• In English
 • АМКУ - за конкуренцію на ринках послуг, пов'язаних з приєднанням до мереж газопостачання
  опубліковано 04 листопада 2014 року о 17:35

  4 листопада 2014 року на відкритому засіданні Антимонопольного комітету України були надані обов’язкові для розгляду рекомендації Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо припинення дій, які містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринках послуг, пов’язаних з приєднанням до мереж газопостачання.

  Питання приєднання до газових мереж було одним із пріоритетних у роботі Антимонопольного комітету України протягом 2013-2014 років.

  Протягом вказаного періоду органами Антимонопольного комітету розглянуто 96 справ про зловживання монопольним становищем газорозподільними підприємствами; накладено  штрафів на загальну суму  близько 2 млн. грн.; припинено 176 порушень внаслідок виконання обов’язкових для розгляду рекомендацій; наразі ще 14 справ перебуває на розгляді в органах Комітету.

  Враховуючи численну кількість скарг, що надходили до Комітету з питань приєднання до газових мереж, органами Антимонопольного комітету України в травні-червні 2014 року були проведені планові виїзні перевірки додержання газорозподільними підприємствами законодавства про захист економічної конкуренції на ринках послуг, пов’язаних з приєднанням до мереж газопостачання.

  Характерними порушеннями, виявленими органами Комітету, є:

  - порушення термінів розгляду заяви  на приєднання (затягування строків);

  - затягування строків виконання договору на приєднання;

  - необґрунтоване неприйняття заяви про  приєднання до розгляду;

  - включення до технічних умов необґрунтованих вимог, які не є необхідними для цього приєднання;

  - штучне завищення вартості послуги з приєднання (нестандартне приєднання)  тощо.

  Проведений Комітетом детальний аналіз свідчить, що вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції на ринках, пов’язаних з приєднанням до мереж газопостачання, значною мірою обумовлені недосконалістю підзаконних нормативно-правових актів, які регулюють питання приєднання.

  Так, на сьогодні відсутні:

  - порядок повернення замовнику коштів, залучених як поворотна фінансова допомога;

  - порядок погодження газорозподільними підприємствами проектної документації та платність цієї послуги;

  - критерії та правила залучення газорозподільними підприємствами будівельно-монтажних та проектних організацій до виконання робіт, пов’язаних з приєднанням.

  Як було з’ясовано Комітетом, для виконання газорозподільним підприємством будівельних робіт для надання послуги з приєднання, газорозподільне підприємство  має отримати цілу низку дозволів, погоджень, довідок, передбачених законодавством у сфері містобудування. У випадку їх отримання фактичний строк надання послуги зі стандартного приєднання значно перевищуватиме встановлені НКРЕ 3 місяці.

  Нормативне не врегулювання проблемних питань, пов’язаних з приєднанням до мереж газопостачання, створює умови для вчинення газорозподільними підприємствами порушень законодавства про захист економічної конкуренції. З цієї метою Антимонопольний комітет України рекомендував Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вжити відповідні заходи.