• In English
 • Виступ Міністра фінансів України Олександра Шлапака під час першої міжнародної інвестиційної конференції "A Fresh Look at Ukraine" 28.10.2014
  опубліковано 28 жовтня 2014 року о 14:51

  Хочу подякувати всім інвесторам, які прибули сьогодні на цю конференцію. Подякувати не просто за увагу до України, а за те, що подолали довгу дорогу, для того щоб разом з нами оцінити ситуацію в нашій державі і зробити свої висновки щодо можливості подальшої роботи в Україні і подальшого інвестування в Україну. Ще раз вас закликаю, це буде дуже правильний крок.

  Я хотів би говорити про дві речі, які сьогодні є надзвичайно важливими і на слуху в усієї української громади. Мова йде про вибори і про реформи.

  Останню неділю Україна пережила парламентські вибори. Цими виборами ми фактично завершили оновлення всієї центральної влади у державі. Ще взимку на Майдані люди вимагали перезавантаження всієї влади. Вже в лютому було призначено новий Уряд, в якому я маю честь працювати, у червні був обраний новий Президент. Але наш поступовий шлях, шлях реформ, по якому ми хочемо йти і будемо йти, часто-густо впирався саме у Парламент. Адже саме Парламент є тією установою, де лежить ключ до багатьох реформ. Адже дуже багато кроків, які нам треба здійснити, впираються саме у необхідність законодавчого забезпечення. Вибори проведено. Ми очікували результатів, які отримали. І ці результати надзвичайно позитивні, перспективні, оптимістичні для будь-якого українця. Перемогли три партії, які налаштовані на Європейську інтеграцію, на європейський вибір, на європейські цінності. Перемогли ті партії, які готові до найрадикальніших реформ у нашій державі. Не скажу, що інші не готові, дай Бог, коаліція буде більш широкою, ніж сформатовано з цих трьох партій. І я не знаю, якими будуть коаліційні перемовини, але я переконаний у тому, що відповідальні люди, які сьогодні очолюють ці три партії, будуть свідомі того, щоб створити на сьогоднішній день як потужну коаліцію в Парламенті, так і новий Уряд, який забезпечить проведення українських реформ.

  Мене тішить також те, що вперше український Парламент не буде поділено на проросійський та проєвропейський. Поза всяким сумнівом у Парламенті залишились люди, яких ми звикли називати п’ятою колоною, але вони далеко не представляють собою більшості. Більшість не ставить собі навіть питань, де ціннісній вектор України. Поза всяким сумнівом він у Європі та на Заході. Мене дуже тішить те, що в Парламент прийшла велика плеяда молодих людей. Ще рік тому в багатьох дискусіях зі своїми колегами ми говорили про те, що надзвичайно неприємно, що молоді авторитети їдуть з України. А потім ми всіх побачили на Майдані – вони повернулися. Вони всі вірять у державу ще сильніше, ніж віримо ми, які знаходяться тут на сьогоднішній день. Вони своїми справами та своєю позицією доводять право захищати український вибір. Безліч молодих активістів, журналістів, економістів, військових сьогодні прийшли у Парламент. Ці люди бажають змін якомога швидше, вони готові на найрішучіші кроки. Якщо знадобиться терпіти, то будуть терпіти і будуть закликати інших робити це. Це люди, які мають моральний авторитет в суспільстві, а саме підтримка людей буде потрібною для впровадження реформ.

  Щодо реформ. На сьогоднішній день два головних виклики є перед Україною. Перший, поза всяким сумнівом, це військові протистояння, які ми маємо на сході нашої держави. Воно є сьогодні каталізатором тих негараздів, у які потрапила Україна. Але не буду сьогодні на цьому зупинятися. Я хотів би сказати про інше. Про те, що будь-який зовнішній ворог напевно не є таким страшним для держави, яка здатна боронитися. Ця війна виявила всі оголені нерви українських слабостей: української нереформованої економіки, армії, інших елементів нашого організму. Саме нереформованість держави, до якої ми підступалися 23 роки, але так і не змогли зробити цих реформ, і є причиною того, де ми знаходимось сьогодні.

  У 2005 році Україна була надзвичайно цікавою для інвесторів, вона була топовою державою для інвестицій і співпраці. А потім криза збила нас із курсу. Напевно це правда, але лише частина правди. Ми б змогли значно достойніше протистояти кризі, якби ці роки були витрачені на те, щоб зробити державу значно сильнішою. Однак від силових структур до системи охорони здоров’я,  від судів і прокуратури до соціального забезпечення і економіки - все на сьогоднішній день потребує проведення реформ.

  В чому ми сьогодні є трохи сильнішими, ніж були декілька місяців тому? Коли я прийшов працювати в Уряд нам дісталось те, що дісталось. В усякому разі, ми були твердо переконані, що необхідно зробити. І те, що могли зробити - ми цю дорогу пройшли. Найважливіше - це два результати. Перший із них, що в надскладних умовах нам вдалося втримати економічну і фінансову ситуацію у державі. Нам вдалося переконати наших партнерів із міжнародних фінансових організацій, що Уряд і держава сьогодні готові до проведення найсильніших реформ. Відтак ми отримали серйозну підтримку від цих поважних організацій. Нам вдалося ні на день не затримати необхідні виплати, нам вдалося знайти ресурси для проведення на сьогоднішній день серйозної роботи щодо військових дій на сході. Поза всяким сумнівом тут значна частина участі держави, а ще більша частина людей – волонтерського руху, який ще більше підтримує нас в переконанні того, що перемога буде за нами.

  Але другий і можливо ще більш важливий результат – ми змогли напрацювати цілу низку важливих реформаторських пакетів законодавства. Частина з них вже прийнятаце антикорупційний пакет, це закон про прокуратуру; частина з них чекає свого прийняття - в основному це економічні законопроекти, це серйозні зміни до податкового і міжбюджетного законодавства, це реформа соціального сектору; над частиною з них ще треба працювати і працювати. Але у всякому разі, ми передаємо новому Уряду, на відміну від того, що мали ми, не просто більш-менш збалансовану ситуацію з бюджетом, але й передаємо напрацювання, які можуть бути прийнятими в найближчих засіданнях сесії.

  У мене трошки суперечлива ситуація сьогодні, оскільки переконувати інвесторів мав би новий Уряд, який скоро буде обраний. Але я це роблю із спокійним серцем, оскільки переконаний, що іншої дороги в України немає. Україна піде шляхом реформ, Україна вагітна реформами і вони відбудуться і почнуться вже у цьому році. Я у це глибоко вірю і закликаю вас вірити  і підтримати нас.