• In English
 • Засідання Уряду від 29 серпня 2014 року під головуванням Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка
  опубліковано 29 серпня 2014 року о 14:56

  ЯЦЕНЮК А. П. – Шановні члени Кабінету Міністрів! Сьогодні на засіданні Уряду три питання: перше питання – навчальний рік, друге питання – МВФ, третє питання – НАТО.

  Почну з першого питання.

  Олександр Максимович (Сич. – Ред.) проводив низку нарад, засідань, давав відповідні доручення по підготовці до навчального року. Просив би Олександра Максимовича проінформувати, а потім – Міносвіти.

  Пункт 2. Про стан підготовки навчальних закладів до нового 2014/15 навчального року та створення умов із забезпечення реалізації права на освіту внутрішньо переміщених осіб з районів проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованих територій.

  СИЧ О. М. – Дійсно, проведено протягом останніх тижнів ряд нарад з усіма причетними до безпечного і організованого початку нового навчального року службами, міністерствами. Відповідні доручення надані по матеріально-технічному забезпеченню, забезпеченню підручниками і взагалі по організації безпеки в місцях перебування всіх учасників навчального процесу – дітей, вчителів, батьків та ін.

  Маю підстави сказати про те, що навчальний рік почнеться організовано. Вчителі отримали на сьогодні всі належні для них виплати.

  Є деякі особливості щодо початку нового навчального року для дітей, які прибули на навчання з Криму, а також у Донецькій області. Сьогодні вживаються всі можливі заходи для того, щоб ті, хто прибув з окупованих територій, мали можливість навчатися у вищих навчальних закладах.

  Щодо навчання у південно-східному регіоні. В зв'язку із ситуацією ті абітурієнти, які можуть бути сьогодні тимчасово зараховані до вищих навчальних закладів в інших областях України, це здійснюють, вживаються відповідні заходи, вони матимуть можливість там навчатися.

  Щодо шкіл і вищих навчальних закладів у Донецькій і Луганській областях. Ми надаємо можливість оперативно на місці за участю місцевих органів влади та керівництва вищих навчальних закладів і шкіл визначати час початку навчального року.

  Думаю, що таке оперативне реагування на ситуацію дасть можливість, з одного боку, убезпечити всіх учасників навчально-виховного процесу, з іншого боку, почати навчальний рік.

  ЯЦЕНЮК А. П. – Дякую.

  Інно Романівно (Совсун. – Ред.), більш детально дайте, будь ласка, інформацію. Мене в першу чергу турбує ситуація щодо переселенців, кримчан, де будуть навчатися, як?

  СОВСУН І. Р. – Станом на сьогодні інформація, яка в нас є, така.

  1 вересня розпочнуть роботу 16 тис. 650 загальноосвітніх навчальних закладів. На Донбасі достеменно відомо, що не розпочнуть навчання в 432 школах в Луганській області, в 440 в Донецькій області. Це майже 900 шкіл, в яких точно не розпочнеться навчання 1 вересня.

  Як вже сказав Олександр Максимович (Сич. – Ред.), навчальні заклади мають право відповідно до чинного законодавства самі визначати дату початку навчального року. Тому школи будуть самі визначати, коли вони спроможні розпочати навчальний рік. Університети будуть розпочинати за погодженням із Міністерством освіти і науки.

  Всього наразі є інформація про те, що до шкіл піде 3,5 млн. учнів. Інформація щодо внутрішньо переміщених громадян наразі уточнюється і збриється, тому що статистику подають на 5 вересня, але жодних скарг про те, що діти внутрішньо переміщених громадян не змогли влаштуватися в школи до нас не надходили.

  Звичайно, що ситуації не типові, але Міністерство освіти і науки намагається оперативно реагувати з тим, щоб ті діти, які переселились, змогли піти до шкіл 1 вересня. Але, дійсно, на Донбасі ситуація залишається складною і значна частина шкіл не відкриється 1 вересня.

  Що стосується забезпечення підручниками. Були питання із забезпеченням підручниками через економічну ситуацію в країні. Станом на сьогодні 40 назв підручників зі 102 у нас надруковані. Очікується, що до 10 вересня будуть надруковані всі інші підручники з тим, щоб до кінця вересня було забезпечено школи підручниками.

  Разом з тим, Міністерством освіти і науки створено спеціальний електронний депозитарій, де всі підручники вже розміщені он лайн. Таким чином навіть ті школи, в яких немає і не вистачає підручників, зможуть користуватися підручниками, які знаходяться он лайн і таким чином все-таки більш-менш нормально розпочати навчальний процес.

  Що стосується вищих навчальних закладів. За інформацією, станом на сьогодні на ранок в Луганській області розпочнуть роботу 13 вищих навчальних закладів, у Донецькій – 26. Не розпочнуть: у Луганській – 33 вищих навчальних заклади, в Донецькій – 75. Загалом якщо подивитися на кількість студентів, які зараз знаходяться, які навчаються в університетах Донбасу, то це 166 тисяч студентів, у вишах ІІІ-IV рівня акредитації.

