21 липня: Ситуація в соціальній сфері

Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 21 липня 2023 року о 17:24

21 липня Уряд прийняв зміни до програми "єВідновлення", які передбачають виплату компенсації людям, які вже здійснили ремонти за свій власний кошт.

19 липня у Вінниці відкрили другий український Центр ветеранського розвитку, який буде надавати персоніфікований підхід в роботі з ветеранами війни та сприяти їх інтеграції у цивільне життя. Центр зосереджений на підтримці ветеранів у їхньому професійному розвитку, відновленні та підтвердженні їхніх навичок відповідно до сучасних ринкових вимог. Створення таких Центрів є частиною проекту Міністерства у справах ветеранів, що реалізує крок 243 Плану пріоритетних дій Уряду на 2023 рік. В рамках цих Центрів будуть проводитись навчання для ветеранів та їх помічників, які готові допомогти в реінтеграції ветеранів у цивільне життя. Крім професійної адаптації, кар'єрної консультації, та психологічної підтримки, Центри виступатимуть ключовими пунктами підтримки для ветеранів та членів їхніх сімей, забезпечуючи повноцінну реінтеграцію у цивільне життя. Це другий такий Центр в Україні, перший був відкритий в місті Дніпро 15 червня.

Власники нерухомості мають можливість надавати тимчасовий притулок внутрішньо переміщеним особам в рамках програми "Прихисток", навіть якщо вони знаходяться за кордоном. Вони також можуть отримувати компенсацію за безоплатне розміщення таких осіб у своїх житлових приміщеннях. Для цього потрібно зареєструватися на веб-сайті "Прихисток" і розмістити оголошення про надання притулку внутрішнім переселенцям. Це можуть зробити самі власники житла або їхні представники. Важливо підкреслити, що особиста присутність не є обов'язковою для подачі заявки на отримання компенсації. Достатньо надіслати лист-повідомлення з копіями необхідних документів на визначену електронну адресу відповідального виконавчого органу місцевого самоврядування. Для правильного розрахунку компенсації необхідно зробити це не пізніше наступного робочого дня після надання житла внутрішньому переселенцю. Зразки таких повідомлень і заяв можна знайти за посиланням. Компенсація, що надається, становить 450 гривень на місяць за розміщення одного внутрішнього переселенця у теплий період року і 900 гривень – під час опалювального сезону.

Україна впроваджує нову концепцію створення реабілітаційних центрів. Ця концепція є важливою частиною підготовки Доктрини України про повоєнну трансформацію, яку ініціював Президент. Міністерство охорони здоров'я вже почало її впровадження. Згідно з представленим планом, кожна кластерна та надкластерна лікарня буде мати власне стаціонарне реабілітаційне відділення. Інфраструктура для ефективного фізичного та психологічного відновлення людей стане невід'ємною частиною госпітальної мережі. З понад 5 250 ліжками в усій країні, ця система надає якісні та безоплатні послуги з активної та доказової реабілітації для близько 126 тисяч пацієнтів щорічно. Також будуть створені 6 спеціалізованих реабілітаційних медичних закладів національного рівня. Міністерство оборони запустить 5 реабілітаційних центрів з 200 ліжками кожен. Всього план передбачає більше 7 000 ліжко-місць для пацієнтів із травмами, хворобами та пораненнями, які потребують активного відновлення. Ці реабілітаційні центри забезпечать пацієнтоцентричну допомогу, надану кваліфікованими мультидисциплінарними командами, яка розпочнеться відразу після стабілізації пацієнта. Це дозволить ефективно відновити втрачені функції або компенсувати їх професійно підібраними засобами реабілітації та якомога швидше повернути пацієнта до дому, родини, роботи й повноцінного життя.

Уряд ухвалив зміни до Порядку використання коштів для потреб охорони здоров’я в межах UNITED24. Внесено зміни до Порядку використання коштів з рахунка для задоволення потреб охорони здоров’я в межах фандрейзингової платформи UNITED24. Постанову уряду розроблено з метою приведення у відповідність зі змінами, що були внесені парламентом до Бюджетного кодексу України. Документ врегулює питання, пов’язані з використанням коштів, що надходять на рахунок для потреб охорони здоров’я, відкритий у Нацбанку, на який зараховуються внески від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права. Зокрема, в частині особливостей обліку та звітності на рівні бюджетного законодавства. Як результат, передбачається інформування про зарахування таких коштів, їх використання та залишок – на офіційному сайті МОЗ. До того ж залишки, що утворилися на рахунку станом на 1 травня 2023 року, обліковуються, розподіляються та використовуються відповідно до бюджетного законодавства. Таке рішення дозволить державі упорядкувати бюджетний облік та звітувати про отримані надходження, покращити якість ухвалення рішень.

