Щорічно в Україні
реєструється близько 120-140 тисяч осіб, які звернулися за медичною допомогою з
приводу укусів тваринами, з яких 60% постраждалих одержують направлення на
лікування за підозрою в інфікуванні сказом, - повідомив заступник Голови Держветфітослужби України Віталій Башинський на прес-конференції з нагоди . Всесвітнього дня боротьби зі сказом
Епізоотична ситуація зі сказу тварин в Європі залишається напруженою, оскільки сказ відноситься до захворювань, які не мають кордонів.
З метою виконання Програми оздоровлення території України від сказу на 2008–2015 рр. Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України в 2013 році забезпечено виконання комплексу ветеринарно-санітарних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу, а саме:
- епізоотологічного моніторингу, що здійснюється шляхом епізоотологічного обстеження, своєчасного виявлення спалахів хвороби та аналізу епізоотичної ситуації;
- системної парентеральної імунізації (вакцинації) - профілактичних щеплень проти сказу собак та котів, а в зонах стійкого неблагополуччя – всіх сприйнятливих тварин.
- пероральної
імунізації диких м’ясоїдних тварин - стратегією проведення пероральної
імунізації диких м’ясоїдних тварин є обробка найбільш неблагополучних областей
зі сходу країни шляхом розкладання принад з вакциною за допомогою
авіатранспорту та здійсненням контролю за ефективністю імунізації.
В 2011-2012 роках проведено по дві кампанії (весна, осінь) з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин на території мисливських угідь Луганської, Харківської, Донецької, Сумської, Полтавської, Дніпропетровської областей. В 2013 році - весняну та осінні кампанії на Луганщині, Харківщині, Донеччині, Сумщині, Полтавщині. В 2014 році проведено весняну кампанію на території Луганської, Харківської, Сумської, Полтавської областей.
Пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин проти сказу в Україні проводиться представниками територіальних органів та держустанов Держветфітослужби України.
Для імунізації диких м’ясоїдних тварин використовується вакцина вітчизняного виробництва "Броварабіс – VRG", висока якість та ефективність якої підтверджена референс-лабораторією Міжнародного епізоотичного бюро по сказу АФФСА-Нансі (Франція).
Результатом належного виконання Програми оздоровлення території України від сказу на 2008–2015 рр. є зменшення
сказу серед тварин. З початку цього року спостерігається зменшення сказу серед тварин в порівнянні з минулим
роком. Ліквідація сказу навіть
на значних територіях нашої держави цілком реальна справа за умови проведення комплексних заходів та
наполегливої праці фахівців ветеринарної медицини, лісового та мисливського господарств, місцевого самоврядування і житлово-комунальних служб та громадських організацій.
Довідково
Щорічно 28
вересня відзначається Всесвітній день боротьби зі сказом,заснований з
ініціативи Всесвітнього альянсу по боротьбі зі сказом, щоб привернути увагу до
проблеми поширення цієї хвороби, а також до її наслідків.
Сказ – особливо
небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. За даними
Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу
п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший
соціально-економічний збиток. На сьогоднішній день сказ реєструється у 113
країнах світу.
В державних установах ветеринарної медицини України щеплення тварин проти сказу проводиться вакциною вітчизняного виробництва "Броварабіс – VRG". Щорічно в Україні здійснюється понад 5 млн. щеплень тварин проти сказу.