  За оперативною інформацією в зоні проведення воєнних дій в університетах навчаються 147 тисяч студентів. Безперечно, це дуже велика кількість студентів і, дійсно, є дуже багато звернень про переведення.

  На останньому засіданні Уряду, в середу, було прийнято розпорядження, згідно з яким погоджено процедуру тимчасового переведення студентів з вишів Донбасу. Фактично для того, щоб здійснити переведення студенту необхідно написати заяву на ім’я керівника вищого навчального закладу, до якого він хоче перевестися, і надати будь-який документ, який посвідчує особу. Це дуже спрощена процедура переведення. Після зарахування вони фактично прирівнюються за своїми правами до інших студентів, які навчаються в тих чи інших вищих навчальних закладах.

  Водночас ми зорганізували це процедурою саме тимчасового переведення з тим, щоб, коли військові дії на Донбасі закінчаться, студенти, які будуть зараз тимчасово переведені, мали можливість здійснити вибір, або вони залишаються в тих університетах, до яких їх переведено, і тоді їм буде надана така можливість, або ж вони повертаються до університетів в Донецькій і Луганській областях.

  Для МОН, для Уряду України дуже важливо зберегти вищі навчальні заклади на Донбасі, тому що це критичний наш потенціал, ресурс, який, безперечно, потребує збереження. І тому ми, все-таки, сподіваємося, що після завершення військових дій частина студентів зможе повернутися до навчання і вдасться зберегти, що теж важливо, викладацькі колективи.

  Стосовно переведення з Криму – зараз на підписі у Президента знаходиться Закон "Про статус окупованих територій", згідно з яким абітурієнтам з Криму будуть надаватися додаткові місця державного замовлення. Як тільки цей закон буде підписаний, ми готові здійснювати такі переведення, у нас є зарезервовані місця для абітурієнтів з Криму, це, правда, невелика кількість серед тих, хто складав ЗНО, хто має право на навчання у вищих навчальних закладах, але не потрапив на місця державного замовлення, це 315 чоловік, які претендують на навчання на бакалавраті. Повторюся: як тільки Президент підпише закон – ми дуже оперативно готові будемо їх зараховувати до вищих навчальних закладів відповідно до процедури, передбаченої цим законом.

  На загал, окрім Донбасу, окрім ситуації з переселенцями з Криму, в інших навчальних закладах ситуація стабільна, нормальна. Вищі навчальні заклади очікують вступу в дію нового Закону "Про вищу освіту" 6 вересня, що, звичайно, теж привнесе чимало новацій в систему вищої освіти, але на загал в принципі навчальний рік, окрім цих регіонів, розпочинається в абсолютно нормальному штатному режимі.

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую. Максиме Юрійовичу (Бурбак. – Ред.), ми з Вами були у Слов`янську трошки більше місяця тому і пообіцяли відновлення об`єктів у Слов`янську, в тому числі, школи.

  Яка там зараз ситуація?

  БУРБАК М.Ю. – Хочу доповісти, що відразу після отримання від Вас доручення стосовно відбудови шкіл у м. Слов`янську, Міністерство інфраструктури взяло на себе зобов`язання відновити 5 об`єктів. Це школа-інтернат № 1, дитячий садок № 30 і загальноосвітні школи № 6, 10 і 16. І неодноразово після цього я був у Слов'янську, інспектував хід ремонтних робіт, ми зобов'язалися, що 1 вересня діти підуть до шкіл. Можу вам сказати, що ці школи 1 вересня готові приймати дітей. Відновлені фасади, вікна, двері, зроблено навіть більше ремонту, коли вчителі просили підбілити, щось зробити, силами Державної спеціальної служби транспорту все зроблено.

  Додатково хочу доповісти, що Укрзалізниця протягом одного місяця капітально відремонтувала лікарню в Красному Лимані. Хворі вже знаходяться у нових відновлених корпусах. Доручення Уряду виконано.

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую! Олександре Віталійовичу (Шлапак. – Ред.), що у нас по фінансуванню? Мене турбує, чи у нас є якісь заборгованості по освітньому сектору чи немає.

  Пункт 3. Про фінансове забезпечення навчальних закладів у новому 2014/15 навчальному році

  ШЛАПАК О.В. – У мене дві важливі інформації. Перша з них – Арсенію Петровичу, відповідно до Вашого доручення протягом цього тижня ми уважно відстежували всі платежі, які повинні були здійснити до 1 вересня. Хочу проінформувати членів Уряду, на сьогодні протягом останнього тижня ми заплатили більше 750 млн. грн. як по місцевому, так і по державному бюджету. На сьогодні у нас немає жодної гривні заборгованості перед освітянами не тільки середньої освіти, а й вищої освіти. Хочу підкреслити, це і загальний фонд, і спеціальний фонд – ті питання, якими нам часто дорікали вищі навчальні заклади, які мають на спеціальному фонді великі кошти і не могли ними скористатися, ми всі проплатили.

  Тобто ще раз хочу підкреслити, на сьогодні у Казначействі немає жодного непроплаченого платежу, який стосується освітян.

