• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2014 року
  опубліковано 15 вересня 2014 року о 16:29

  ЯЦЕНЮК А.П. – Шановні члени Уряду! Шановні представники засобів масової інформації!

  Сьогодні Уряд зібрався на засідання щодо розгляду питання про бюджет 2015 року. Ми підготували два варіанти Державного бюджету на 2015 рік.

  Перший варіант – це прийняття бюджету на чинній податковій базі і відповідно до чинного бюджетного законодавства. У нас було проведено декілька засідань Уряду і робочих груп, і я можу вам дуже чітко заявити, що це спільна позиція всього складу Кабінету Міністрів: на чинній податковій базі без проведення податкової реформи, реформи єдиного соціального внеску і бюджетної реформи Уряд не буде подавати бюджет, оскільки це буде бюджет економічного падіння, а не стабілізації.

  Саме тому декілька тижнів тому Мінфіну було дано доручення розробити справжній пакет економічних реформ, які повинні стати фундаментом для прийняття нового якісного бюджету.

  Сьогодні Уряд схвалює цей пакет, який складається з наступних законів:

  1. Це нова редакція податкових змін.

  2. Радикально нова система оподаткування єдиним соціальним внеском.

  3. Зміни до Бюджетного кодексу.

  Це є тією основою для того, щоб внести вже порахований четвертий документ – Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", який розрахований виключно на основі пакета економічних і соціальних реформ.

  Країна вимагає реформ. Ми звертаємося до Парламенту завтра проголосувати пакет економічних реформ і, залежно від того, що Парламент проголосує, ми невідкладно вносимо Закон України "Про Державний бюджет" на новій податковій і бюджетній базі.

  І тому я прошу зараз Міністра фінансів доповісти про ті зміни, які пропонує Уряд України щодо скасування податків, зменшення податкового навантаження, детінізації, бюджетної децентралізації і розширення прав територіальних громад, по всьому реформістському пакету, який потребує країна.

  За інших обставин подача бюджету на чинній базі є неприйнятною. Уряд не піде на те, щоб у зв'язку з падінням економіки майже на 7%, яке пов’язано з війною, в першу чергу розв’язаною Росією проти України, піти на падіння всіх соціальних витрат.

  Ми знайшли компенсатори, ми знаємо як зробити цей бюджет бюджетом стабільним, і саме для цього Парламент повинен завтра проголосувати пакет економічних, податкових і бюджетних реформ.

  Олександре Віталійовичу, я Вас прошу представити наше бачення реформ. Це, до речі, старий бюджет, той, який розрахований на чинній базі, а ось це новий, який повинен бути прийнятий Парламентом. І наполягаю, що він повинен бути прийнятий чинним Парламентом. Часу немає.

   

  Доповідь Міністра фінансів Олександра Шлапака.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Вислухавши Вашу доповідь після тривалих зустрічей і перемовин, які у нас були, хотів би ще раз підбити підсумки.

  Перший варіант – нічого не міняти у законсервованій податковій і бюджетній системі, при падаючій економіці вносити бюджет, який є також падаючим бюджетом. Ми на цю пропозицію не пристаємо.

  Наша обґрунтована і чітка вимога – є пакет реформ, які необхідно зробити в соціальній, податковій і бюджетній сфері. Ми працювали над цим пакетом три місяці, він готовий до прийняття.

  У цьому пакеті є декілька речей: податки – перше, скорочуємо з 22 до 9-ти; друге – податок на прибуток, приводимо його до європейського стандарту, коли він сплачується не так, як хоче податковий інспектор, а так, як виписано в бухгалтерському обліку; третє – єдиний соціальний внесок, ми приймаємо рішення про зменшення 41-го на 15% сплати єдиного соціального внеску по заробітній платі, яка вище двох мінімалок; четверте – малий і середній бізнес, кожен, хто до 20 млн. грн. протягом року отримає доходи, - звільняється повністю від всіх видів перевірок і вдвічі скорочується ставка єдиного податку на малий бізнес; п’яте – це місцева децентралізація: просять регіони грошей - ми даємо ресурс на області - це є справжня бюджетна децентралізація, яка дасть можливість територіям краще працювати і більше заробляти.

  Всередині цих податкових змін є десятки додаткових новацій. Так, у тому числі і по єдиному соціальному внеску. Ми одразу відверто кажемо, якщо ми йдемо шляхом детінізації, якщо ми зменшуємо ставку податку, то ми збільшуємо відповідальність. А як по-іншому? Ми ж всі кажемо, що боремося з корупцією. Так на словах боремося чи на ділі?

  По єдиному, по соціальних фондах. Ми приймаємо рішення закрити цю лавку з трьох фондів, яка була абсолютно неконтрольована з мільярдними витратами, які не контролював ні Уряд, ні Парламент. Створити один єдиний соціальний фонд. І тільки при першій прикидці зменшити витрати на утримання цих фондів, а відповідно перенаправити ці кошти на інші соціальні програми, це майже 600 млн. грн. Це не найкращий пакет, але точно це той пакет, який набагато краще від існуючої системи. Якщо в когось є щось більш ефективне, щось розумніше, щось сильніше, покажіть у Парламенті.

  Ми свою податкову, бюджету і соціальну реформу вносимо в Парламент і вимагаємо від Парламенту розглянути і прийняти. Відповідно бюджет повинен бути розрахований на новій основі, і ми так само відверто і чесно говоримо, що неймовірного покращення ніхто обіцяти не буде, брехати ніхто не буде, ситуація вкрай важка. І не дивлячись на те, що економіка падає, і ми повинні зменшувати всі соціальні витрати у цьому році, ми їх не зменшили, ми залишили їх на стабільному рівні. На 2015 р., якщо ми приймаємо пакет реформ, буде невеличке, але збільшення, до 6%. Піде справа краще, зупиниться війна, підуть інвестиції – поміняємо бюджет.

  Тому Уряд сповідує принцип чесності і реалізму, реформ і ефективності. Є наш пакет, будь ласка, Парламент, голосуйте, маєте краще бачення, вносьте під час другого читання, Закон України "Про Державний бюджет" готовий, завтра проголосуєте. Завтра готові так само внести і проголосувати Закон "Про Державний бюджет України". На старій консервативній мінусовій базі без реформ, без змін немає ніякого змісту приймати Закон "Про бюджет". Тому що це, в першу чергу, зрада сподівань людей, які дійсно хочуть змін. Наші зміни дають детінізацію, наші зміни зменшують тиск на бізнес, наші зміни дають права територіальним громадам, наші зміни спрощують податкову систему, наші зміни роблять невеликий, але правильний крок уперед.

  Зараз слово за Парламентом і ми чекаємо рішення українського Парламенту.

  Дякую за увагу пресі!