• In English
 • Про парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення» 12 лютого 2020 року


  У залі пленарних засідань Верховної Ради України під головуванням заступника Голови Верховної Ради Кондратюк О.К. відбулися парламентські слухання на тему: «Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення».

  Із доповіддю виступила Міністр охорони здоров’я Скалецька З.С., зі співдоповіддю – голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Зуб В.О.

  Доповідач від Уряду у своєму виступі, зокрема, наголосила, що збереження життя і здоров’я українців, а також надання їм якісної медичної допомоги є серед цілей затвердженої Програми діяльності Уряду. Кабінетом Міністрів проводиться робота над стратегією боротьби із онкологічними захворюваннями, яка включає профілактику, діагностику і лікування. За її словами, стратегічні цілі Уряду це: зниження захворюваності; виявлення захворювання на ранніх стадіях; розробка критеріїв якості лікування; створення умов для якісного лікування дітей; поступ в організації реабілітації та паліативної допомоги; якісний збір даних; достатня кількість і якісна підготовка фахівців. Також вона поінформувала про заплановані заходи, які дозволять зменшити смертність і видатки хворих на лікування.

  У своїх виступах промовці зазначали, що наслідки онкологічних захворювань виходять далеко за межі медичної проблеми і негативно впливають на соціальний та економічний розвиток. Економічні втрати суспільства від раку зумовлені витратами на проведення профілактичних і реабілітаційних заходів, високою вартістю сучасних методів протипухлинної терапії, компенсацією втрат часткової і повної непрацездатності. Рівень захворюваності та смертність від раку постійно зростають у зв’язку з несприятливою екологічною ситуацією та значним старінням населення. Захворюваність, інвалідність та смертність від раку населення займають друге місце після серцево-судинних захворювань.

  Промовці наголошували, що шляхами розв’язання проблеми є відновлення онкологічних профілактичних оглядів населення та диспансерного спостереження за хворими з передпухлинною патологією в амбулаторно-поліклінічних закладах, забезпечення відповідної взаємодії лікувально-профілактичних закладів та впровадження системного підходу і сучасних принципів організації діагностики, лікування та реабілітації хворих на злоякісні новоутворення, доведення рівня морфологічної та молекулярно-генетичної діагностики новоутворень до європейських стандартів, а також оснащення закладів охорони здоров’я необхідним обладнанням для діагностики онкологічних захворювань.

  На думку учасників слухань, з метою ефективного зниження захворюваності та смертності, пов’язаних з онкологічними захворюваннями, необхідно напрацювати Національну стратегію боротьби з онкологічними захворюваннями за участю широкого кола фахівців. Основними напрямами зазначеної стратегії мають бути: створення загальнонаціональних скринінгових програм та центрів; запровадження організації системи профілактики раку; запровадження діджиталізації онкологічних закладів і медичних інформаційних систем; врегулювання поставки хіміотерапевтичних препаратів; створення стандартизації лікування; організація паліативної допомоги; запровадження патоморфологічної діагностики; врегулювання надання ліцензій онкологічним закладам; вдосконалення системи навчання лікарів.

  В обговоренні питання взяли участь 21 учасник парламентських слухань, зокрема, тимчасово виконуюча обов’язки Голови Національної служби здоров’я Мовчан О.С., президент Національної академії медичних наук Цимбалюк В.І., народні депутати, представники місцевих органів виконавчої влади, професійних медичних асоціацій, наукових закладів та громадських організацій.