9 листопада 2015 р. Україна підписала угоду про участь у програмі Європейського Союзу «Креативна Європа», яка спрямована на підтримку культурного, креативного та аудіовізуального секторів. До 2020 року на підтримку європейських проектів, що дають можливість подорожувати, охоплювати нові аудиторії, обмінюватися практичними навичками та вдосконалюватися, планується виділити 1,46 мільярда євро.
Програма «Креативна Європа» складається із двох підпрограм: «Культура» та «Медіа».
На підпрограму «Медіа» виділяється щонайменше 56% бюджету, на підпрограму «Культура» – близько 31%, ще 13% відведено на новий напрямок – міжсекторальну взаємодію, реалізацію якого заплановано на 2016 рік. Він включає фінансове забезпечення представництв програми «Креативна Європа» (Creative Europe Desks) і реалізацію механізму фінансової гарантії.
Програма «Креативна Європа» надає фінансову підтримку лише тим проектам, які виконують поставлені перед нею завдання, а саме:
Підпрограма «Культура», як частина програми «Креативна Європа», передбачає розвиток творчих та культурних секторів. Для підпрограми «Культура» передбачено чотири напрями фінансування.
Цей напрям фінансування забезпечує найбільшу частину бюджетних коштів для підпрограми «Культура» і передбачає можливість співпраці за проектами у галузі міжнаціональних культур, а також творчих проектів для найширшого спектру організацій культурного профілю з різних європейських країн. В рамках цього напряму фінансування виділяється на дві підкатегорії: маломасштабні та великомасштабні проекти у галузі співробітництва.
Цей напрям фінансування сприяє здійсненню перекладу серії літературних робіт з однієї європейської мови на іншу. Витрати на видавництво та рекламу творів також покриваються у рамках цього напряму фінансування. Він також поділяється на дві підкатегорії: дворічні проекти та рамкові партнерські угоди.
Цей напрям використовується для спільного фінансування мереж співробітництва, що сприяють професійному вдосконаленню у секторі за допомогою спільної роботи, взаємного навчання на досвіді колег, обміну тощо. Передбачається досягти свого роду структурованості сектору, тому перевага у плані підтримки віддаватиметься обмеженій кількості мереж співробітництва з широким охопленням і збалансованою роботою за підсекторами.
Цей напрям використовується для спільного фінансування культурних і креативних організацій, що сприяють творчості та діяльності європейських авторів творів та інших діячів культури та мистецтва, особливо талановитих, через виключно загальноєвропейські програми. Передбачається досягти свого роду структурованості сектора, тому перевагу у плані підтримки віддаватимуть обмеженій кількості платформ.
Докладніше ознайомитись з підпрограмою «Культура» та умовами участі в ній можна за посиланням: www.culturepartnership.eu/ua/publishing/creative-europe/culture-sub-programme
Підпрограма «МЕДІА», що реалізується у рамках програми «Креативна Європа», надає фінансову підтримку для розвитку, поширення та популяризації кіно- та аудіовізуальної індустрій Європейського Союзу, а також сприяє реалізації проектів європейського масштабу та розвитку нових технологій. Завдяки цій підпрограмі європейські фільми та аудіовізуальні твори, у тому числі повнометражні художні кінофільми, телесеріали, документальні фільми та нові медіа, виходять на нові ринки за межі національних і європейських кордонів; а також фінансується навчання та проекти зі створення кінострічок.
Повноцінна участь України у підпрограмі «МЕДІА» буде можливою після приведення національного законодавства у сфері аудіовізуальної політики у відповідність до норм Європейського Союзу. На даний момент для участі відкриті окремі проекти підпрограми «МЕДІА», зокрема: навчання, фестивалі, формування аудиторії та доступ до ринків.
Підпрограма «МЕДІА» здійснює підтримку програм навчання за такими напрямками: «Менеджмент», «Нові технології» і «Сценарна справа». Такі курси дозволять європейським кінопродюсерам, кінопрокатникам, сценаристам, режисерам і розробникам ігор перейти на новий професійний рівень та стати конкурентоспроможними на міжнародному ринку.
Підпрограма «МЕДІА» щороку надає підтримку у проведенні більше 100 європейських фестивалів, що славляться своєю особливо різноманітною програмою фільмів, із залученням широкої громадськості та великої кількості фахівців.
Одним із пріоритетних напрямків підпрограми «МЕДІА» є сприяння формуванню аудиторії як засобу для стимулювання інтересу та розширення доступу до європейських аудіовізуальних творів, зокрема за допомогою проведення цільових кампаній, заходів, кінематографічних лікнепів і фестивалів.
План сприяння формуванню аудиторії має два напрямки:
Метою підпрограми «МЕДІА є розширення доступу до галузевих ярмарок і професійних аудіовізуальних ринків для європейських фахівців шляхом сприяння організації європейських майданчиків на провідних ринках, зустрічей і форумів, присвячених питанням спільного виробництва, конференцій, а також створенню баз даних. Підпрограма «МЕДІА» надає майданчики для європейських фахівців на провідних аудіовізуальних ринках, таких як MIP TV, MIPCOM, Каннський кінофестиваль і кінофестиваль Берлінале, а також безпосередню підтримку спеціалізованим і тематичним ринкам, таким як Documentary Forum (Форум документального кіно), CARTOON Forum (Форум мультиплікаційного кіно) та нішевим ринкам і семінарам, присвяченим документальному кіно, які координує Європейська мережа документального кіно (European Documentary Network). Підпрограма «МЕДІА» також здійснює підтримку баз даних і онлайн-інструментів, таких як Cineuropa.
Докладніше ознайомитись з підпрограмою «МЕДІА» та умовами участі в ній можна за посиланням: www.culturepartnership.eu/ua/publishing/creative-europe/media-sub-programme
У кожній країні, що бере участь у програмі «Креативна Європа», діє національне бюро програми, яке виконує такі функції:
Діяльність Бюро є незалежною від національних органів влади та європейських структур.
На період до набуття чинності угодою про участь України у програмі «Креативна Європа» та відкриття національного бюро інформацію про програму, умови участі та корисні поради потенційним учасникам можна відстежувати на сайті Міністерства культури України або на сайті Програми ЄС – Східного Партнерства «Культура та Креативність».
Також ви можете завантажити буклет «Креативна Європа»: практичні поради для представників культурного та аудіовізуального секторів.