• In English
 • Виконання Загальнодержавної програми протидії ВІЛ/СНІДу на 2014–2018 рр. більш як удвічі розширить доступ пацієнтів до лікування
  опубліковано 30 липня 2014 року о 15:07

  Сьома Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки має на меті розширити охоплення профілактичними та лікувальними програмами, зміцнити та розвинути ті здобутки, яких Україні вдалося досягти в результаті впровадження попередніх цільових програм. Про це під час прес-брифінгу в Міністерстві охорони здоров’я України повідомив Голова Держслужби України соцзахворювань Володимир Курпіта.

  «В країні відбувається стабілізація епідемічного процесу, зокрема, найбільш помітною є ця динаміка у середовищі груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ. За час реалізації попередньої п’ятирічної програми (2009-2013 рр.) кількість нових випадків ВІЛ-інфекції серед споживачів ін’єкційних наркотиків знизилася на 17%; у 2013 році смертність від СНІДу знизилася на 10%; майже у сім разів скоротився рівень передачі ВІЛ від матері до дитини, який на сьогодні складає 3,7%. Слід особливо відзначити, що за останні п’ять років у 3,2 рази зросла кількість ВІЛ-позитивних пацієнтів, які отримують життєво необхідну антиретровірусну терапію.

  Реалізація нової п’ятирічної програми дасть змогу охопити профілактичними заходами більше 160 тисяч споживачів ін'єкційних наркотиків, 80 тисяч ув'язнених, 30 тисяч дітей, які потрапили до складних життєвих обставин, 40 тисяч осіб, які залучені до секс-бізнесу та чоловіків, що мають секс з чоловіками; забезпечити на кінець програми доступ до життєво необхідного лікування для 120 тисяч наших громадян, хворих на СНІД. В рамках програми щорічно вдасться охопити тестування не менше 5% населення України», - повідомив В.Курпіта.

  Програма також передбачає зниження на 50% кількості нових випадків інфікування серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, зменшення до 1% рівень передачі ВІЛ від матері до дитини.

  «П’ятирічна програма ґрунтується виключно на заходах з доказовою ефективністю, які дозволять зупинити епідемію та створити стійку та ефективну систему надання послуг з широким залученням до співпраці та державних, комунальних та неурядових  організацій. Це сприятиме  широкому доступу до профілактичних програм  представників груп підвищеного ризику та   масштабному охопленню профілактикою учнівської та студентської молоді. Програма забезпечить  тісну та результативну  співпрацю служб протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу на місцях у межах побудови нової системи охорони здоров’я України», - повідомляє Голова Держслужби України соцзахворювань Володимир Курпіта.

  «Дуже важливо, що за останні роки у сфері протидії ВІЛ/СНІДу в Україні створено платформу для ефективної взаємодії держави та громадськості. Яскравим прикладом цьому є розробка проекту Загальнодержавної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки. До процесу створення цього стратегічно важливого документу залучені представники урядового та громадського секторів, в тому числі, організації, які представляють інтереси пацієнтів, а також міжнародні експерти, які здійснюють системний моніторинг наших програмних заходів. Переконаний, що досвід такої успішної спільної діяльності може бути взятий до уваги в інших напрямках медичної галузі. Програма покликана забезпечити контроль над епідемією ВІЛ-інфекції/СНІДу в контексті тих масштабних змін та реформ, які сьогодні розпочаті в системі вітчизняної охорони здоров’я», - зазначає Голова правління ГО "Ініціативи в громадській охороні здоров'я" Андрій Гук.

  Орієнтовний обсяг необхідного фінансування на п'ять років становить 6,4 млрд грн. Обсяг фінансування програми з державного бюджету буде визначатися щороку, відповідно до конкретних завдань та наявних коштів.

  «На основі загальнодержавної програми будуть затверджені регіональні програми з урахування специфіки та епідемічної ситуації кожного конкретного регіону, - зазначає головний лікар КЗ «Вінницький обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Ігор Матковський. – Дуже важливо, що в процесі формування заходів програми було детально вивчено потреби та ресурси областей, визначено конкретні цілі та завдання і відповідальних за їх виконання на кожному рівні».

  Довідково: Проект закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки» зареєстровано у Верховній Раді України  під № 4384а від 28.07.2014.

  23 липня 2014 року проект закону «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки» було схвалено Кабінетом Міністрів України. Проект закону про затвердження програми, розроблений Держслужбою соцзахворювань за участі широкого кола зацікавлених сторін.