• In English
 • Про парламентські слухання на тему "30 років після Чорнобиля: уроки та перспективи" 16 березня 2016 року

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Сироїд О.І. розпочалися парламентські слухання на тему: «30 років після Чорнобиля: уроки та перспективи».

  Відкриваючи слухання, Сироїд О.І. нагадала присутнім про парламентські слухання стосовно проблем Чорнобильської катастрофи, які відбулися у Верховній Раді рік назад. Констатувала, що за їх результатами не прийнято жодного рішення. Висловила занепокоєння, в першу чергу, станом забезпечення соціального захисту та надання медичної допомоги учасникам ліквідації та постраждалим від наслідків аварії на атомній станції.

  Заступник Голови Верховної Ради закликала учасників нинішніх слухань до спільного напрацювання способів розв'язання проблем, що виникли внаслідок техногенної катастрофи.

  Завершуючи вступне слово, головуюча звернулася до представників виконавчої влади з вимогою прозвітувати про те, «які рішення були прийняті і які не були прийняті».

  Із доповіддю виступила заступник Міністра екології та природних ресурсів Вронська Г.О. Зі співдоповідями – заступник Міністра соціальної політики Іванкевич В.В., заступник Міністра охорони здоров’я Шафранський В.В., Голова Державної інспекції ядерного регулювання Божко С.Г., Голова Державного агентства з управління зоною відчуження Петрук В.В. та голова Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Томенко М.В.

  У своєму виступі доповідач від Уряду зазначила, що Президент України Петро Порошенко оголосив в Україні 2016 рік «роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи». Повідомила про створення Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів до 30-річчя Чорнобильської катастрофи.

  Вронська Г.О. нагадала, що територія Зони відчуження та зони безумовного відселення займає площу близько 2600 кв. км, і є найбільш забрудненою радіонуклідами. Наголосила на неприпустимості послаблення уваги щодо подальшого подолання наслідків аварії. Зупинилася на питаннях забезпечення бар’єрної функції зони відчуження та безпечного стану Чорнобильської АЕС, поводження з радіоактивними відходами, здійснення радіологічного моніторингу стану забруднених територій, їх екологічного оздоровлення.

  Заступник Міністра екології та природних ресурсів поінформувала про стан реалізації Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, вирішення питання покращення стану поводження з радіоактивними відходами в Україні тощо. Повідомила про введення в експлуатацію першої черги комплексу з поводження з радіоактивними відходами «Вектор» та будівництво сховищ другої черги, яка передбачає не тільки захоронення, але й довготривале зберігання високоактивних радіоактивних відходів.

  Промовець зазначила, що для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження функціонує спеціалізований багатогалузевий виробничо-господарський комплекс, підприємства якого фінансуються з державного бюджету. Висловила занепокоєння щодо неналежного фінансування робіт діяльності комплексу.

  На завершення свого виступу Вронська Г.О. наголосила, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – не тимчасова, а розрахована на тривалий час цілеспрямована діяльність держави, яка потребуватиме всеосяжної дієвої підтримки з боку державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

  Заступник Міністра соціальної політики Іванкевич В.В. у своєму виступі поінформував про основні напрями захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний, медичний та радіаційний. Повідомив, що на даний час соціальна підтримка держави надається 1 млн. 960 тис. особам. Наголосив на необхідності ухвалення Верховною Радою законів щодо збільшення мінімальних пенсій постраждалим, призначення пенсій вдовам померлих інвалідів-ліквідаторів тощо. Також акцентував увагу на відновленні фінансування бюджетної програми забезпечення житлом та щорічної допомоги на оздоровлення даної категорії населення.

  Заступник Міністра охорони здоров’я Шафранський В.В. зазначив, що основними пріоритетами діяльності Міністерства охорони здоров’я на наступні роки будуть:

  -   проведення диспансеризації осіб, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи,

  -   ефективне використання коштів цільової державної програми «Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із застосуванням високовартісних медичних технологій»;

  -   продовження довгострокового скринінгового обстеження осіб, які на момент аварії були у дитячому та підлітковому віці та проживали на територіях забруднених радіоактивним йодом, а також осіб, які зазнали опосередкованого опромінення щитоподібної залози під час внутрішньочеревного розвитку.

  Голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Томенко М. В. наголосив на необхідності ухвалення Закону України  «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо соціального захисту постраждалих осіб)» (р. № 2093). Висловив обурення щодо відсутності в Уряді посади Віце-прем'єр-міністра, який опікувався б проблемами техногенної та екологічної катастрофи, а також профільного Міністра.

  Учасники парламентських слухань у своїх виступах наголошували на необхідності посилення державної політики у сфері управління зонами відчуження і безумовного відселення, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно-безпечну систему.

  Також промовці велику увагу приділяли питанню соціального захисту, лікування та реабілітації громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

  В обговоренні питання взяли участь 28 учасників парламентських слухань, зокрема:

  народні депутати: Недава О. А. (фракція «Блок Петра Порошенка»), Березюк О. Р. (об’єднання «Самопоміч»), Королевська Н. Ю. («Опозиційний блок);

  а також: віце-президент Національної академії медичних наук України Тронько М. Д., ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України Ніколаєнко С. М., президент Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Войтов В.В.,  Голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Чечоткін М.О., президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Недашковський Ю.О., генеральний директор ДСП «Чорнобильська АЕС» Грамоткін І.І., науковці, незалежні експерти.

  На завершення парламентських слухань із заключним словом виступив голова Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Томенко М.В., який запевнив присутніх, що висловлені ними зауваження та пропозиції будуть включені до рекомендацій сьогоднішніх слухань, та запропонував учасникам слухань, які не змогли виступити, надати свої пропозиції упродовж семи днів. Також повідомив, що 25-26 квітня відбудуться заходи із вшанування ліквідаторів та постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

  Підбила підсумки парламентських слухань заступник Голови Верховної Ради України Сироїд О.І., яка подякувала всім учасникам за серйозну та фахову розмову, за внесення конструктивних пропозицій. Висловила надію, що захист громадян, постраждалих від техногенної катастрофи, у подальшому буде пріоритетною для виконавчої влади.