Уряд ухвалив зміни до Порядку використання коштів для охорони здоров'я на платформі UNITED24. Ці зміни стосуються використання коштів з рахунку, де надходять внески від фізичних та юридичних осіб приватного і публічного права для потреб охорони здоров'я. Основна мета цих змін - привести Порядок у відповідність із змінами, що були внесені парламентом до Бюджетного кодексу України. Постанова Уряду регулює питання щодо обліку та звітності з використання цих коштів згідно бюджетного законодавства. Інформація про зарахування, використання та залишок цих коштів буде публікуватися на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я. Залишки, які утворилися станом на 1 травня 2023 року, будуть обліковані, розподілені та використані згідно з бюджетним законодавством. Ці зміни допоможуть упорядкувати бюджетний облік, забезпечити звітність про надходження та покращити якість прийняття рішень у галузі охорони здоров'я.

Розширився функціонал обліку реабілітаційних послуг в ЕСОЗ. З червня 2023 року Додатково до Класифікатора хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я (МКХ-10-АМ), використовується Класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я (МКФ) для класифікації функціонування та обмежень у життєдіяльності людини. Спеціалісти мультидисциплінарних команд установ охорони здоров'я, зокрема, лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, ерготерапевти, фізичні терапевти, вносять інформацію про процедури, призначення та результати реабілітаційних обстежень в ЕСОЗ (Електронна система охорони здоров'я) за міжнародною класифікацією МКФ. Тепер при створенні плану лікування в ЕСОЗ враховується етап надання реабілітаційної допомоги в гострому, післягострому та довготривалому періоді, і відповідно будуть доступні нові категорії плану лікування для відповідних періодів реабілітації пацієнта, наприклад, "Реабілітаційний план гострого періоду", "Реабілітаційний план післягострого періоду" або "Реабілітаційний план довготривалого періоду". Також внесено зміни щодо фіксування обсягу послуг, де застосовується одиниця часу "хвилина", а також додається можливість зазначити період проведення реабілітаційної процедури. Крім того, тепер лікарі можуть вказувати використані допоміжні засоби для людей з обмеженням життєдіяльності, що дозволяє забезпечити індивідуалізовану реабілітацію кожного пацієнта і надавати йому потрібні послуги, спрямовані на фізичне та психічне відновлення, а також соціалізацію і знаходження роботи відповідно до його знань та кваліфікації.

Верховна Рада прийняла Закон про подолання туберкульозу в Україні (№ 9147), який спрямований на забезпечення доступніших та високоякісних послуг для пацієнтів. Закон охоплює діагностику, профілактику та лікування туберкульозу, роблячи систему діагностики відповідною світовим стандартам. Одна з ключових законодавчих змін стосується посилення діагностичної мережі. Закон передбачає створення трьох рівнів мікробіологічних лабораторій з діагностики туберкульозу, де центральна лабораторія буде забезпечувати контроль якості лабораторій на нижчих рівнях. Також в Законі визначено статус регіональних фтизіопульмонологічних центрів, які будуть проводити діагностику та лікування туберкульозу у рамках програми медичних гарантій. Працівники цих центрів також отримують соціальний захист, у тому числі право на щорічну додаткову оплачувану відпустку. Державна політика у сфері подолання туберкульозу передбачає широку співпрацю між центральними міністерствами та відомствами з місцевими органами виконавчої влади в різних сферах, таких як медицина, соціальний захист, освіта та інші, для ефективної боротьби з цією хворобою.

Україна запускає національну кампанію з вакцинації дітей проти кору. Ця кампанія спрямована на те, щоб лікарі та мобільні вакцинальні бригади провели щеплення дітей, які з різних причин не отримали вакцинацію, особливо тих, хто внаслідок війни або інших обставин пропустив одне чи два щеплення. Для успішної реалізації кампанії розроблені обласні плани, визначено обласних координаторів та залучено заклади охорони здоров'я, пункти щеплень та мобільні вакцинальні бригади для проведення вакцинації у таборах та віддалених населених пунктах областей. Кампанія передбачає вакцинацію дітей, які пропустили одне чи два щеплення, а також звернула особливу увагу на дітей, які переїхали до інших областей, забезпечивши можливість зробити щеплення та перевірити їх вакцинальний статус у лікарнях чи пунктах щеплень. У 2022 році обов'язкове щеплення проти кору отримали лише 69% дітей у віці 6 років. Щоб запобігти спалаху кору, необхідно надолужити пропущені щеплення та довакцинувати дітей. У рамках кампанії планується провести понад 260 тисяч щеплень, не враховуючи рутинну вакцинацію. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) доставив до України 657 тисяч доз комбінованої вакцини проти кору, паротиту та краснухи (КПК) в підтримку Національної програми імунізації. Це забезпечить необхідний захист та допоможе досягти успіху у боротьбі з кору.