• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення" 21 грудня 2016 рокуУ Верховній Раді під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Сироїд О. І. відбулися парламентські слухання на тему:http://ww

  У Верховній Раді під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Сироїд О. І. відбулися парламентські слухання на тему:«Регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення: пошук української моделі».

  Із доповіддю виступили перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Мартинюк М.П. і президент Національної академії аграрних наук Гадзало Я.М., із співдоповіддю – заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Заболотний Г. М.

  Доповідач від Уряду, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Мартинюк М.П. зазначив, що на сьогодні сільськогосподарська земля так і не стала повноцінним засобом виробництва і повноцінним активом, оскільки вже в восьме продовжено мораторій на її продаж. На його думку, внаслідок цього Україна недоотримує щорічно 3,3 мільярда доларів. Крім того, мораторій також призвів до викривлень в сільськогосподарському виробництві, зокрема, на користь вирощування культур з найпростішим циклом виробництва – це зернові, соняшник і кормові культури. Вони зайняли загалом 92 відсотки посівних площ в 2015 році. Проте головна проблема полягає навіть не в агробізнесі, а в нинішньому стані українського села - це високий рівень безробіття, жахлива демографічна ситуація, скорочення чисельності сільського населення, необґрунтовано низька орендна плата за землю, яка є основним джерелом отримання доходів для селян.

  Промовець наголосив, що в земельних відносинах мають відбутися зміни, які дали б поштовх розвитку українського села. Ключовою тезою при цьому є те, що на селі має з'явитися середній клас - підприємці, дрібні і сімейні фермери, які мають створити робочі місця та забезпечити сталий розвиток сільської місцевості, її інфраструктури. Для цього необхідно запустити ринок землі для українських селян, обмеживши до нього доступ великого капіталу та граничний розмір концентрації землі в одних руках. Це має бути політичне рішення.

  Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства підкреслив, що на ринку землі надважливою є роль держави, яка має бути учасником ринку, оскільки володіє досить великим земельним банком. Для цього необхідно утворити державного агента, який би здійснював від імені держави операції з землею. Запуск земельного ринку міг би стати локомотивом позитивних процесів на селі.

  У своїй доповіді президент Національної академії аграрних наук Гадзало Я.М. проаналізував негативні наслідки тривалого мораторію запровадження ринку обігу земель та наголосив на важливості створення правової бази для побудови ефективної системи земельного іпотечного кредитування та розвитку інвестування, спрямованих на підтримку дрібного і середнього виробника, а також на забезпечення жорсткого державного контролю за збереженням земель, відновлення їх родючості. Поінформував про розроблення національної доповіді щодо завершення земельної реформи та Національної програми з охорони ґрунтів.

  В обговоренні питання взяли участь 36 учасників парламентських слухань, зокрема, голова громадської спілки «Аграрний союз України» Новіков Г.В., президент асоціації фермерів та приватних землевласників України Томич І.Ф., директор Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського» Балюк С.А., народні депутати, представники асоціації фермерів.