• In English
 • Про парламентські слухання на тему: «Стан, проблеми та перспективи охорони культурної спадщини в Україні» 18 квітня 2018 року


  У залі пленарних засідань Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради Сироїд О.І. відбулися парламентські слухання на тему: «Стан, проблеми та перспективи охорони культурної спадщини в Україні».

  Із доповіддю виступив Міністр культури Нищук Є.М., зі співдоповіддю – Голова підкомітету з питань охорони історико-культурної спадщини Комітету з питань культури і духовності Тарута С.О.

  У своєму виступі Міністр культури Нищук Є.М. зазначив, що питання захисту національної ідентичності і культури належить до таких самих складових національної безпеки, як потужні Збройні Сили, ефективна економіка та високі соціальні стандарти. Події останніх років в Україні – окупація Криму та збройний конфлікт на Сході держави – лише підтвердили тезу про те, що культура та її надбання так само є мірилом свободи і захисту прав людини. За його словами, на території України налічується близько 130 тисяч об’єктів культурної спадщини, що перебувають на державному обліку, проте до державного реєстру нерухомих пам’яток України внесено лише 7% від цієї кількості, а до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО увійшли 6 об’єктів культурної спадщини. Міністр наголосив, що стан збереження багатьох пам’яток культури викликає значне занепокоєння.

  Також доповідач від Уряду повідомив, що Міністерством культури постійно ведеться робота щодо відстеження ситуації і інформування ЮНЕСКО про загрозливу ситуацію, яка склалася з об’єктами культурної спадщини на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим. За його словами, результатом цієї роботи стало безпрецедентне рішення ЮНЕСКО щодо використання механізму прямого моніторингу на території Автономної Республіки Крим. Крім того, опрацьовуються зміни до Закону України «Про охорону культурної спадщини» та інших законів щодо впровадження ефективного обліку об’єктів культурної спадщини, в тому числі шляхом функціонування інформаційної системи.

  У своїх виступах учасники парламентських слухань зазначали, що основними проблемами охорони і збереження культурної спадщини та культурних цінностей зокрема, є недостатність правового регулювання і фінансування; відсутність спеціалізованих органів охорони культурної спадщини на місцях; відсутність спеціальної професійної підготовки та недостатня кількість кваліфікованих кадрів у сфері охорони культурної спадщини, в тому числі нематеріальної; недієвість заходів охорони у сфері охорони культурної спадщини; відсутність відповідальності за порушення законодавства у сфері збереження та використання музейних предметів державної частини Музейного фонду, вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей тощо. Крім того, промовці наголошували, що питання збереження національної та всесвітньої культурної спадщини є одним із головних чинників формування української національної свідомості та відродження духовності українського народу.

  На думку учасників слухань, необхідно запровадити комплексну державну політику у сфері охорони культурної спадщини, метою якої є створення ефективної системи захисту культурної спадщини в державі, виявлення, використання її економічного, культурно-просвітницького, туристичного та іншого потенціалу, забезпечення провадження комплексної, послідовної та скоординованої діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських об’єднань із її реалізації.

   Всього в обговоренні питання взяли участь 30 учасників парламентських слухань, зокрема, президент Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць Гайда М.П., директор Інституту археології Національної академії наук Чабай В.П., голова Фонду «Рідна країна» Томенко М.В., народні депутати України, представники органів охорони культурної спадщини, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, науковців та експертів.