• In English
 • Про парламентські слухання на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні» 18 грудня 2019 року


  У залі пленарних засідань Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Кондратюк О.К. відбулися парламентські слухання на тему: «Проблеми формування прожиткового мінімуму в Україні».

  Із доповіддю виступила Міністр соціальної політики Соколовська Ю.С., яка, зокрема, зазначила, що наразі готуються нові механізми, відповідно до яких планується змінити підхід до визначення та застосування прожиткового мінімуму, оскільки він має бути гарантією допомоги держави малозабезпеченим і основою для нарахування пенсій, а також стати неоподатковуваною частиною доходу домогосподарств із розрахунком на кожного члена такого домогосподарства. За її словами, Урядом схвалено законопроект про відв’язку низки виплат від прожиткового мінімуму, що дозволить поетапно підвищити соціальні виплати найбільш вразливим групам населення. Цей законопроект дозволить акумулювати кошти і поетапно підвищити соціальні виплати найбільш вразливим групам населення майже у два рази.

  У своїх виступах промовці зазначили, що формування прожиткового мінімуму має велике значення та передбачає високу відповідальність, оскільки розраховані на його основі соціальні стандарти й гарантії є індикатором якісної та ефективної державної соціальної політики, що має бути стратегічною метою будь-якої цивілізованої держави.

  Промовці наголошували на невідповідності затвердженого прожиткового мінімуму його фактичному розміру; необхідності перегляду наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг, що застосовуються для визначення прожиткового мінімуму; необхідності удосконалення методології визначення прожиткового мінімуму, спрощення механізму його розрахунку тощо.

  Учасники слухань наголошували на необхідності внесення змін до Законів України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та до Бюджетного кодексу України щодо вилучення показника «рівень забезпечення прожиткового мінімуму», як такого, що не відповідає Конституції України; перегляді норм споживання набору продуктів харчування для основних соціально-демографічних груп населення; розроблення Методики визначення прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення на основі нормативно-статистичного методу обрахунку.

  В обговоренні питання взяли участь 13 учасників парламентських слухань, зокрема, Голова Федерації профспілок України Осовий Г.В., директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи Лібанова Е.М., народні депутати України, представники державних органів, профспілок, наукових закладів та громадських організацій.