• In English
 • Інтерв’ю Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля грузинському виданню InterpressNews, 03.06.2021 р.
  Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 03 червня 2021 року о 13:36

  Прем`єр-міністр України: я дуже симпатизую Грузії та грузинському народу. Для нас важливо, аби Грузія залишалася стабільною та процвітаючою країною

  Перш за все, хотілося б запитати Вас про Ваш візит до Грузії. Я впевнена, що список тем для обговорення буде досить великим, але якщо Ви можете уточнити, на чому будуть зосереджені багатосторонні зустрічі, які Ви проведете в Грузії?

  Я мав продуктивну телефонну розмову з Прем'єр-міністром Грузії. Ми намітили основну тематику вже нашої очної зустрічі під час візиту. Це, в першу чергу, посилення нашого економічного співробітництва, це розвиток туризму, логістичних перевезень. Ми говорили про те, що у нас хороший потенціал у використанні транзиту Чорним морем через наші порти, в плані спільного завантаження наших портів. Зараз ситуація з транзитом товарів та послуг, енергоресурсів і корисних копалин дуже сприятлива для того, щоб ми з користю для наших країн, з взаємною вигодою розвивали якраз логістичний напрям. Ми також говорили про культурне співробітництво, яке, звичайно ж, нашим країнам необхідно розвивати. Також я особисто, як і більшість українців, вважаю Грузію дуже дружньою нам країною, з якою у нас багато спільного. Одним з ключових напрямів наших переговорів буде співпраця щодо вступу в НАТО. Упевнений, тем буде набагато більше. Давайте почекаємо.

  Оскільки ми торкнулися теми туризму, я б хотіла запитати Вас про Вашу ініціативу, з якою Ви звернулися до Прем'єр-міністра Грузії. Ви запропонували своєму грузинському колезі відновити українсько-грузинську міжурядову комісію з економічного співробітництва. Розкажіть докладніше про це питання і заодно оцініть економічні відносини між двома країнами, в тому числі інвестиційні?

  Насправді йдеться про те, що коронавірус відтермінував можливість фізичного проведення 10-го засідання міжурядової комісії між Україною та Грузією. Ми чекаємо від Грузії як приймаючої сторони пропозицій щодо більш конкретних часових рамок.

  Щодо спільних проектів у сфері економічного співробітництва, то в березні-квітні цього року парламенти наших країн прийняли проекти, які дозволяють розширити торгівлю в сфері сільськогосподарської продукції. Так само відкриваються нові можливості завдяки Регіональній конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила визначення походження, яка нещодавно була оновлена. Фактично створені умови для розвитку додаткових експортних можливостей в трикутнику Україна-ЄС-Грузія, що буде сприяти залученню українських і грузинських виробників в регіональні і міжнародні ланцюжки створення доданої вартості. Позитивним фактором економічних відносин є і той факт, що в першому кварталі 2021року товарообіг між нашими країнами суттєво зріс: так, Україна збільшила свій експорт до Грузії на 5%, а Грузія в Україну на 23%. Ці цифри показують тенденцію, що у торгових відносинах між нашими країнами є потенціал для зростання.

  Хочу трохи поговорити і про політичні процеси. Впевнена, що Ви, як і Ваші європейські та американські колеги, активно стежите за політичною кризою і певними коливаннями в Грузії. З огляду на зростання військової присутності Росії в регіоні і посилення військової агресії в Україні, також беручи до уваги нестабільну ситуацію в Близькому Сході, наскільки важливою здається Вам політична стабільність в Грузії і яким буде Ваше послання дружній країні?

  Дуже симпатизую Вашій країні і всьому грузинському народу. Для нас дуже важливо, аби Грузія залишалася стабільною та успішною країною. Звичайно, Уряд грає важливу роль у такій стабільності країни. Покликання влади - забезпечувати розвиток країни і впливати на поліпшення якості життя її громадян. Тут я порад не дам, адже в кожній країні є влада, яку обирає народ. Бажаю Грузії процвітання і стабільності.

