• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Шляхи розвитку фізичної культури і спорту в Україні в умовах децентралізації влади" 23 березня 2016 року

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням Першого заступника Голови Верховної Ради України Парубія А. В. розпочалися парламентські слухання на тему: «Шляхи розвитку фізичної культури і спорту в Україні в умовах децентралізації влади».

  Відкриваючи парламентські слухання, Парубій А. В. зазначив, що попередні парламентські слухання на цю тему відбулися ще у 1998 році. Заявив, що за цей період намітилися негативні тенденції в розвитку фізичної культури і спорту. Тому на сучасному етапі політика держави в цій галузі потребує посиленої уваги. Додав, що «в час війни, в час викликів, які стоять перед нами важливо мати сильну, підготовлену молодь, яка буде здатна захищати Українську державу».

  Головуючий наголосив на наявності значних проблем у сфері фізичної культури і спорту. Зокрема повідомив, що під гаслом оптимізації відбувається значне скорочення чисельності дитячо-юнацьких шкіл і тренерсько-викладацького персоналу. Також вимагає вирішення питання забезпечення належного викладання фізичного виховання у навчальних закладах, надання необхідної підтримки спорту вищих досягнень.

  Парубій А. В. запропонував учасникам сьогоднішніх слухань детально проаналізувати всі проблеми та запропонувати шляхи виходу із кризи у сфері фізичної культури і спорту.

  Із доповіддю виступив Міністр молоді і спорту Жданов І. О., із співдоповідями – голова Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А. Л. та заступник Міністра освіти і науки Гевко А. Є.

  Доповідач від Уряду у своєму виступі наголосив, що на сучасному етапі розвитку українського суспільства зберігається актуальність всебічного сприяння розвитку сфери фізичної культури та спорту з боку держави, у тому числі її фінансування.

  Міністр молоді і спорту окреслив проблеми галузі та поінформував про заходи, які вживаються для виправлення складної ситуації. Зокрема, позитивним кроком у цьому напрямі назвав схвалення Указом Президента України Національної стратегії з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація», а також схвалення Кабінетом Міністрів України Концепції Державної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на період до 2020 року.

  Водночас Жданов І. О. зазначив, що в умовах спрямування діяльності Уряду на децентралізацію та відповідно до Бюджетного кодексу України, починаючи з 2016 року, основним джерелом фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл є кошти місцевих бюджетів. Висловив стурбованість тим, що місцеві органи влади на даному етапі не зможуть виділити достатню кількість коштів для функціонування зазначених закладів. Також акцентував увагу на недостатній кількості спортивних споруд, стадіонів, які б задовольняли запити різних груп населення, їх інтересів та рівня спортивної підготовленості.

  На завершення свого виступу Міністр молоді і спорту наголосив, що подальший розвиток фізичної культури і спорту в Україні може бути забезпечений поєднанням зусиль органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інститутів громадянського суспільства.

  Голова Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А. Л. окреслив основні серйозні виклики, які існують на сьогодні у сфері фізичної культури і спорту, зокрема, відсутність єдиної державної політики щодо фізичної підготовки дітей та юнацтва, передача у рамках децентралізації влади фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл місцевим органам влади, і, як наслідок – скорочення їх фінансування тощо.

  Палатний А. Л. наголосив на необхідності виділення субвенцій з державного бюджету на підтримку дитячо-юнацького спорту. Також зауважив, що децентралізація влади вимагає відповідальності місцевих органів за фізичну підготовку молоді. Тому постала необхідність розроблення механізму розвитку спорту на місцевих рівнях.

  Заступник Міністра освіти і науки Гевко А. Є. зазначив, що на сучасному етапі особливої ваги набуває підтримка фізичної культури і спорту в освітній сфері. Це стосується загальної середньої, позашкільної та вищої освіти. Назвав основні напрями, заплановані Міністерством на виконання указів Президента, урядових актів щодо вирішення питань галузі, зокрема:

  -   розроблення програм «Шкільний спортивний зал», «Спортивний майданчик»;

  -   проведення багатоступеневих змагань серед учнівської та студентської молоді;

  -   сприяння діяльності учнівських і студентських спілок фізкультурно-спортивної спрямованості;

  -   виконання програми навчання плаванню дітей молодших класів.

  Учасники парламентських слухань у своїх виступах зупинялися на серйозних проблемах функціонування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за умови їх фінансування коштами місцевих бюджетів. Висловили занепокоєння, що під гаслом децентралізації держава фактично самоусунулася від підтримки масового спорту, зокрема, дитячо-юнацького та студентського. Зазначали, що в умовах законодавчої невизначеності це призведе до серйозних проблем у розвитку спорту у тих територіальних громадах, керівництво яких не приділяє необхідної уваги зазначеним питанням.

  Також дискусія розгорнулася навколо питання намагання керівництва Міністерства освіти і науки організувати заняття з фізичної культури у вищих навчальних закладах у формі факультативів. Це, на думку промовців, може призвести до повної руйнації системи фізичного виховання студентів та суттєвого погіршення їх здоров’я, закриття рекреаційно-відновлювальної інфраструктури вищих навчальних закладів України, послаблення рівня обороноздатності держави.

  Промовці звернулися до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування вжити заходів задля збереження та розвитку існуючої мережі фізкультурно-оздоровчих закладів за місцем проживання, роботи та у місцях масового відпочинку громадян як умови залучення різних верств населення до оздоровчого дозвілля. Також вимагали не допустити зменшення обсягу видатків з місцевих бюджетів для розвитку дитячо-юнацького, резервного спорту та спорту вищих досягнень.

  В обговоренні питання взяли участь 30 учасників парламентських слухань, зокрема:

  народні депутати: Силантьєв Д.О. («Радикальна партія Олега Ляшка»), Величкович М.Р. («Блок Петра Порошенка»), Томенко М.В. (позафракційний), Королевська Н.Ю. («Опозиційний блок»), Романова А.А.,(«Об’єднання «Самопоміч»), Кириченко О.М. («Радикальна партія Олега Ляшка»);

  а також: Член виконавчого комітету Національного олімпійського комітету України, голова Київського міського відділення Національного олімпійського комітету України Костенко П.І., ректор Харківської державної академії фізичної культури Ажиппо О.Ю., директор Державної установи «Український медичний центр спортивної медицини» Дехтярьов Ю.П., президент Національного комітету спорту інвалідів України Сушкевич В.М., директор державного Олімпійського навчально-спортивного центру «Конча-Заспа» ГутцайВ.М., представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, спеціалісти наукових установ.

  На завершення парламентських слухань із заключним словом виступили Міністр молоді і спорту Жданов І. О. та голова Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Палатний А. Л., які запевнили присутніх у подальшій співпраці на шляху реформування фізичної культури і спорту.

  Підбив підсумки парламентських слухань Перший заступник Голови Верховної Ради Парубій А. В., який подякував усім учасникам за змістовну та ґрунтовну дискусію, за внесення конструктивних пропозицій. Запропонував Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.