• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Про реформу охорони здоров'я в Україні" 16 грудня 2015 року

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням першого заступника Голови Верховної Ради України Парубія А.В. розпочалися парламентські слухання на тему: «Про реформу охорони здоров’я в Україні».

  Відкриваючи парламентські слухання, Парубій А.В. зазначив: «Така доля нашої держави, що доводиться одночасно вести і війну на Сході України, і проводити реформи в усіх галузях». Головним завданням нинішніх слухань перший заступник Голови Верховної Ради назвав необхідність вироблення учасниками слухань спільного і загального бачення, яким чином має рухатися реформування охорони здоров’я, яке на сьогоднішній день є найбільш масштабним і довгоочікуваним.

  Парубій А.В. наголосив, що основне спрямування реформи охорони здоров’я – це поліпшення медичного обслуговування населення, підвищення її якості та доступності. Закликав не тільки до максимального озвучення проблем у медичній галузі, а й до надання пропозицій до концепції, стратегії та загального бачення такої важливої реформи.

  Із доповіддю виступив Міністр охорони здоров’я Квіташвілі О. Із співдоповіддю – голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Богомолець О.В.

  Доповідач від Уряду наголосив, що реформа системи охорони здоров’я, яка розпочалася в Україні, спрямована в першу чергу на покращення життя громадян України, доступність якісного медичного обслуговування, підняття його на новий європейський рівень. Поінформував про досягнення в галузі охорони здоров’я за минулий рік. Визнав, що значних змін не досягнуто, але, на його думку, те, що зроблено, має стати фундаментом для подальшого реформування медичного обслуговування, розвитку медичної науки та освіти.

  Квіташвілі О. зазначив, що «реформа охорони здоров’я – це процес, який розпочинається, але не закінчується». Визначив основні пріоритети на наступний рік, завдяки яким будуть створені такі умови, механізми та інструменти формування нової системи охорони здоров’я, реалізація яких, зокрема, сприятиме:

  – покращенню ефективності медичних послуг, орієнтованих на потреби пацієнта;

  – збереженню та зміцненню системи громадського здоров’я;

  – пріоритетності профілактичного напряму діяльності сфери охорони здоров’я;

  – зниженню показників захворюваності, інвалідності та смертності населення;

  – підвищенню якості та ефективності надання медичної допомоги;

  – запровадженню ефективних організаційно-правових та фінансово-економічних механізмів;

  – підвищенню соціальної справедливості й захисту прав громадян на охорону здоров’я.

  Міністр охорони здоров’я також наголосив на необхідності прийняття найближчим часом нормативно-правової бази для створення прозорих правил на фармацевтичному ринку, надання автономії медичним закладам через прийняття необхідних законів, запуску гарантованого пакету медичних послуг. «Наша мета на 2016 рік – гарантований доступ кожної сім'ї до первинної допомоги в країні», – додав О. Квіташвілі.

  На завершення свого виступу Міністр зазначив, що від змін основних принципів системи охорони здоров'я – орієнтації на потреби пацієнта, забезпечення цивілізованих умов праці для медиків – виграють усі: і політики, і управлінці, і основне – українці, які заслужили на ці зміни.

  Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Богомолець О.В. поінформувала, що профільний Комітет визнав роботу Міністерства охорони здоров’я незадовільною. Наголосила, що Міністерство може працювати краще і Комітет готовий максимально сприяти його діяльності.

  Богомолець О.В. ознайомила учасників слухань з проектом Національної стратегії побудови нової системи охорони здоров’я європейської якості. Визначила напрями реформування медичної галузі, зокрема, створення механізму державних закупівель, затвердження моделі розрахунку собівартості медичних послуг, створення механізму захисту прав пацієнтів, створення та забезпечення роботою регіональних диспетчерських центрів, стандартизація і маршрутизація системи екстреної медичної допомоги.

  Наголосила, що в результаті впровадження її основних кроків громадяни отримають гарантований рівень медичної допомоги, лікарі матимуть право на здорову конкуренцію тощо. Зазначила, що впровадження в життя зазначеної стратегії має повернути довіру людей до вітчизняного медичного обслуговування та підняти його престиж і статус.

  Учасники парламентських слухань у своїх виступах зазначали, що реформа охорони здоров’я в Україні визначена одним із пріоритетних напрямів державної політики, метою якої є створення системи, орієнтованої на пацієнта, здатної забезпечити медичне обслуговування для всіх громадян України на рівні розвинутих європейських держав.

  Однак, на думку виступаючих, окремі спроби щодо запровадження змін в цій надзвичайно важливій сфері суспільного життя є недостатніми та безсистемними. Галузь все ще функціонує за застарілою, неефективною моделлю управління та фінансування.

  Промовці закликали народних депутатів спільно з Урядом активізувати розробку та супровід пакету законопроектів, необхідних для законодавчого забезпечення реформування охорони здоров’я, зокрема щодо: основних засад державної політики охорони здоров’я, закладів охорони здоров’я, лікарських засобів, системи медичного страхування, захисту прав пацієнтів, психічного здоров‘я, медичних послуг, парамедицини, донорства, трансплантації, сімейної медицини, лабораторної діагностики тощо.

  Учасники парламентських слухань наголосили на необхідності забезпечення Кабінетом Міністрів України невідкладної розробки та затвердження покрокового плану на 2016-2017 роки зі створення в Україні системи охорони здоров’я європейської якості.

  В обговоренні питання взяв участь 41 учасник парламентських слухань, зокрема:

  народні депутати: Мусій О.С. («позафракційний»), Шипко А.Ф. (партія «Відродження»), КорчинськаОА. (Радикальна партія Олега Ляшка),   Яриніч К.В. («Блок Петра Порошенка»), Шурма І.М. («Опозиційний блок»), Сисоєнко І.В. (об’єднання «Самопоміч»), Чижмарь Ю.В. (Радикальна партія Олега Ляшка);

  а також: Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю Сушкевич В. М., Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Лутковська В.В., Президент Національної академії медичних наук Сердюк А.М., Академік НАН України Чехун В.Ф., головний лікар Національного наукового центру «Інститут кардіології ім. академіка М.Д.Стражеска» Корнацький В.М., керівник медичних програм, член правління Центру протидії корупції Устінова Олександра та інші.

  На завершення парламентських слухань із заключним словом виступила Голова Комітету з питань охорони здоров’я Богомолець О.В., яка подякувала учасникам слухань і запросила фахівців з різних галузей медицини до участі у засіданнях комітету з метою подальшої співпраці. «Робота тільки починається», - зазначила вона.

  Підбив підсумки парламентських слухань перший заступник Голови Верховної Ради Парубій А.В., який подякував всім учасникам за принципову та відверту розмову, за внесення конструктивних пропозицій. Запропонував Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.