З початку оздоровчої кампанії було відкрито понад 8,8 тис. закладів оздоровлення та відпочинку, у тому числі 380 закладів оздоровлення. Готовність до роботи закладів оздоровлення складала в середньому 98%, відпочинку – 89%. Про це повідомила начальник Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Алла Григоренко під час колегії за підсумками роботи Держпродспоживслужби за перше півріччя.
«З початку кампанії послуги в закладах оздоровлення та відпочинку отримали майже 664 тис. дітей., з яких понад 62 тис. – у закладах оздоровлення, понад 601 тис. дітей – у закладах відпочинку», – додала Алла Григоренко.
При цьому вона звернула увагу на той факт, що рік за роком зменшується кількість стаціонарних таборів, що пов’язано з фінансовою неспроможністю місцевих органів влади на їх утримання. Спостерігається тенденція до скорочення терміну роботи оздоровчих закладів та тривалості змін. Також фіксується і зниження наповнюваності таборів, хоча проектні потужності дозволяють оздоровлювати дітей у більшій кількості, що, ймовірно, пов’язано з високою вартістю путівок та низьким рівнем наданих послуг.
Як повідомила начальник Управління, з початку оздоровчої кампанії спеціалісти Держпродспоживслужби взяли участь у проведенні 9,9 тис. перевірок закладів оздоровлення та відпочинку дітей на предмет дотримання ними вимог санітарного законодавства.
«Порушення вимог санітарного законодавства встановлено на майже 3 тис. перевірених об’єктів – на кожному третьому обстеженому», – зазначила Алла Григоренко.
Найвищий відсоток порушень виявлено у Херсонській області (78%), Черкаській (50%), Житомирській (42%), Хмельницькій (48%), Харківській (47%), Вінницькій, Київській, Кіровоградській, Миколаївській областях по 38%.
Порушення в основному стосувалися недостатнього контролю за організацією харчування дітей, недостатнього рівня гігієнічних знань персоналу, порушення санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режимів на харчоблоках, порушення поточності виробничих процесів, порушення технології приготування готових страв, використання заборонених у закладах оздоровлення харчових продуктів, порушення організації питного режиму, недотримання двотижневого перспективного меню, порушення правил зберігання харчових продуктів та добових проб, відсутності документів на продукцію, відсутності маркування обладнання згідно з його функціональним призначенням, браком посуду, мийних та дезінфекційних засобів. Крім того, під час перевірок фіксувалося, що матеріально-технічна база стаціонарних оздоровчих закладів не відповідає вимогам. Також спостерігається недостатнє укомплектування закладів медичним персоналом – таке порушення виявлено у 201 закладі.
Організація харчування більшості закладів оздоровлення та відпочинку проводилась на базі власних харчоблоків (94%), решта закладів організували харчування або на базі орендованих харчоблоків (3,1%), або за рахунок привозного харчування (1,1%). Не відповідали вимогам санітарного законодавства 29% харчоблоків, мали недостатню площу та набір приміщень 7% закладів, на 7 харчоблоках була відсутня проточна холодна вода, на 10 харчоблоках відсутня гаряча проточна вода, каналізовані на вигріб 37% харчоблоків, не вистачало технологічного обладнання на 86 харчоблоках, холодильного – на 48 харчоблоках.
На початку оздоровчої кампанії не відкрилося через заборону Держпродспоживслужби 22 заклади оздоровлення/відпочинку, без погодження Держпродспоживслужби було відкрито 9 закладів оздоровлення/відпочинку.
З метою приведення закладів до відповідних вимог посадовими особами Держпродспоживслужби надано 712 приписів та 52 розпорядження керівникам закладів, накладено 43 штрафи, відсторонено від роботи 66 працівників, що не пройшли періодичний профілактичний медичний огляд, 10 разів поінформовано правоохоронні органи про порушення вимог санітарного законодавства.