• In English
  • Імплементація Закону «Про вищу освіту» потребує серйозної координації ВНЗ і Міністерства, змін у свідомості освітян, – освітяни про реформу вищої школи
    опубліковано 06 жовтня 2014 року о 10:23

    Українська знакова освітня реформа – Закон «Про вищу освіту» має значний потенціал, але потребує активної підтримки та пильності керівників освітянської галузі та суспільства. На цьому наголосили учасники круглого столу, що відбувся в Українському кризовому медіа центрі за участю Міністра освіти і науки Сергія Квіта та представників провідних українських університетів, за підтримки благодійного фонду «Відродження».

    «Імплементація буде складнішим завданням, аніж розробка та прийняття Закону», – зазначив Сергій Квіт, Міністр освіти і науки України. 

    Міністр наголосив на тому, що реальна автономія ВНЗ, зокрема фінансова, потребує внесення змін до низки нормативних актів. 

    Насамперед, йдеться про коригування Бюджетного кодексу в частині можливостей вищих навчальних закладів самостійно розпоряджатися заробленими коштами та відкривати свої рахунки в банках. Але лобіювання цієї норми буде важким, вважають учасники круглого столу.

    Представники вищих навчальних закладів також визнали, що однією з ключових загроз реалізації реформи вищої школи, є консерватизм, притаманний академічному середовищу. І хоча багато норм Закону мають пряму дію, проте, за словами Міністра освіти і науки Сергія Квіта, освітяни не поспішають ними користуватися і вимагають, аби Міністерство давало роз’яснення, що їм робити. 

    «Має сформуватися нова академічна культура. А її провідниками мають стати викладачі, які отримали навчання за кордоном», - переконаний Міністр.

    Учасники круглого столу дійшли згоди, що українським університетам потрібно координувати свої зусилля, ділитися досвідом та повідомляти про проблеми. З цією метою вже створено веб-сайт osvita.gov.ua, який присвячений реалізації реформ та покращенню кооперації між різними установами.

    Реформаторський Закон розширює університетську автономію через передачу повноважень від Міністерства освіти і науки до ВНЗ. «Нам потрібен зворотний зв’язок, щоб знати, що працює, а що ні», – зазначив Сергій Квіт.

    Учасники круглого столу також наголосили, що прозорість та допомога ЗМІ відіграють важливу роль у трансформації системи освіти. «Медіа – це дуже важливо, нам треба відкрито обговорювати зміни», – заявив Тарас Добко, проректор Українського католицького університету у Львові. Має бути державний контроль за тим, щоб Закон виконувався, і реформи робилися в європейському напрямку. «Дух закону не має бути вихолощений», – сказав він.

    Тарас Фініков, президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики, додав, що Закон – це великий крок вперед на шляху України до європейських стандартів. Він зазначив, що цей Закон вводить чимало норм, які вже давно запроваджені у європейському освітньому полі.