  «Критичне, розчаровуюче, крок назад на шляху демократії» - такі жорсткі оцінки на адресу Грузії останнім часом можна почути з боку партнерів, в тому числі сенаторів США. Україна і Грузія разом йдуть по шляху євроатлантичної інтеграції. Чи вважаєте ви, що якби не вирішення кризи, недавня політична ситуація в Грузії вплинула б на досягнення цієї важливої мети і стала б перешкодою для процесу інтеграції, особливо коли Грузія має намір подати заяву на вступ в ЄС в 2024 році?

  Будь-яка криза - це тимчасове явище, яке точно не означає згортання устремлінь бути в Європі, тобто євроатлантичних прагнень, устремлінь бути в НАТО. Важливо, що за посередництва Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки, лідери парламентських партій домовилися, підписали документ для подолання політичної кризи, і зрозуміло, що це добре демонструє зрілість і відповідальність влади, її зацікавленість в тому, щоб якомога швидше було вирішено кризу і країна знайшла стабільність. Тому, якщо політичні партії домовляються, це вже питання внутрішньої політики, і потрібно робити наступні кроки. Відносини України і Грузії дуже теплі, і я зі свого боку буду докладати максимум зусиль для їх розвитку. Це важливо в контексті взаємної підтримки.

  У цьому місяці Грузія, Україна і Молдова підписали меморандум про взаєморозуміння «Асоційованої трійки» з питань європейської інтеграції. Поясніть його важливість і ефективність в контексті євроатлантичних прагнень?

  Об'єднання голосів дає дуже хорошу зовнішньополітичну синергію, особливо коли ми говоримо, що у нас єдині євроатлантичні устремління. Тому такий формат асоційованого тріо покликаний посилити нашу координацію. Посилити координацію міністерств закордонних справ, урядів для просування питань і загальних інтересів наших країн. Це євроатлантична інтеграція, асоціація з Європейським Союзом, сприяння інтеграції у внутрішній ринок Євросоюзу. Тобто у всіх цих прагненнях, звичайно ж, ми синергетично посилимо один одного. Тому вважаю, що такий союз є демонстрацією особливої ролі і статусу, які повинні проявити наші країни у відносинах з ЄС.

  7 травня в телефонній розмові з Прем'єр-міністром Грузії Іраклієм Гарібашвілі Ви обговорили важливість впровадження стандартів НАТО в посилення самооборони. Ви знаєте, що на 14 червня в Брюсселі намічено саміт лідерів НАТО. Які ваші очікування від цього саміту і в якій мірі питання про надання плану дій щодо членства Грузії і України може бути в порядку денному, або ви очікуєте, що, як і на саміті в Бухаресті, фактор Росії, як і раніше, буде працювати?

  Членство України в НАТО для нас - це не просто пріоритет, це одна з головних цілей, яка зафіксована в Конституції. Порядок денний майбутнього саміту Альянсу включатиме стратегію на найближчі десять років. І Президент Володимир Зеленський, а пізніше, під час візиту в Брюссель і я - зустрічалися з Генеральним секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом. Для нас дуже важливі запевнення про те, що двері НАТО для України відчинені.

  НАТО вітає та підтримує євроатлантичні прагнення України та Грузії і визначає наші країни як частину євроатлантичного середовища. Тому природно - посилення підтримки та розвиток співпраці з обома країнами постійно знаходиться на порядку денному Альянсу, про що свідчать неодноразові заяви його лідерів. Досягнення відповідності критеріям членства вимагає активної внутрішньої роботи. Говорячи про «фактор Росії» - він існує, але не в форматі впливів на прийняття рішень НАТО, а в здійсненні агресії відносно наших країн.

  Не можу не запитати Вас про агресію Росії - бойові дії в Україні тривають, а Грузія постійно стикається з фактом повзучої окупації і викрадення місцевих жителів. Чи вважаєте Ви, що реакція Заходу повинна бути більш жорсткою і ясною? У чому Ви бачите рішення?

