• In English
 • Виступ Міністра охорони здоров'я України Олега Мусія на Конференції Всесвітньої організації охорони здоров'я з питань здоров'я та клімату
  опубліковано 28 серпня 2014 року о 11:00

  Міністр охорони здоров’я України Олег Мусій виступив на Конференції Всесвітньої організації охорони здоров’я з питань здоров’я та клімату, яка 27-29 серпня проходить Женеві (Швейцарська Конфедерація). Наводимо повний текст виступу.

  Шановна пані Генеральний директор, шановний головуючий, шановні міністри, пані та панове!

  Дозвольте розпочати доповідь з цитати першої Статті Стокгольмської Декларації з навколишнього середовища, яка сьогодні має особливе значення для України: «Людина є творінням та одночасно творцем свого довкілля, яке забезпечує її фізичне існування та надає їй можливості для інтелектуального, морального, соціального та духовного розвитку... Обидва аспекти довкілля людини, як природного так і створеного нею, мають визначальне значення для її добробуту та для реалізації основних прав людини, включаючи навіть право на саме життя».

  Проблема забезпечення екологічної безпеки перетворилась з регіональної (національної) у глобальну, а екологічні права стали  інтегрованою категорією природного права людини на життя та особисту безпеку.

  Ми глибоко переконані, що одним із наших основних зобов'язань перед майбутніми поколіннями є збереження цілісності планетарної екосистеми, яку ми успадкували. Наш обов'язок полягає в тому, щоб не знищити майбутнє життя атомною катастрофою, кліматичними змінами, надмірною кількістю відходів, генетичною катастрофою тощо.

  На превеликий жаль, сьогодні ми все більше переконуємось у тому, що політичні фактори суттєво впливають на екологічні питання життєдіяльності, і як наслідок на здоров'я населення.

  Відповідно до міжнародного права військова агресія вважається міжнародним злочином проти світу та безпеки людства, проте зараз вона показово демонструється світові з боку Російської Федерації.

  Насильницька анексія Криму не визнається ні Генеральною Асамблеєю ООН, ні Радою Європи та ОБСЄ. Згідно із законодавством України територія кримського півострова вважається тимчасово окупованою територією. Спроби застосування Росією своєї національної юрисдикції по відношенню до ядерних об'єктів Криму прямо порушує Угоду між Україною та МАГАТЕ про застосування гарантій у зв'язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї від 21.09.1995.

   Такі дії Росії створюють пряму загрозу міжнародному режиму, встановленому Договором про нерозповсюдження ядерної зброї від 1.07.68р. У зв'язку з цим Україна застерігає російську сторону від вчинення будь-яких дій, спрямованих на порушення без'ядерного статусу частини території України, окупованої Російською Федерацією.

  Говорячи про взаємозв'язок клімату та здоров'я, неможливо не згадати про черговий виклик, з яким зіткнулась Україна у зв'язку з військовою агресією з боку Росії. 185 тисяч тимчасово-переміщених осіб вже цієї зими можуть опинитись заручниками глобального потепління, наслідком якого стала різка зміна та погіршення клімату на території України. Сувора зима неминуче потягне за собою спалахи грипу та застудних захворювань, в той час як надання своєчасної медичної допомоги буде обмеженим через об'єктивні причини. Особливо це буде стосуватись територій, які контролюються терористами, які свідомо знищують медичні заклади та перешкоджають роботі медичних бригад, піддаючи їх постійному обстрілу.

  Також варто звернути увагу на ще одну загрозу від російських терористів, які знаходяться на території України. Маючи у своєму озброєнні надсучасну військову техніку, яка дозволила збити цивільній літак Боїнг, терористи також можуть завдати військовий удар по одній з діючих атомних електростанцій України. Гіркий досвід Чорнобильської катастрофи не може і не має бути забутий міжнародним співтовариством.

  Вже сьогодні ми є свідками чисельних артилерійських ударів та руйнувань хімічних та інших промислових об'єктів України, у зв'язку з чим у нас виникають серйозні занепокоєння щодо назрівання екологічної катастрофи у центрі Європи.

  Одним з найбільш актуальних прикладів є неспроможність належного виконання Україною міжнародних зобов'язань за Договорами з Японією в рамках Кіотського протоколу.

  Впевнений, що сучасні диктаторські режими, до яких з повною впевненістю можна віднести сучасне керівництво Російської Федерації, є реальною загрозою не тільки в розумінні глобального миру, але й реальною загрозою екологічній безпеці нашої планети, та як наслідок — нашому здоров'ю та здоров'ю майбутніх поколінь.

  Об'єднання країн проти московського путінського режиму, постійний міжнародній тиск на подібні до нього диктатури, мають стати пріоритетом діяльності наших країн заради збереження екології  планети та нашого здоров'я, глобальної безпеки майбутніх поколінь на Планеті. Пособництво та продукування тероризму — глобальна загроза здоров'ю та довкіллю.

  Ми впевнені, що у ваших серцях відгукнеться крик душі українського народу, адже всі ми живемо з усвідомленням необхідності турботи про наше здоров'я та нашу планету.

  Пані та панове, ми глибоко переконані, що Конференція, а також глобальні виклики, які були професійно озвучені у вступному слові пані Маргарет Чен, видатними та авторитетними особами (на відеозверненнях) і попередніми виступаючими, не тільки нададуть можливість обговорити основні моменти взаємозв'язку клімату та здоров'я, але також допоможуть знайти оптимальні шляхи вирішення існуючих загроз.

  Користуючись нагодою, від імені Уряду України я хотів би подякувати тим країнам, які надають всебічну підтримку нашій країні у цей не простий період сучасної історії України.

  Слава Україні!