• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Про зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, об'єкт "Укриття" та перспективи розвитку зони відчуження" 4 березня 2015 року

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Cироїд О.І. розпочалися парламентські слухання на тему: «Про зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, об’єкт «Укриття» та перспективи розвитку зони відчуження».

  Відкриваючи парламентські слухання, Cироїд О.І. наголосила, що «ми повинні бути більш свідомі й уважні до проблем, пов’язаних з Чорнобильською трагедією». За її словами, головним завданням нинішніх слухань є обговорення перспектив об’єкту «Укриття», питання щодо функціонування постраждалих територій, що є свідченням того, що ми маємо розуміти свою відповідальність перед людьми, які брали активну участь у подоланні наслідків трагедії та перед прийдешніми поколіннями.

  Із доповіддю виступив заступник Міністра екології та природних ресурсів Курикін С.І., із співдоповідями – Голова державної інспекції ядерного регулювання Божко С.Г., перший заступник Голови Державного агентства з управління зоною відчуження Туркевич О.Б. та Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Томенко М.В.

  Доповідач від Уряду зауважив, що учасників слухань зібрало питання, важливість якого для України залишається незмінною і пріоритетною впродовж довгого часу, і необхідно розглянути ту ситуацію, яка сьогодні існує в зоні відчуження на Чорнобильській атомній електростанції, оцінити перспективи розвитку цієї ситуації і вирішення проблемних питань.

  Курикін С.І. зазначив, що оскільки радіаційна небезпека зони відчуження для прилеглих територій визначається, в першу чергу, міграційними процесами, що включають винесення радіонуклідів водним, повітряним, біогенним та техногенним шляхами, значна частина діяльності Міністерства екології та природних ресурсів в зоні відчуження спрямована на убезпечення прилеглих територій від впливу цих негативних факторів. Для виконання робіт з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у зоні відчуження функціонує спеціалізований багатогалузевий виробничо-господарський комплекс, діяльність якого спрямовується, координується, організовується відповідно Державним агентством управління зоною відчуження.

  Курикін С.І. поінформував, що фінансування заходів у зоні відчуження здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Водночас, зауважив доповідач, виконання цих умов стримується обмеженими можливостями бюджетного фінансування заходів у зоні відчуження. Протягом багатьох років у господарському комплексі зони відчуження не вдається оновити технічний парк виробничої бази підприємств, який повністю зношений і потребує оновлення, суттєво підвищити заробітну плату працівників зони відчуження, яка втрачає стимулююче значення, через що спостерігається відтік кваліфікованих працівників із підприємств зони відчуження, практично неможливе залучення молодих спеціалістів.

  Заступник Міністра екології та природних ресурсів наголосив, що реалізація державної політики у сфері поводження з радіоактивними відходами забезпечується в рамках виконання завдань та заходів, затверджених Законом України від 17 вересня 2008 року, Загальнодержавною цільовою екологічною програмою поводження з радіоактивними відходами, розробленою на період до 2017 року. Виконання заходів цієї програми дозволить досягти високого рівня ядерної та радіаційної безпеки, створити необхідні елементи інфраструктури для поводження з радіоактивними відходами.

  Курикін С.І. назвав одним з ключових завдань подальший розвиток виробничого комплексу «Вектор», будівництво другої черги якого передбачає як захоронення, так і переробку радіоактивних відходів. Вирішення цього завдання дозволить розв'язати проблеми поводження з радіоактивними відходами, які будуть утворюватися при знятті з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об'єкту «Укриття» на екологічно безпечну систему, та тих радіоактивних відходів, які локалізовані на сьогоднішній день в сховищах зони відчуження.

  На закінчення виступу доповідач наголосив, що Міністерство екології та природних ресурсівпродовжує працювати над створенням Чорнобильського біосферного заповідника і висловив сподівання, що його створення дасть можливість здійснювати масштабні наукові дослідження як в інтересах української науки, так і в інтересах міжнародного співтовариства. Він стане внеском у розвиток тих  наук, тих галузей знань, які пов'язані із протидією та ліквідацією наслідків екологічних, зокрема, ядерних катастроф.

  Учасники парламентських слухань у своїх виступах наголошували на необхідності участі народних депутатів України, Уряду в провадженні державної політики у сфері управління зонами відчуження і безумовного відселення, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно-безпечну систему шляхом внесення конкретних пропозицій та дієвою підтримкою висловлених ініціатив. Також підкреслили важливість актуалізації статусу територій 30-ти кілометрової зони відчуження з точки зору захисту персоналу та населення, що вимагає системного підходу з метою пошуку виправданих та оптимізованих шляхів розвитку і реабілітації для подальшого використання її ресурсів, повного чи часткового повернення у господарське використання територій з дотриманням вимог радіаційної безпеки.

  В обговоренні питання взяли участь 22 учасники парламентських слухань, зокрема:

  народні депутати: Дзюблик П.В. («Народний фронт»), Рибак І.П. («Блок Петра Порошенка»),Королевська Н.Ю. («Опозиційний блок»);

  а також: Генеральний директор Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» Грамоткін І.І., керівник апарату Національної комісії з радіаційного захисту населення України Багай В.В., заступник генерального директора з питань створення єдиного комплексу поводження з відпрацьованим ядерним паливом Відокремленого підрозділу «Атомпроект-інжиніринг» Державного підприємства "Національна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» Холоша В.І., директор Науково-інженерного центру радіогідрогеоекологічних полігонних досліджень Національної академії наук України, Академік НАН України, академік-секретар Відділення наук про Землю НАН України, доктор геолого-мінералогічних наук, професор Шестопалов В.М., міський голова м. Славутич Удовиченко В.П., президент Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Березін В.О. та інші.

  На завершення парламентських слухань із заключним словом виступили заступник Міністра екології та природних ресурсів Курикін С.І. та Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Томенко М.В.

  Підбила підсумки парламентських слухань заступник Голови Верховної Ради Cироїд О.І.,  яка подякувала усім учасникам за серйозну фахову розмову. Запропонувала Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи напрацювати рекомендації цих слухань з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.