• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Про шляхи стабілізації банківської системи України" 18 лютого 2015 року

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради України Сироїд О.І. розпочалися парламентські слухання на тему: «Про шляхи стабілізації банківської системи України».

  Відкриваючи парламентські слухання, Сироїд О.І. зазначила, що становище банківської системи є одним з ключових індикаторів взаємної довіри держави і суспільства. На її думку, причиною кризи у банківській системі України є ставлення держави до одного з основоположних прав людини - права власності, а також неефективна робота судів. «Поки не буде справедливого суду, право власності, як й інші права, захищені не будуть», - наголосила вона. Зауважила, що необхідно повернути довіру до банківської системи, бо жодна держава не може функціонувати без її ефективної роботи.

  Із доповіддю виступила Голова Національного банку України Гонтарева В.О. Із співдоповідями – голова Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності Рибалка С.В. та заступник Міністра фінансів України Лісовенко В.В.

  У своєму виступі доповідач зазначила, що сьогоднішні слухання є знаковою подією для банківського співтовариства, і їх головним завданням має бути пошук реальних кроків, які допоможуть банківському сектору вийти з глибокої кризи. Наголосила на складності макроекономічної ситуації, яка склалася у банківській системі, і на труднощах її подолання.

  Голова Національного банку України визначила тактику Національного банку України у 2015 році, окресливши основні способи стримування інфляції:

  -                      запровадження більш жорсткої грошово-кредитної політики;

  -                      поступове скасування наявних адміністративних обмежень

  на валютному ринку;

  -                      створення передумов для запровадження інфляційного таргетування.

  Гонтарева В.О. звернула увагу присутніх на те, що валютний курс, навіть у мирний час, уже не буде фіксованим, і головним у монетарній політиці буде продовження використання системи гнучкого обмінного курсу, тому що «тільки плаваючий курс валюти є протидією зовнішнім викликам і шокам».

  Голова Національного банку України поінформувала, що нова програма з Міжнародним валютним фондом, завдяки якій Україна впродовж чотирьох років має отримати 40 млрд. дол., разом із реструктуризацією зовнішніх боргових зобов’язань країни відкриє можливості для нарощення валютних резервів держави до 17 млрд. дол. на кінець 2015 року.

  На завершення виступу доповідач зауважила, що розв’язання потреб лише банківського сектору не може забезпечити необхідні перетворення економіки України, наголосивши на необхідності проведення глибоких і широкомасштабних структурних реформ.

  Заступник Міністра фінансів України Лісовенко В.В. у своєму виступі поінформував, що Бюджетна підтримка банківської системи через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та капіталізацію банків у 2014 році становила 27 млрд. грн. і в цьому році її може бути збільшено за цими напрямами до 56 млрд. грн. і більше. Зазначив: «Держава залишається поруч з (банківським) сектором, нікуди не йде: коли буде потрібна наша допомога, ми готові підставити наше плече», наголосивши, що значну підтримку надають міжнародні партнери.

  Представник Мінфіну також повідомив, що паралельно уряд працює над тим, щоб оптимізувати кількість держбанків і максимально підвищити ефективність їхньої роботи.

  Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності Рибалка С.В., виступаючи на парламентських слуханнях, зокрема, зауважив, що Україні необхідні реформи, в тому числі і у банківській сфері. Відродження кредитування, боротьба з корупцією, збільшення довіри до фінансової системи та низка інших не менш важливих заходів мають сприяти відновленню вітчизняної економіки.

  Учасники парламентських слухань, аналізуючи стан банківської системи в Україні, наголошували на основних проблемах у сфері банківської діяльності, які потребують невідкладного вирішення, зокрема:

  - необхідності впровадження строкових депозитів фізичних осіб без права вимоги безумовного дострокового повернення;

  - створенні збалансованої системи захисту прав споживачів фінансових послуг та фінансових установ у відповідності до європейських норм, в тому числі в сфері споживчого кредитування;

  - зменшенні негативних наслідків девальвації національної валюти на виконання фізичними особами зобов’язань за іпотечними кредитами в іноземній валюті;

  - вдосконаленні процедури судових рішень;

  - унеможливленні використання недобросовісними боржниками соціальних гарантій держави для ухилення від виконання кредитних зобов’язань.

  На думку учасників, подолання наслідків кризи та боротьба з подальшими можливими ризиками є важливим завданням не лише окремих банків, а усієї банківської системи. Необхідно напрацювати ефективні механізми зміцнення національної валюти, активізації кредитування економіки, припинення відпливу грошей із банків, що дасть можливість підвищити довіру до вітчизняних банків.

  В обговоренні питання взяли участь 38 учасників парламентських слухань, зокрема:

  Голова Національної Комісії з цінних паперів та фондового ринку Хромаєв Т.З., перший заступник Голови Державної служби фінансового моніторингу Ковальчук А.Т.;

  народні депутати: представник Президента України у Верховній Раді та екс-голова НБУ Кубів С.І., перший заступник Голови Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності Довбенко М.В., Лаврик О.В.(«Самопоміч»), Поляков М.А. («Народний фронт»), Ляшко О.В. («Радикальна партія Олега Ляшка»), Різаненко П.О.(«Блок Петра Порошенка»), Демчак Р.Є. («Блок Петра Порошенка»), Фурсін І.Г. («Воля народу»);

  а також: колишній голова Національного банку України Стельмах В.С., керуючий Директор департаменту фінансових установ Європейського банку реконструкції та розвитку Нік Тессейман, Президент Асоціації українських банків Сугоняко О.А., керівники банків і банківських асоціацій, науковці, незалежні експерти, представники від громадських організацій, тощо.

  Підвела підсумки парламентських слухань заступник Голови Верховної Ради Сироїд О.І., яка наголосила на тому, що учасники парламентських слухань почули різні сторони однієї проблеми. Запропонувала Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.