На Форумі енергоменеджерів громад т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура окреслив, наскільки важливо посилити розвиток енергоефективності на місцях.
«В першу чергу, наголошую, що енергоефективність - це крос-секторальне питання. Це те, навколо чого можна і потрібно розбудовувати нашу економіку, особливо в непрості часи пандемії. Енергоефективні проекти – запорука оптимізації енергоспоживання у різних сферах, додаткове джерело робочих місць та зайнятості бізнесу. Також це відповідь міжнародним зобов’язанням України у рамках Паризької угоди та EU Green Deal», - повідомив Костянтин Гура на відкритті Форуму.
Одним із перших обов’язкових кроків для підвищення енергоефективності є впровадження системи енергоменеджменту. На сьогодні понад 220 місцевих органів влади реалізують системи енергоменеджменту/енергомоніторингу у бюджетних установах. Завдяки цьому, без додаткових інвестицій, можна зменшити енергоспоживання до 10 %.
Ще один напрям для роботи – це сертифікація енергоефективності будівель. Енергоаудитори видали вже понад 5 тис. сертифікатів для будівель. Цей напрям розвивається і потребує досконалої роботи з боку фахівців.
Як пояснив Костянтин Гура, енергетичні сертифікати підлягають незалежному моніторингу, що здійснює Держенергоефективності у 2 етапи. Первинна перевірка проводиться перед внесенням сертифікатів до бази. Після цього наступає вибіркова повна перевірка. На жаль, було виявлено сертифікати, які не відповідають вимогам законодавства, що призвело до анулювання 6 атестатів енергоаудиторів.
«Тому звертаю увагу енергоаудиторів на необхідність якісно проводити сертифікацію, від якої залежить правильне визначення класу енергоефективності будівлі та ефективність заходів з її термомодернізації», - наголосив він.
Також Костянтин Гура повідомив, що програму «теплих кредитів», що довела свою ефективність, допомогла утеплити оселі понад 860 тис. українців і залучити в економіку більше 8,6 млрд грн, продовжено на 2021 рік для індивідуальних будинків. Більше того, її розширено на нові заходи: встановлення інтелектуальних лічильників електроенергії, електроакумулюючих систем, електрозарядок.
Для відновлення ЕСКО-механізму, щоб модернізувати дитсадки, лікарні та інші бюджетні установи, вже підготовлено відповідний законопроект. «Сподіваюсь, що найближчим часом законопроєкт буде розглянуто на засіданні Уряду», - додав Костянтин Гура.
Загалом, під час Форуму, що відбувся за підтримки Агентства, енергоменеджери ознайомилися із ключовими діючими та запланованими ініціативами у сфері енергоефективності, а також програмами підтримки від міжнародних донорів, у т.ч. GIZ та нового проекту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні».