МОЗ України та громадськість
мають спільну думку щодо вирішення проблеми із забезпеченням
українців необхідними ліками. Про це під час брифінгу
в МОЗ України повідомив
Перший заступник Міністра охорони
здоров’я України Руслан Салютін.
«Завдяки ряду рішень Уряду, консолідованій
позиції МОЗ України та громадськості вже на даний час проведено державні закупівлі на загальну суму 438
млн. грн. вкрай необхідних ліків та виробів медичного призначення для забезпечення лікування хворих на ювенільний ревматоїдний артрит, хронічний міелоїдний лейкоз у дітей та дорослих, вірусні гепатити у дітей, дихальних розладів у новонароджених, гемофілії у дітей, препаратів для післятрансплантаційної
терапії тощо. Також проведено розкриття тендерних пропозицій на загальну суму понад 1,5 млрд. грн., по яких найближчим
часом буде визначено переможців та укладено договори на постачання. Можу запевнити усіх присутніх, що МОЗ України разом з громадськістю докладають усіх зусиль для проведення процедури державних закупівель, а також якнайшвидшої доставки ліків у всі
регіони країни», – сказав
Руслан Салютін.
Очільниками структурних підрозділів МОЗ були озвучені проблемні питання, які вплинули на процедури державних закупівель в 2014 році. За словами директора Департаменту економіки та ресурсного забезпечення МОЗ України Антони Басіної, проблемами, які нині перешкоджають ефективному проведенню державних закупівель, є зростання курсу валюти та уведення ПДВ на лікарські засоби, чого не було в попередні роки, що призвело до значного перевищування очікуваної ціни, а у деяких випадках – до 150 відсотків.
Через низку скарг до Антимонопольного комітету України призупинені торги, серед них закупівлі соціально важливих ліків, таких як антиретровірусні препарати та лікарські засоби проти туберкульозу. Нині в АМКУ знаходиться вісім скарг, але фахівці МОЗ України здійснюють всі можливі заходи і процедури для пришвидшення розгляду скарг та поновлення процедури проведення державних закупівель.
На численні прохання громадських організацій цьогоріч, до складу робочих груп з питань профільного супроводу державних цільових програм МОЗ України включено по два-три представники громадських організацій. На жаль, досить часто представники громадськості не з’являються на засіданнях та не надають своїх пропозицій, що, у свою чергу, також не сприяє пришвидшенню процесу державних закупівель за браком кворуму.
Директор Департаменту медичної допомоги МОЗ України Світлана Хотіна розповіла, які заходи здійснює МОЗ України для врегулювання ситуації з лікуванням та забезпеченням ліками в регіонах, це такі як перерозподіл ліків в регіонах та залучення гуманітарної допомоги від міжнародних організацій, донорів та благодійників.
«Ми проаналізували залишки ліків, які були закуплені минулоріч, та рівномірно розподіляємо їх по регіонах, що дозволяє в «критичних» областях врегулювати ситуацію з лікуванням, доставляючи туди надлишкові запаси з інших лікарень. Також, за ініціативи МОЗ України, лише за останні три місяці було залучено гуманітарної допомоги від міжнародних організацій, донорів, благодійників на суму понад 30 млн. грн. Зокрема, три дні тому Всесвітня організація охорони здоров’я надала Україні перший транш гуманітарної допомоги на суму 2,4 млн. грн., що дасть змогу задовольнити потреби 170 тис. пацієнтів протягом трьох місяців. Це медикаменти, медичне приладдя для багаторазового використання, медичне обладнання та предмети медичного призначення, анестезуючі препарати, анальгетики, протиалергічні та протиепілептичні препарати, антибактеріальні, серцево-судинні, дерматологічні препарати, набори для оперативних втручань тощо. Минулого тижня понад сто найменувань медикаментів та засобів медичного призначення на загальну суму 6,8 млн. грн. Україна отримала від Грузії. Завтра ми маємо отримати черговий транш гуманітарної допомоги від ВООЗ у вигляді анотоксинової вакцини. Це все дає нам змогу певним чином ліквідувати дисбаланс в постачанні ліків до завершення державних закупівель», – ґрунтовно роз’яснила Світлана Хотіна.