• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: уроки історії та сучасність" 27 вересня 2016 року

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням Першого заступника Голови Верховної Ради України Геращенко І.В. розпочалися парламентські слухання на тему: «75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: уроки історії та сучасність».

  Відкриваючи парламентські слухання, Геращенко І.В. наголосила, що Бабин Яр – це місце великої  національної скорботи і трагедії українського народу. Головуюча зазначила, що сьогоднішні парламентські слухання проходять на найвищому міждержавному рівні. Зокрема, участь у слуханнях візьмуть Президент України Порошенко П.О. та Президент Держави Ізраїль Рівлін Р.

  Учасники заходу вшанували пам'ять жертв Бабиного Яру хвилиною мовчання.

  У парламентських слуханнях взяли участь Прем’єр-міністр України Гройсман В.Б., віце-прем’єр-міністр Кириленко В.А., Міністр закордонних справ Клімкін П.А., Міністр культури Нищук Є.М.

  Із доповіддю виступив Голова Українського інституту національної пам’яті В’ятрович В.М., із співдоповідями – Голова Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Немиря Г.М. та перший заступник Голови Комітету з питань культури і духовності Подоляк І.І.

  Доповідач від Уряду поінформував, що у Верховній Раді було ухвалено пакет законів з декомунізації, які стали державним інструментом подолання тоталітарної спадщини. Одним із цих законів засуджено злочинні тоталітарні режими: нацистський та комуністичний. За його словами, Бабин Яр став ілюстрацією відносин цих режимів. Саме знищення радянською владою центральної частини Києва зразу після відступу стало однією з причин наступних страшних подій. назвав злочини, скоєні нацистами під час окупації Києва, однією з найтрагічніших сторінок в історії України

  В’ятрович В.М. нагадав, що Бабин Яр став страшною могилою не тільки євреїв, а й військовополонених, душевнохворих, ромів. Також в землі Бабиного Яру поховані ті, хто боровся проти нацистів: радянські підпільники та українські націоналісти. Серед них геніальна українська поетеса та учасниця українського визвольного руху Олена Теліга.

  Промовець наголосив, що Бабин Яр має стати національним центром скорботи та примирення. Закликав до об’єднання зусиль суспільства для запобігання повторенню злочинів проти людяності.

  Голова Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Немиря Г.М. нагадав, що дні 27-29 вересня знаменують не лише 75-ті роковини трагедії Бабиного Яру, а й початок Нюрнберзького процесу, під час якого судили провідних нацистів за їх злочини проти людства. Зазначив, що ця подія вперше в історії людства заперечила безкарність країни-агресора за її жорстокі злочини.

  Немиря Г.М. наголосив, що світ пройшов довгий шлях до побудови міжнародного кримінального правосуддя. Висловив думку про те, що сьогодні всі політичні і військові лідери мають усвідомлювати, що відповідальність за жорстокі злочини рано чи пізно їх наздожене.

  Також висловив свою позицію як Голови Комітету щодо расової та етнічної ненависті, антисемітизму, ксенофобії, дискримінації, а також переслідування за релігійними переконаннями. Наголосив, що боротьба з їхніми проявами має стати пріоритетом постійної дії. Всі особи, які проживають в Україні, на його переконання, мають бути гарантовано захищені від проявів дискримінації за будь-якими ознаками.

  Перед учасниками парламентських слухань також виступив Президент Ізраїлю Рівлін Р., який назвав історію Бабиного Яру однією з найстрашніших сторінок історії людства. Заявив: «Ми не можемо допустити, щоб історія забулася». За його словами, злочинці не повинні бути реабілітовані та виправдані.

  Рівлін Р. зазначив, що український парламент є живим духом української демократії. Наголосив, що єврейський і український народи тісно пов’язані історично. Запевнив у всебічній підтримці України Державою Ізраїль.

  Учасники парламентських слухань у своїх виступах закликали до формування спільної історичної пам'яті, оскільки в Бабиному Яру масово знищувалися євреї (найбільша кількість жертв), а також українські патріоти, радянські військовополонені, роми та інші категорії населення.

  Наголошували на необхідності затвердження стратегії розвитку Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр».

  Промовці зверталися до органів влади з проханням надавати всебічну підтримку у проведенні додаткових наукових досліджень трагедії Бабиного Яру, Голокосту та інших злочинів нацистського тоталітарного режиму в Україні, сприяти публікації матеріалів таких досліджень. Також висловили впевненість у тому, що в Державному бюджеті України на 2017 рік та на наступні роки необхідно передбачати кошти для вирішення першочергових проблем та подальшого розвитку Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр», створення музею, відкриття пам’ятника Олені Телізі.

  В обговоренні питання взяли участь 25 учасників парламентських слухань, зокрема:

  народні депутати: Богомолець О.В. («Блок Петра Порошенка»), Литвин В.М. («Воля народу»), Фельдман О.Б. (позафракційний), Логвінський Г.В. («Народний фронт»), Береза Б.Ю. (позафракційний);

  а також: Голова Асоціації єврейських організацій і общин України Зісель Йосип, Президент Світового Конґресу Українців Чолій Євген, Преосвященний Владика Гудзяк Борис, головний рабин Києва та України, президент Об'єднання іудейських релігійних організацій України Блайх Яків Дов, головний рабин Києва і України Всеукраїнського конгресу іудейських релігійних громад Асман Моше-Реувен, генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Глазунов Б.І., представники національних товариств, представники діаспори, правозахисники, науковці та дослідники Голокосту.

  Голова Верховної Ради України Парубій А.В. подякував Президенту України Порошенку П.О. та Президенту Держави Ізраїль Рівліну Р., а також усім учасникам за участь у слуханнях.

  Парубій А.В. зазначив, що і український, і єврейський народи знають ціну миру. Наголосив, що наші бійці зі зброєю в руках на Сході України тримають зброю проти новітнього нацизму, а в окупованому Росією Криму цим нацизмом здійснюється переслідування за національною ознакою кримських татар. І тому біль закатованих 75 років назад вчить нас цінувати, берегти і захищати свою свободу.