• In English
 • Мінагрополітики доопрацьовує Закон про насіння та садивний матеріал у відповідності до норм ЄС
  опубліковано 11 листопада 2014 року о 15:10

  Начальник відділу розвитку садівництва, виноградарства та виноробства Міністерства аграрної політики та продовольства Віктор Костенко дав інтерв’ю одному з інформаційних видань.

  Головною темою розмови стала легалізація та сертифікація виробництва посадкового матеріалу плодових та ягідних культур. Зокрема, державний контроль за чистотою посадкового матеріалу плодових та ягідних культур, сертифікація виробництва саджанців та регулювання їх імпорту, відмінність між підходами у стандартизації і сертифікації між ЄС та Україною.

  Віктор Костенко зазначив, що суб’єкт господарювання в обов’язковому порядку повинен укласти з органом сертифікації договір про надання послуг з проведення сертифікації. У свою чергу орган сертифікації здійснює спостереження за дотриманням суб’єктом господарювання технологічних вимог під час вирощування садивного матеріалу. Наразі сертифікація та видача сертифікатів, ділянковий та лабораторний сортовий контроль, маркування партій садивного матеріалу, а також визначення сортових якостей здійснюються безкоштовно.

  Керівник відділу підкреслив, що методи стандартизації і сертифікації в ЄС та в Україні кардинально відрізняються. І наразі триває процес приведення Закону про насіння та садивний матеріал у відповідність до вимог ЄС.

  «Слід зазначити, що з 1948 року Європа приділяє увагу не лише питанням чистосортності садивного матеріалу. Обов’язкова умова – відсутність вірусів за рахунок проведення клонової селекції. Контроль за цим ведеться на законодавчому рівні, і суб’єкт господарювання обов’язково повинен отримати не лише сертифікат за походженням рослини та чистосортності, а обов’язковим є також сертифікат, що зазначає відсутність вірусів. В Україні на даному етапі ми видаємо лише сертифікати, що зазначають чистосортність насіннєвого матеріалу чи саджанців»,- сказав Віктор Костенко.

  На сьогодні суб’єкти господарювання мають можливість завозити насіння та садивний матеріал із-за кордону, при наявності певної низки документів. Якість садивного матеріалу, що ввозиться на територію України, наразі перевіряє лише інспекція з карантину рослин у частині наявності карантинних шкідників і хвороб. Перевірка зазвичай проводиться документально і візуально, що не гарантує завезення якісного садивного матеріалу.

  Віктор Костенко порадив всім суб’єктам господарювання, які хочуть купити якісний вітчизняний насіннєвий матеріал, користуватися не лише послугами Інтернету.

  «В Інтернеті пропонують до продажу також і безліч сортів, що не є доопрацьованими селекціонерами. І за кілька років можна отримати зовсім не той результат, який очікують господарі. Тому я раджу мати справу лише з розсадниками, що є у державному реєстрі виробників садивного матеріалу. Або звертатися за порадою до спеціалізованих інститутів, які зможуть порадити, де можна придбати гарантовано чистосортний та оздоровлений садивний матеріал», - підкреслив Віктор Костенко.