  Ми дуже чітко відчуваємо підтримку з боку наших міжнародних партнерів. З самого початку російської агресії є заяви, є санкційна політика, є підтримка України на всіх лініях можливої співпраці. Ми вдячні нашим міжнародним партнерам, ми вдячні Грузії за підтримку України і політично, і дипломатично. Не бачу інших можливостей, окрім як дипломатичних, переговорних, використання міжнародного майданчика. Звичайно ж, вирішення власних проблем неможливо перекласти на чужі плечі. Ми - ті, хто повинен вирішувати ці проблеми. Якщо буде рішучість в діях і системна робота, то буде і міжнародна підтримка. Це взаємопов'язані речі.

  Ви часто почуєте оцінки грузинських опозиційних політиків або політологів про те, що на світових платформах більше говорять про Україну, ніж про Грузію, і в зв'язку з цим наш Уряд є об'єктом критики. Можете розповісти, що робить Україна для того, щоб голос України звучав всюди, і щоб країна завжди залишалася на світових радарах?

  Щоденна робота всіх гілок влади - Президента, Уряду та Парламенту. І звичайно, робота громадянського суспільства, а також наших діаспор. У нас у всіх є консолідована і непохитна позиція, і ми системно про неї говоримо, щоб нагальні питання, наприклад, по російській агресії, не відходили на другий план світового порядку денного. Наші близькі партнери, ось такі країни як Грузія, теж роблять свій внесок у цей процес. Ми, в свою чергу, готові підтримувати Грузію.

  Хотіла б торкнутися ще одного проблемного питання, яке безпосередньо пов'язане з українсько-грузинськими відносинами. Я маю на увазі тимчасове відкликання грузинського посла з України, який, тільки через роки, всього лише місяць тому повернувся в Україну. Як відомо, непорозуміння викликане призначенням Вашого громадянина, колишнього Президента Грузії Михаїла Саакашвілі на високу посаду. Це непорозуміння вирішилося. Хоча громадянин України Михаїл Саакашвілі заявив, що повернеться до Грузії на жовтневі місцеві вибори. Як відомо, проти нього порушено ряд справ, по частині яких він вже засуджений, а це значить, що в разі прибуття Саакашвілі він буде арештований в аеропорту. Чи матиме Україна на це реакцію і чи зможе це питання ще раз стати проблематичним для грузинсько-українських відносин?

  Ми знаходимося в постійному діалозі з грузинськими політиками, членами урядової команди, мій робочий візит тому підтвердження. У нас виключно добросусідські, партнерські відносини. Переконаний, що так буде і надалі. Посол Грузії повернувся в Україну, відбулася телефонна розмова Президента України Володимира Зеленського і Президента Грузії Саломе Зурабішвілі, у нас взаємний інтерес, який повинен нас об'єднувати. Це - європейська та євроатлантична перспектива України і Грузії. Я вважаю, що наші відносини - це спільна історія, масштабні перспективи в сфері економічного співробітництва. Важливо розуміти, що так, Михаїл Саакашвілі на сьогодні громадянин України, він займає одну з посад в консультаційному органі в Україні. Він передає свій досвід реформ та консультує, в тому числі, і українські команди. Але він не має відношення до Уряду, не впливає на політику України і, тим більше, на міжнародну політику України. Ще раз хочу акцентувати увагу на тому, що відносини між нашими країнами - це дійсно великі перспективи, і зі свого боку я готовий і буду робити все, щоб вони мали абсолютно теплий, дружній, дуже прагматичний і взаємовигідний для наших країн характер.

