• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Транскордонне співробітництво як чинник євроінтеграційних процесів Україні" 8 червня 2016 року

  О 14 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням Першого заступника Голови Верховної Ради України Геращенко І.В. розпочалися парламентські слухання на тему: «Транскордонне співробітництво як чинник євроінтеграційних процесів України».

  Відкриваючи парламентські слухання, Геращенко І.В. наголосила на актуальності їх проведення в умовах євроінтеграційних прагнень України. Зазначила, що наразі постала необхідність здійснення повноцінного аудиту цього напряму державної політики, виявлення існуючих проблем та обговорення шляхів їх вирішення.

  Головуюча зазначила, що в контексті процесу децентралізації відкривається неабиякий потенціал для розвитку регіонів України. Висловила переконання, що транскордонне співробітництво – це процес, який сприяє «зміцненню взаємної довіри та безпеки, залученню іноземних інвестицій для реалізації необхідних проектів, виробленню спільних позицій стосовно охорони довкілля, розвитку транспортної та прикордонної інфраструктури, поглибленню культурних зв’язків, розвитку туризму».

  Геращенко І.В закликала учасників слухань у процесі активного обговорення проблем у сфері транскордонного співробітництва здійснити  кроки до вироблення механізмів їх подолання.

  Розпочалися парламентські слухання із промов співдоповідачів: Голови підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету України з питань європейської інтеграції Юринець О.В. та заступника Голови Комітету з питань європейської інтеграції Іонової М.М. Далі виступили доповідачі від Уряду – перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Негода В.А. та Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Климпуш-Цинцадзе І.О.

  Голова підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету з питань європейської інтеграції Юринець О.В. у своєму виступі наголосила на необхідності зміни підходів до законодавчої бази, що регламентує транскордонні відносини. На її переконання, це сприятиме усуненню політичних та адміністративних бар’єрів, створенню відповідної інфраструктури, запровадженню нових інструментів і джерел фінансування тощо.

  Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Негода В.А. проаналізував сучасний стан та тенденції розвитку сучасного транскордонного співробітництва. Нагадав, що Україна однією з перших приєдналася до Європейської рамкової конвенції про транскордонне співробітництво і досягла значних успіхів в реалізації її основних положень. В країні з 2007 по 2015 роки діяла Державна програма транскордонного співробітництва. Однак в умовах подальшого активного поступу України до євроінтеграції, за словами Негоди В.А., виникла необхідність затвердження нової Державної програми транскордонного співробітництва на 2016-2020 роки. Зазначена програма спрямована на підвищення ефективності використання внутрішніх факторів розвитку та конкурентоспроможності прикордонних регіонів України. Також наголосив на необхідності якнайшвидшого винесення на розгляд Верховної Ради законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України стосовно об'єднань єврорегіонального співробітництва», розробленого Урядом. Прийняття Закону сприятиме активізації транскордонного співробітництва, створенню сприятливих умов для ефективної та взаємовигідної співпраці суб'єктів та учасників транскордонного співробітництва, підвищенню соціально-економічного розвитку регіонів України.

  Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Климпуш-Цинцадзе І.О. представила позицію Уряду щодо транскордонного співробітництва. У своєму виступі наголосила, що транскордонне співробітництво є важливим чинником євроінтеграційних процесів.

  Доповідач від Уряду окреслила основні напрями підвищення ефективності розвитку транскордонного співробітництва:

  -   створення нормативно-законодавчої бази, яка, зокрема, дасть можливість врегулювання питання фінансування спільних транскордонних проектів як з боку уряду, так і з боку місцевих органів влади;

  -   нарощення потенціалу розвитку і координації ініціатив, що пришвидшить створення агенцій з питань регіонального розвитку, які сприятимуть налагодженню зв’язків на місцях та виробленню спільної позиції;

  -   налагодження співробітництва з європейським корпусом.

  Климпуш-Цинцадзе І.О. також наголосила на необхідності розгляду Верховною Радою проекту Закону «Про внесення змін до деяких законів України стосовно об'єднань єврорегіонального співробітництва», з прийняттям якого в законодавстві України буде запроваджено нову форму органу транскордонного співробітництва.

  Промовець у своєму виступі зупинилася на продовженні реалізації в Україні Стратегії ЄС для Дунайського регіону.

  Обговоривши сучасний стан та проблеми розвитку транскордонного співробітництва, учасники парламентських слухань висловили переконаність у тому, що транскордонне співробітництво як форма міжнародної співпраці є ефективним чинником і міжнародної діяльності України, і важливим інструментом розвитку її регіонів, міст і територіальних громад, насамперед тих, що межують із сусідніми країнами або мають усталені стосунки з територіальними партнерами в інших країнах.

  У своїх виступах учасники слухань наголошували на необхідності прискорення затвердження Державної програми розвитку транскордонного співробітництва на 2016–2020 роки. Закликали до проведення подальших переговорів із Європейським Союзом щодо поступової взаємної лібералізації заснування підприємницької діяльності, транскордонного надання послуг та безвізового пересування громадян.

  Промовці наполягали на внесенні змін до чинного законодавства України щодо належної координації та створення механізму надання державної підтримки проектам транскордонного співробітництва, які відібрані для фінансування за кошти ЄС у вигляді співфінансування. Закликали народних депутатів визначити та законодавчо закріпити повноваження місцевих і центральних органів влади у реалізації заходів транскордонного співробітництва із врахуванням децентралізації та принципу субсидіарності.

  В обговоренні питання взяли участь 27 учасників парламентських слухань, зокрема:

  заступник Міністра інфраструктури з питань європейської інтеграції Довгань В.М., заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Светелік О.Д., в.о. Голови Державного агентства водних ресурсів України Овчаренко І.І.

  народні депутати: Сотник О.С. («Об’єднання «Самопоміч»), Острікова Т.Г. («Об’єднання «Самопоміч»), Тіміш Г.І. (фракція «Блок Петра Порошенка»);

  а також: голова правління Українського інституту міжнародної політики Томенчук Р.Б., керівник Агенції європейських програм Грицишин Л.М., Голова Чернівецької обласної державної адміністрації Фищук О.Г., Голова Вінницької обласної ради Олійник А.Д., координатор проекту «Сталий розвиток прикордонних регіонів через ефективне функціонування Карпатського Єврорегіону» Носа-Пилипенко Н.О., представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науковці тощо.

  На завершення парламентських слухань із заключним словом виступила Голова підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету з питань європейської інтеграції Юринець О.В., яка запевнила, що всі озвучені сьогодні пропозиції та зауваження будуть доопрацьовані Комітетом та обов’язково враховані у проекті рекомендацій.

  Підбила підсумки парламентських слухань Перший заступник Голови Верховної Ради Геращенко І.В., яка зазначила, що виступи учасників сьогоднішніх слухань підтвердили необхідність концентрації спільних зусиль для активізації у напрямі євроінтеграції шляхом транскордонного співробітництва. Висловила надію на те, що найближчим часом питання надання безвізового режиму для України буде вирішено, оскільки нашою державою виконано всі пункти плану дій щодо нього. Подякувала усім учасникам за серйозну та фахову розмову, за внесення конструктивних пропозицій. Запропонувала Комітету з питань європейської інтеграції доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.