• In English
 • Про парламентські слухання на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення» 6 листопада 2019 року

  У залі пленарних засідань Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Кондратюк О.К. відбулися парламентські слухання на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення».

  На початку засідання учасники слухань вшанували хвилиною мовчання пам'ять журналістів, загиблих при виконанні ними своїх професійних обов’язків.

  Із доповіддями виступили Голова Комітету з питань свободи слова Шуфрич Н.І., Міністр культури, молоді та спорту Бородянський В.В., заступник Міністра внутрішніх справ Геращенко А.Ю., Голова Національної поліції Клименко І.В., тимчасово виконуючий обов’язки начальника Управління комунікацій та преси Міністерства оборони Мотузяник. О.А.

  Міністр культури, молоді та спорту Бородянський В.В. у своєму виступі, зокрема, підкреслив важливість недопущення будь-якого тиску на журналістів, виходячи з важливості тієї роботи, яку вони виконують для суспільства. Водночас, на його думку, журналісти мають нести відповідальність за можливу маніпуляцію громадською думкою. Міністр наголосив, що за здійснення маніпулювання суспільною свідомістю та замовлення такого маніпулювання необхідно запровадити як адміністративну, так і кримінальну відповідальність.

  Заступник Міністра внутрішніх справ Геращенко А.Ю. під час свого виступу, зокрема, зазначив, що свобода вираження поглядів, у тому числі свобода слова та вільної діяльності засобів масової інформації є невід'ємними складовими демократичної держави та принципу верховенства права. Держава та її органи мають обов'язок не перешкоджати належній реалізації цих свобод, а також вживати заходи для їх захисту від неправомірного втручання.

  Голова Національної поліції Клименко І.В. поінформував учасників слухань про складнощі, які виникають у працівників правоохоронних органів в ході розслідування правопорушень, вчинених проти журналістів, а також відповів на запитання, передані у письмовому вигляді секретаріатом Комітету з питань свободи слова.

  Тимчасово виконуючий обов’язки начальника Управління комунікацій та преси Міністерства оборони Мотузяник О.А., зокрема, поінформував про порядок підготовки, акредитації представників засобів масової інформації для роботи у зоні бойових дій, а також про організацію такої роботи.

  У своїх виступах промовці зазначили, що перешкоджання професійній діяльності журналістів і працівників засобів масової інформації залишається однією з головних загроз для свободи засобів масової інформації та вільної роботи журналістів. Тенденції останніх років, які спостерігаються в Україні, а це збільшення кількості нападів на журналістів, фізичного насильства щодо працівників мас-медіа, низка резонансних вбивств журналістів та не зовсім адекватна реакція правоохоронних органів на факти насильства щодо журналістів, нерозкриті вбивства журналістів викликають закономірну тривогу і справедливе обурення у суспільстві та занепокоєння вітчизняних і міжнародних інституцій, які відстежують ситуацію з дотриманням прав людини, забезпеченням фундаментального права на свободу слова в Україні.

  Учасники слухань констатували, що в Україні мають місце: високий рівень фізичної агресії до журналістів; відсутність ефективного розслідування злочинів, скоєних проти працівників засобів масової інформації; відсутність належного покарання судами злочинців, які скоїли злочини проти журналістів; неефективність існуючих форм співпраці медіа-організацій з силовиками і владними органами; низький рівень довіри журналістів до уповноважених державних органів щодо їх спроможності захистити, знайти і справедливо покарати злочинців. Також відмітили, що окремої уваги заслуговує безпека роботи працівників засобів масової інформації в зонах бойових дій, надзвичайних ситуацій, на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях Автономної Республіки Крим, окремих районів Луганської та Донецької областей.

  На думку учасників слухань, для створення безпечних умов діяльності українських журналістів необхідно: посилити відповідальність за умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, а також за вбивство чи замах на журналіста; на законодавчому рівні надати захист діяльності громадських журналістів, як мінімум на рівні покарань за адміністративні правопорушення або кримінальні проступки; посилити роль журналістської громадськості у підвищенні рівня інформаційно-правової культури журналістів і працівників засобів масової інформації та необхідність безумовного дотримання ними принципів професійної етики тощо.

  В обговоренні питання взяли участь 45 учасників парламентських слухань, зокрема, голова Національної спілки журналістів України Томіленко С.А., голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнар, директор представництва неурядової організації Freedom House в Україні Метью Шааф, президент Академії української преси Іванов В.Ф., проректор Національної академії внутрішніх справ Чернявський С.С., народні депутати України, представники органів виконавчої влади, представники засобів масової інформації та інститутів громадянського суспільства.