  Неможливо обійти стороною проблеми, які викликані пандемією. Швидше за все, це також буде однією з тем, яку ви будете обговорювати на зустрічах. Ми знаємо, що вакцинація зараз проводиться в більшості країн, хоча в багатьох з них вакцини не вистачає. Кілька днів тому генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я навіть сказав, що в розподілі вакцин у світі спостерігається «нерівність», оскільки більше 75% доз припадає тільки на 10 країн. Як Ви думаєте подолати проблему нерівномірного розподілу вакцин, яка особливо турбує країни із середнім рівнем доходу, в тому числі Грузію?

  У нас в країні були досить складні періоди, ми пережили другу і третю хвилю COVID. На даний момент ситуація, завдяки злагодженим діям всіх гілок влади, стабілізувалася.

  На світовому ринку дійсно спостерігається значна конкуренція як серед виробників, так і серед країн, щоб закупити їх. Вести постійні переговори з виробниками і іншими державами про постачання або можливий перерозподіл - це фактично єдиний спосіб для отримання вакцин.

  Також існує ініціатива COVAX, яка частково вирішує питання нерівномірного розподілу.

  Питання поставок вакцин - це питання національної безпеки держави. Уряд, Президент України, Офіс Президента - ми робимо все можливе для того, щоб Україна отримувала законтрактовані партії вакцин. Загалом ми на цей рік зарезервували понад 40 млн доз вакцин, яких повинно вистачити для всіх бажаючих вакцинуватися в цьому році.

  Упевнений, що вже в цьому році, в другому півріччі, виробники зможуть надолужити згаяне і країни не відчуватимуть нестачу вакцин.

  Грузія послабила обмеження, встановлені в зв'язку з пандемією, в тому числі почала приймати туристів. Якою буде ваша політика щодо подорожей між нашими країнами з огляду на те, що починається туристичний сезон?

  Наприкінці травня Кабінет Міністрів України розширив можливості для проведення культурно-мистецьких заходів, дозволив працювати всій готельній інфраструктурі, зняв обмеження за часом роботи з закладів громадського харчування.

  Також розширено можливості для в'їзду іноземців в Україну за умови негативного тесту на COVID-19 або якщо пройдено курс вакцинації вакциною, яка дозволена ВООЗ.

  Тобто громадяни Грузії можуть вільно подорожувати в Україну і ми цьому раді.

  Ми жодним чином не обмежуємо громадян України або авіакомпанії літати в Грузію. Упевнений, в цьому році ми побачимо відновлення туристичного потоку між нашими країнами.

  До речі, розвиток взаємного туризму - це одне з питань, яке ми обговорювали під час телефонної розмови з Прем'єр-міністром, і це також тема, яку ми будемо обговорювати під час мого офіційного візиту.

  Арешт у Мінську опозиційного журналіста вже кілька днів перебуває в центрі уваги. Як відомо, літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса і перевозив журналіста, здійснив аварійну посадку в білоруському аеропорту, після чого журналіст був затриманий. Америка і Європа засуджують інцидент, більше того, Євросоюз ввів санкції і заморозив інвестиційний пакет Білорусі на суму три мільярди євро. Ряд країн також планують призупинити польоти в Білорусь, в тому числі кілька днів тому ми чули, що Україна призупинила авіа перельоти в Білорусь. Як Глава Уряду, яку оцінку Ви можете дати цьому інциденту, і в цілому, що побачила світова громадськість  у методах затримання опозиційного журналіста?

  Те, що відбувається в Білорусі останнім часом, звичайно, нас дуже турбує. Примусова посадка літака Ryanair в аеропорту Мінська не залишила нам іншого вибору. Цю ситуацію один з наших європейських партнерів охарактеризував як повітряне піратство. Уряд України відреагував оперативно. За дорученням Президента Володимира Зеленського було прийнято рішення про припинення авіасполучення з Білоруссю.

  Це вимушений захід, спрямований виключно на безпеку українських громадян та української авіації. Також було прийнято рішення про заборону білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір України. Більшість наших європейських партнерів пішли аналогічним шляхом.

  Оригінал інтерв'ю /за посиланням/.