• In English
 • Парламентські слухання на тему: «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення» 4 грудня 2019 року


  У залі пленарних засідань Верховної Ради під головуванням Першого заступника Голови Верховної Ради України Стефанчука Р.О. відбулися парламентські слухання на тему: «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення».

  Із доповіддю виступив Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Милованов Т.С., із співдоповіддю – Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Сольський М.Т.

  Доповідач від Уряду у своєму виступі наголосив на необхідності обговорення питання ринку сільськогосподарської землі. Він зазначив, що тривала відсутність вільного обігу земель має негативні наслідки, а саме: тіньове використання земель, корупція у земельній сфері, відсутність конкуренції та заниження ціни орендної плати за землю, недоотримання надходжень в місцеві бюджети, відсутність іпотечного кредитування під заставу земель тощо. Підкреслив, що запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення сприятиме розвитку аграрної галузі України, підвищення вартості сільськогосподарських угідь, залучення інвестицій в сільське господарство України.

  Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, зокрема, наголосив на важливості створення правової бази для побудови ефективної системи земельного іпотечного кредитування та розвитку інвестування, спрямованих на підтримку дрібного і середнього виробника, а також на забезпечення жорсткого державного контролю за збереженням земель, відновлення їх родючості. За його словами, сьогодні на засіданні Уряду ухвалено постанову про затвердження порядку надання кредитів для купівлі землі для малих фермерів.

  У своїх виступах промовці зазначили, що питання проведення земельної реформи в Україні, передусім запровадження обігу сільськогосподарських земель, є надзвичайно важливим і стосується кожного громадянина України.

  Промовці наголошували, що земельна реформа – питання не лише економічне, а й соціальне. Сільські території сьогодні розвиваються завдяки інвестиціям аграріїв. І, як показує статистика, малий та середній аграрний бізнес, який сьогодні обробляє 75% сільськогосподарських земель країни, забезпечує вдвічі більше робочих місць у порівнянні з агрохолдингами та сплачує значно більше податків до бюджетів місцевих громад. На думку аграріїв, невигідні умови кредитування, висока ціна на викуп орендованої землі змусять людей, які не один рік працюють на землі, забезпечуючи робочими місцями місцеве населення, підтримуючи розвиток соціальної сфери та розбудову інфраструктури в громадах, не отримуючи при цьому державної дотації, згорнути свою діяльність, а тваринництво взагалі буде знищене. Також значні побоювання викликає той факт, що через низьку купівельну спроможність населення ситуацією можуть скористатися великі агрохолдинги, які викуплять більшість українських земель, або ж земельними ресурсами заволодіють іноземці через офшорні компанії.

  Учасники слухань наголошували на необхідності підтримки українського виробника та фермера. На їх думку, зокрема, запровадити обіг земель сільськогосподарського призначення потрібно лише після всенародного референдуму, де свою позицію має висловити кожен громадянин. Для остаточного врегулювання питання щодо запровадження вільного обігу (продажу) сільськогосподарських земель необхідно завершити формування законодавчої бази, яка має гармонізувати суспільні і державні інтереси та базуватися на принципах законності, ефективності, прозорості і відкритості. Також промовці наголошували на необхідності прийняття законів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, дерегуляції у сфері земельних відносин, запровадження земельних торгів в електронній формі, розроблення ефективних механізмів залучення кредитів під заставу права власності на сільськогосподарські землі.

  В обговоренні питання взяли участь 43 учасники парламентських слухань, зокрема, Уповноважений представник Президента України із земельних питань Лещенко Р.М., президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Стрижак М.І., народні депутати, представники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, профільних земельних та аграрних спілок, науковці, фермери, провідні виробники сільськогосподарської продукції, власники та користувачі земель сільськогосподарського призначення.