• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Стратегія реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь: проблемні питання, шляхи, методи та способи" 15 червня 2016 року

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Сироїд О.І. розпочалися парламентські слухання на тему: «Стратегія реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь: проблемні питання, шляхи, методи та способи».

  Відкриваючи парламентські слухання, Сироїд О.І. зазначила, що Верховна Рада прийняла низку законів, спрямованих на деокупацію Автономної Республіки Крим. Проте це не сприяло здійсненню поступальних дій у даному напрямі. Головуюча констатувала, що за два з половиною роки Україною не було підготовлено жодного звіту щодо окупації на рівні держави. «Парламенту потрібно підготувати свій звіт про стан дотримання прав людини в окупованому Криму», – наголосила заступник Голови Верховної Ради.

  Головним завданням на сучасному етапі, за її словами, є потреба ухвалення «спільного» закону про тимчасово окуповані території України, який би закріпив юридичний статус окупації та визначив порядок деокупації частини Донбасу та Криму. Також не менш важливим, на її думку, є прийняття закону про статус національних меншин і корінних народів Криму. Це дасть кримськотатарському народу в статусі корінного народу можливість гарантованого політичного представництва.

  Сироїд О.І. висловила переконання, що наслідком сьогоднішніх парламентських слухань мають стати реальні і відчутні кроки стосовно людей на окупованій території, які стануть свідченням того, що наша держава хоче повернення територій України.

  Із доповідями виступили перший заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Куркчі Ю.І. та заступник Голови Державної служби з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Озенбаш З.С., із співдоповідями – Голова Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Власенко С.В. та Секретар цього Комітету Гончаренко О.О.

  Доповідач від Уряду у своєму виступі наголосив, що питання деокупації Криму та його реінтеграції в Україну потребують нагальної уваги. Актуальним залишається формування державної політики щодо вирішення цих питань. Зазначив, що на рівні держави реалізація політики стосовно Автономної Республіки Крим та міста Севастополя покладені на Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Кінцевою метою такої діяльності має бути реінтеграція в єдиний конституційний простір України, - переконаний він.

  Куркчі Ю.І. закликав учасників слухань до активної участі у розробленні Державної стратегії деокупації та реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Першими кроками такої Стратегії, за його словами, мають  стати, зокрема, аналіз поточної ситуації, визначення переліку першочергових завдань, які потребують негайного вирішення та шляхів їх реалізації; прийняття законів, у яких будуть чітко прописані всі суспільні відносини в Автономній Республіці Крим; системний моніторинг ситуації на окупованих територіях, що дозволить виявляти проблемні питання та оперативно вирішувати їх.

  Промовець у своєму виступі звернувся до органів влади та державних установ, представників громадських організацій, міжнародних та вітчизняних експертів до консолідованих дій у цьому напрямі.

  Заступник Голови Державної служби України з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Озенбаш З.С. також привернула увагу присутніх до питання підготовки Державної стратегії деокупації та реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Наголосила на необхідності внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів від 16 грудня 2015 року № 1035 «Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію». Заявила, що такі зміни є життєво важливими для українських громадян, які пов’язані з переміщенням з окупованої території в Україну.

  Озенбаш З.С. висловила занепокоєння щодо постійного порушення низки конституційних прав та свобод громадян України як тих, що залишилися проживати на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, так і тих, які змушені були виїхати.

  Урядовець зауважила, що актуальною залишається необхідність проведення переговорів з представниками іноземних держав та міжнародних організацій щодо призупинення співробітництва з російськими установами в сфері культури, якщо цим установам передаються культурні цінності, що незаконно вивозяться з окупованої території. Також наголосила на  важливості призупинення проведення іноземних виставок у російських музеях та виставок експонатів російських музеїв за кордоном. Закликала до розроблення методики визначення та відшкодування збитків, завданих державі, юридичним та фізичним особам внаслідок незаконного використання їх майна та ресурсів.

  За словами промовця, викликає тривогу ситуація у сфері охорони здоров’я в Криму та переслідування громадян за національною ознакою і релігійними вподобаннями. Водночас відзначила позитивні зрушення  у галузі освіти.

  Голова Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Власенко С.В. заявив, що проблема України як держави, на його думку, полягає у відсутності стратегії її розвитку у всіх сферах людської діяльності. Наголосив, що для реінтеграції Автономної Республіки Крим необхідно, зокрема, розробити та схвалити Стратегію деокупації, вирішити питання внутрішньо переміщених осіб, захисту кримськотатарського народу, відшкодування збитків, які понесла наша держава та громадяни окупованої території тощо. Закликав присутніх опрацювати проект Рекомендацій та надати свої пропозиції щодо вирішення проблем, порушених під час сьогоднішніх парламентських слухань.

  Учасники парламентських слухань у своїх виступах відзначили, що у зв’язку з тимчасовою окупацією Російською Федерацією загальновизнаних невід’ємних складових частин території України наша держава зазнала колосальних втрат у всіх сферах суспільного життя – економічній, соціальній, духовній, політичній.

  Промовці наголошували на нагальній потребі підготовки змін до Конституції України в частині визнання кримських татар, караїмів і кримчаків корінними народами України та оптимізації адміністративно-територіального устрою на тимчасово окупованій території Криму. Наполягали на зміні статусу Автономної Республіки Крим на Кримськотатарську автономну республіку та необхідності підготовки і розгляду Верховною Радою проекту нової редакції Конституції Автономної Республіки Крим, яка б виключала негативні для територіальної цілісності України сценарії.

  У своїх виступах учасники слухань наголошували на створенні спільно з міжнародними партнерами правозахисних та благодійних організацій на тимчасово окупованій території для моніторингу ситуації і забезпечення прав громадян України, представників національних меншин, громадсько-політичних об’єднань та церков і релігійних організацій.

  Промовці закликали органи державної влади до удосконалення нормативно-правової бази стосовно деокупації Кримського півострова та його реінтеграції в Україну.

  В обговоренні питання взяв участь 31 учасник парламентських слухань, зокрема:

  Міністр освіти і науки Гриневич Л.М, перший заступник Міністра інформаційної політики України Джапарова Е.А., заступник Міністра юстиції Петухов С.І.;

  Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Лутковська В.В.;

  народні депутати: Чубаров Р.А. (фракція «Блок Петра Порошенка»), Логвинський Г.В. («Народний фронт»), Іонова М.М. (фракція «Блок Петра Порошенка»), Куніцин С.В. (фракція «Блок Петра Порошенка»);

  а також: Муфтій України шейх Ахмет Тамім, керівник Кримської правозахисної групи Скрипник О.С., заступник голови Юридичної ради Союзу юристів України Ставнійчук М.І., координатор Громадської ініціативи «Крим-SOS» Ташева Т.В., віце-президент Міжнародної громадської організації «Фонд досліджень та підтримки корінних народів Криму» Ломброзо В.О., представники органів місцевого самоврядування, громадських та міжнародних організацій, науковці, експерти.

  Підбила підсумки парламентських слухань заступник Голови Верховної Ради Сироїд О.І., яка подякувала усім учасникам за серйозну та фахову розмову, за внесення конструктивних пропозицій. Запропонувала Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.