  Друга інформація, можливо, більш широка, але мені здається, що вона важлива. Сьогодні достатньо знаковий для нас день, тому що на сьогодні відповідно до Вашого доручення ми зробили проплати по всіх місцевих бюджетах. Я хочу підкреслити – Уряд на сьогодні не має жодної гривні заборгованості перед місцевими бюджетами. Всі платежі місцевих бюджетів проплачені станом на сьогодні.

  У нас є проблеми по старих платежах – ті, які були до 1 січня цього року, ми будемо над ними працювати і думати. У нас є поки що ще заборгованість по державному бюджету, в основному вона стосується спеціального фонду. Але що стосується місцевих бюджетів, на сьогодні завершені всі платежі по заборгованості по місцевих бюджетах. Маю надію, що, якщо ситуація не буде погіршуватися, ми зможемо зберегти таку бюджетну дисципліну і місцеві бюджети будуть отримувати все фінансування згідно тих поданих документів, які будуть знаходитися в Казначействі.

  ЯЦЕНЮК А.П. – Скільки ми загалом проплатили зараз місцевим бюджетам?

  ШЛАПАК О.В. – 2,4 млрд. грн. протягом останнього тижня.

  ЯЦЕНЮК А.П. – Це ми півтора місяці тому випускали 2,5 млрд. і ще раз 2,4?

  ШЛАПАК О.В. – Це 2,4 кумулятивно, а в минулому місяці ми проплатили трішки меншу суму, там 1,5 млрд. було. За рахунок цих двох таких потужних виплат фактично ми заплатили всі заборгованості перед місцевими бюджетами.

  ЯЦЕНЮК А.П. – По Чернігову по заборгованості по освітянах, що за ситуація? Вона є?

  ШЛАПАК О.В. – Це класична ситуація, і вона виникне не тільки, на жаль, по Чернігову, вона виникає і по інших областях. Мушу визнати, що, не дивлячись на те, що ми проплачуємо все, що мусимо проплатити, реформа в першу чергу по освітянській сітці не проводиться, в тому числі, і в Чернігівській області. Тобто класична ситуація: у них зарплат вистачає на 9 місяців, вони не скорочують ні сітку, ні оптимізують мережу навчальних закладів, приходять до Києва: "Віддайте нам гроші".

  Ми зараз з ними будемо серйозно сидіти, рахувати все, що там є, чого немає. І відповідно пропозиції внесемо на засідання Уряду.

  ЯЦЕНЮК А.П. – Запросіть, будь ласка, Чернігівську область до себе окремо для того, щоб врегулювати це питання.

  ШЛАПАК О.В. – Добре.

  ЯЦЕНЮК А.П. – Я прошу подати на підпис розпорядження, яке ми обговорювали стосовно переведення як з Криму, так і з Донбасу, щоб не було жодних питань ні в кого, щоб всім було зрозуміло, яким чином отримувати освіту тимчасову.

  Щойно я мав декілька розмов з нашими західними партнерами.

  Перше – Урядом Японії прийнято рішення про виділення 100 млн. дол. макрофінансової допомоги Україні, ми сьогодні отримаємо ці 100 млн. дол.

  Друге – Урядом України виконано всі попередні умови для отримання наступного траншу МВФ. За декілька годин у Вашингтоні відбудеться засідання Ради директорів МВФ. Сподіваюся, що це рішення буде позитивним, і що МВФ, і світ продемонструють підтримку Україні.

  Загалом Україна зможе отримати як від МВФ, так і від Світового банку суму в розмірі близько 2 млрд. дол. США.

  Уряд робить все для стабілізації ситуації в економіці і допомагає Національному банку стабілізувати ситуацію з валютообмінним курсом.

  Рішення Ради директорів і отримання Україною цього значного ресурсу дасть можливість прожити Україні. Нам дуже важко і дуже складно. Країна у війні. Те, що ми не отримуємо доходи з Донецька і Луганська – це вже зараз мізер, пов'язаний з тим, які мільярдні витрати ми несемо на війну, що розв'язана російським агресором і російською державою.

  Тому для нас критично важливо отримати позитивне рішення МВФ, і ми для цього зробили все. Знаємо, що це рішення буде непросте, так як не всі країни у світі хочуть допомагати Україні. Але сподіваємося на позитивне рішення.

  Що стосується останнього питання порядку денного сьогодні. Вчора під головуванням Президента України відбулося засідання РНБО. Відповідно до рішення РНБО Уряд України вносить на розгляд парламенту Закон "Про скасування позаблокового статусу української держави" та "Про відновлення курсу України на членство в НАТО".

  Також за законом основна і єдина мета України в зовнішній політиці – набуття членства в Євросоюзі. Даний закон забороняє українській державі приймати рішення про членство в будь-яких інших економічних, політичних чи військових союзах, які суперечать основній меті України – членство в Євросоюзі. Після прийняття цього закону це означає, що Україні буде заборонено членство як у Митному, Євразійському, так і в інших різного роду так званих союзах, які по своїй суті є нічим іншим, як Радянським Союзом імені Російської Федерації.

  Звертаємося до Президента України визначити цей закон як невідкладний, як визначено рішенням РНБО, і до українського парламенту – розглянути його негайно.