• In English
 • Про парламентські слухання на тему "Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної оп

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Сироїд О.І. розпочалися парламентські слухання на тему: «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції».

  Відкриваючи парламентські слухання, Сироїд О.І. зазначила, що велика кількість їх учасників свідчить про те, «наскільки важливою і болючою є обговорювана проблема». Наголосила, що перебуваючи понад два роки у стані війни, ми маємо зрозуміти, що основним завданням держави в сучасних умовах має бути формування політики стосовно людей, які опинилися в зоні конфлікту, стосовно територій, які виявилися під окупацією.

  Із доповідями виступили заступник Міністра соціальної політики Мущинін В.В. та заступник Міністра юстиції Петухов С.І. Із співдоповідями – Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Лутковська В. В. та Голова Комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Немиря Г.М.

  Доповідач від Уряду назвав основні напрямки роботи щодо дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на території, не контрольованій українською владою в зоні проведення антитерористичної операції, зокрема, розміщення переселенців, забезпечення реалізації права на зайнятість, медичне обслуговування і психологічна реабілітація, доступ до освіти тощо.

  Заступник Міністра соціальної політики наголосив, що за короткий період прийнято низку нормативно-правових документів, які сприяють вирішенню проблем, пов’язаних з внутрішньо переміщеними особами, у тому числі Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Зазначив, що Міністерством соціальної політики робиться все, щоб питання, які стосуються переселенців та громадян, які залишаються на підконтрольній території, були вирішені оперативно і якісно. Поінформував про створення Єдиного реєстру переміщених осіб, забезпечення соціальних виплат, виплат пенсій на підконтрольних територіях.

  Мущинін В.В. поінформував про те, що Уряд вже тривалий час тісно співпрацює з міжнародними та вітчизняними громадськими організаціями щодо вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб і висловив упевненість в тому, що ті питання, які не вдалося вирішити у 2015 році, будуть вирішені у поточному році.

  Заступник Міністра юстиції Петухов С.І. у своєму виступі поінформував про те, що зроблено Урядом для гарантування прав і свобод внутрішньо переміщених осіб та для громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України. Наголосив, що зусиллями Міністерства юстиції незаконна агресія Криму була визнана усією світовою спільнотою. Важливим досягненням назвав Резолюцію Генеральної асамблеї ООН про підтримку територіальної цілісності України.

  Петухов С.І. наголосив на необхідності вироблення єдиного реального механізму, який відкриє доступ до окупованих територій міжнародних моніторингових місій. На даний час там постійно знаходиться Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, яка тимчасово проводить моніторинг та звітує про ситуацію з дотримання прав людини та гуманітарну ситуацію. Зауважив, що Міністерство юстиції наполягає на присутності на окупованих територіях миротворчої місії під егідою ООН чи ЄС.

  Заступник Міністра юстиції повідомив також про те, що Міністерство юстиції уже подало три міжнародних позови та готує ще один – до Міжнародного суду ООН проти Російської Федерації щодо фінансування тероризму, а також порушення прав людини на території анексованого Криму. За його словами, ці позови зумовлені тим, що зараз фіксуються факти дискримінації, зокрема кримських татар і релігійних громад на території анексованого півострова. Окрім того, Україна продовжує збирати докази порушення прав людини на окупованій території і приєднує їх до справ, які знаходяться на розгляді Європейського суду з прав людини. Виступаючий наголосив, що Росія несе основну відповідальність за безпеку і дотримання прав громадян України в Криму. Також заступник міністра юстиції зауважив, що Україна, як держава, якій належить ця територія і громадяни якої там проживають, має обов'язок вимагати від РФ дотримання цих зобов'язань і робити все можливе для деокупації Криму. Однак, зазначив він, єдиним джерелом щодо здійснення моніторингу дотримання прав людини в Криму є неурядові організації, зокрема, Кримська правозахисна група.

