Створення суспільного мовлення є ключовою реформою в інформаційній сфері та гарантією проведення кардинальних реформ у країні. Про це заявив Віце-прем’єр-міністр-Міністр культури В’ячеслав Кириленко на відкритті міжнародної конференції «Запуск суспільного мовлення в Україні. Зворотній відлік».
«Україна має унікальний шанс на системні зміни, які має провести з урахуванням найкращого досвіду наших європейських друзів. Без впровадження в Україні суспільного телерадіомовлення фронтальні реформи неможливі, адже залежні медіа завжди або часто продукують залежний контент, який вводить в оману громадян», - зауважив В’ячеслав Кириленко.
Він нагадав, що український парламент минулих скликань неодноразово робив спроби запровадити суспільне мовлення, проте вони блокувалися попередньою владою. За його словами, Україна наразі має останній шанс реформувати галузь, яким зобов’язана скористатися, аби унеможливити згортання демократії.
«Президент, Парламент, Уряд демонструють єдність щодо впровадження суспільного мовлення, що є ключовим питанням у сфері інформаційної політики», - наголосив В’ячеслав Кириленко.
Він висловив сподівання, що з 1 січня 2015 року цей проект почне реалізовуватися. Він нагадав, що 7 листопада Кабінетом Міністрів прийнято рішення «Про утворення публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України». Окрім того, внесено до парламенту зміни до Закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення», спрямованих на уточнення й оптимізацію найбільш проблемних положень чинної редакції закону.
У відкритті міжнародної конференції взяли участь заступник голови Верховної Ради Оксана Сироїд, посол Бельгії в Україні Люк Якобс, посол Канади в Україні Роман Ващук, заступник Голови представництва ЄС в Україні Томас Фреллесен, Голова державного комітету телебачення і радіомовлення Олег Наливайко, голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко, голова відділу медіа та управління Інтернетом департаменту Інформаційного суспільства Директорату прав людини та верховенства права Ради Європи Сільвія Грюндман.
Конференцію організовано за підтримки спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні» та проекту Ради Європи «Впровадження європейських стандартів в українському медіа-середовищі» за фінансування Уряду Канади. Метою заходу є сприяння прозорому та ефективному переходу від державного до суспільного мовлення в Україні відповідно до європейських стандартів. Під час конференції буде обговорено стан впровадження Закону України «Про суспільне телебачення і радіомовлення», а також необхідні зміни та доповнення до закону, які приберуть перешкоди на шляху до створення Національної суспільної телерадіокомпанії України.
Довідково
Створення суспільного телерадіомовлення передбачено зобов’язаннями України як члена Ради Європи та передбачено Порядком денним асоціації Євросоюзу та України як один з пріоритетів у сфері свободи висловлювань.
Закон «Про суспільне телебачення і радіомовлення» ухвалений 17 квітня 2014 року. 29 липня почала роботу Робоча група з розроблення стратегії створення Національної суспільної телерадіокомпанії України за участі державних телерадіокомпаній, Нацради з питань телебачення і радіомовлення, Держкомтелерадіо, європейських експертів, в тому числі Європейської мовної спілки, та представників українського громадянського суспільства.
Відповідно до закону, першочергові заходи для старту суспільного мовлення мали бути здійснені до 15 листопада 2014 року.
10 грудня до Верховної Ради було внесено проект змін до цього закону, які мають вирішити організаційні аспекти створення суспільного мовлення в Україні.
7 листопада Кабінет Міністрів прийняв Постанову № 693 «Про утворення публічного акціонерного товариства “Національна суспільна телерадіокомпанія України”. Уряд постановив утворити публічне акціонерне товариство “Національна суспільна телерадіокомпанія України”, 100 відсотків акцій якого належить державі.
Статутний капітал товариства формується за рахунок майна Національної телекомпанії, Національної радіокомпанії, Державної телерадіокомпанії “Всесвітня служба “Українське телебачення і радіомовлення”, Державної телерадіокомпанії “Культура”, обласних державних телерадіокомпаній, Державної телерадіомовної компанії “Крим”, державних організацій “Київська державна регіональна телерадіокомпанія”, “Севастопольська регіональна державна телерадіокомпанія”, Криворізька регіональна державна телерадіокомпанія “Криворіжжя”, “Новгород-Сіверська регіональна державна телерадіокомпанія “Сіверська” та Української студії телевізійних фільмів “Укртелефільм”, які ліквідуються.