчого директора Реєстру збитків, визначено початковий бюджет та конкретні кроки, щоб Реєстр розпочав приймати заяви від постраждалих якомога швидше.

  Наступний етап впровадження міжнародного компенсаційного механізму — це створення комісії, яка на підставі даних з Реєстру буде присуджувати суми до виплати постраждалим. Джерелом таких виплат мають стати, у першу чергу, російські активи. Їх конфіскація відбуватиметься, як ми бачимо на сьогодні, швидше всього — без згоди країни-агресорки, тому правовий фундамент для цього та для діяльності такої комісії має бути максимально міцним і легітимним.

  Україна на сьогодні спільно з міжнародними партнерами обговорює укладення міжнародного багатостороннього договору, яким і буде передбачено створення міжнародного компенсаційного механізму. Його фундаментальним положенням буде визначення і закріплення відповідальності росії за агресію і воєнні дії проти України та неухильне зобов'язання компенсувати завдані збитки, шкоду чи пошкодження. Договір стане правовою основою для роботи комісії з розгляду заяв (компенсаційної комісії) і компенсаційного фонду.

  Саме за російські гроші має відбуватись відбудова та відновлення України, а також компенсація тим нашим людям, кому російська війна принесла біль, страждання та смерть рідних.

  Тому, з метою забезпечення національних інтересів України надзвичайно важливо, щоб максимальна кількість активів, які прямо чи опосередковано належать підсанкційним особам, особам, які причетні до збройної агресії в Україні, до скоєння воєнних злочинів, тих, які спонсорують війну в Україні і її підтримують, були заморожені, арештовані та передані до компенсаційного фонду для відшкодування збитків та відновлення України.

  Вже маємо ще один виток цієї історії: у Сенаті США зареєстрований законопроект про конфіскацію та передачу Україні в якості репарацій державних активів рф — насамперед Центробанку рф.

  Тож, зворотного шляху вже не буде, а тільки поступова та неминуча розплата рф за все заподіяне. Вирок від світової спільноти вже отримано.

  Саме агресор має заплатити за відновлення нашої країни. Саме росія повинна відбудовувати Маріуполь і вставляти склопакети у багатостраждальній Північній Салтівці у Харкові. росія має заплатити за все!

  Рухаємось до перемоги справедливості та миру на нашій землі!

  P.s.: За всіма цими здобутками — щоденна кропітка робота наших колег з різних структурних підрозділів Міністерства юстиції. Напрацювання, новації та пройдений шлях до створення міжнародного компенсаційного механізму — все основне зібрали для вас в рубриці «Міжнародний реєстр збитків» на нашому сайті.