  Також зупинився на важливій проблемі отримання документів громадянами України, які покинули окуповані території. зазначив, що єдиний шлях для вирішення цієї проблеми – це довготривалі судові процеси. Наголосив на необхідності запровадження спрощеного прискореного процесу отримання документів.

  На завершення виступу Петухов С.І. зупинився на питанні отримання громадянами України, які переміщаються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, безоплатної правової допомоги, закликавши народних депутатів якнайшвидше розглянути проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення доступу до безоплатної правової допомоги та підвищення якості її надання».

  Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Лутковська В. В. закликала «віднестися до вимушених переселенців не як до тягара, а як до рушійної сили країни». Наголосила, що Уряд має переформатувати свою політику щодо вимушених переселенців та громадян, які перебувають на окупованій території. Зауважила, що на даний час стоїть питання створення механізмів, які б сприяли виконанню державою зобов’язань стосовно своїх громадян.

  Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Немиря Г.М. у своєму виступі наголосив на необхідності розроблення Державної стратегії і національної політики стосовно внутрішньо переміщених осіб. Також вніс пропозицію щодо створення державного органу, який має відповідати за проблематику внутрішньо переміщених осіб.

  Учасники слухань наголошували, що держава і уряд повинні докласти всіх зусиль у вирішенні  проблем, з якими стикаються вимушені переселенці та громадяни України, які проживають на окупованій території. Акцентували на необхідності вжиття всіх можливих заходів щодо захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

  Промовці зазначали, що необхідно розробити і прийняти ряд нормативно-правових актів щодо вирішення зазначених проблем, а також створити механізми виконання тих законів, які вже прийняті. Вони повинні стати функціональними.

  Велику увагу учасники слухань приділяли питанню розроблення стратегії повернення Криму. Наголошували на необхідності забезпечення присутності міжнародних місій на території окупованого півострова та об’єктивного і своєчасного розслідування справ щодо порушень прав людей.

  В обговоренні питання взяли участь 39 учасників парламентських слухань, зокрема:

  заступник Міністра закордонних справ Кислиця С.О., перший заступник Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Мельчуцький О.Г.;

  Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Сушкевич В.М.;

  народні депутати: Веселова Н.В. («Об’єднання «Самопоміч»), Ляшко О.В. (Радикальна партія Олега Ляшка), Чубаров Р.А («Блок Петра Порошенка»), Геращенко І.В. («Блок Петра Порошенка»), Тарута С.О. (позафракційний), Рябчин О.М. («Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»);

  а також: Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінский, Координатор з гуманітарних питань, Координатор системи ООН в Україні Вокер Ніл, Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер, Голова відділу з міграції та внутрішньо переміщених осіб Департаменту співробітництва з міжнародними організаціями та громадянським суспільством Ради Європи Лілія Гретарсдоттір, Перший заступник голови Луганської обласної державної адміністрації Пушко-Цибуляк Є.М., представники місцевого самоврядування, громадських організацій, науковці, незалежні експерти.

  На завершення із заключним словом виступив Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Немиря Г.М., який подякував представникам міжнародних організацій, всім учасникам слухань. Запевнив, що пропозиції, які пролунали сьогодні з парламентської трибуни, будуть взяті до уваги і увійдуть до Рекомендацій парламентських слухань. Поінформував про заплановані розширені та виїзне засідання Комітету і запросив до подальшої співпраці всіх небайдужих.

  Підбила підсумки парламентських слухань заступник Голови Верховної Ради України Сироїд О.І., яка подякувала усім учасникам за серйозну розмову, за внесення конструктивних пропозицій. Наголосила, що Україні було б легше приймати правильні рішення стосовно проблем вимушених переселенців та громадян, які перебувають на окупованих територіях, якби Організація Об'єднаний Націй,Євросоюз та Рада Європи визнала, що Донбас є окупованим. На її думку «це, дало б нам зовсім інші інструменти для захисту прав своїх людей».