• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Перспективи запровадження Європейським Союзом безвізового режиму для громадян України" 15 квітня 2015 року

  О 10 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням Першого заступника Голови Верховної Ради України Парубія А.В. розпочалися парламентські слухання на тему: «Перспективи запровадження Європейським Союзом безвізового режиму для громадян України».

  Відкриваючи парламентські слухання, Парубій А.В. зазначив, що питання, яке виноситься на обговорення, є надзвичайно важливим для громадян України, оскільки встановлення безвізового режиму з Європейським Союзом захистить право українців на свободу пересування.

  Перший заступник Голови Верховної Ради підкреслив, що сьогодні Україна знаходиться на завершальному етапі виконання другої фази Плану дій з лібералізації візового режиму. Наголосив, що Європейська Комісія високо оцінює стан виконання нашою державою відповідних завдань. Парубій А.В. також висловив упевненість в тому, що слухання будуть «своєрідним імпульсом для України зробити все, що від неї залежить, для завершення виконання Плану дій з візової лібералізації».

  Із доповіддю виступив Міністр закордонних справ Клімкін П.А. Із співдоповідями – Голова КомітетуВерховної Ради України з питань європейської інтеграції Геращенко І.В., Голова підкомітету з питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції Комітету у закордонних справах Заліщук С.П. та керівник відділу політики Представництва ЄС Ханнес Шрайбер.

  Доповідач від Уряду наголосив, що безвізовий режим засвідчить приналежність нашої держави до Європейського Союзу, до Європейського простору, стане свідченням нашої свободи. Він висловив упевненість у тому, що «ми завершимо всі реформи на шляху до безвізового режиму».

  Клімкін П.А. зазначив, що Звіт Європейської комісії щодо лібералізації візового режиму з Україною очікується на початку травня. Він запевнив, що Україна зробила значні кроки до виконання Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України. Зокрема, наголосив, що План дій виконується у дві фази: в рамках першої (законодавчої) у відповідність до стандартів ЄС завершується приведення законодавства та нормативних актів у відповідних сферах; під час другої (імплементаційної) – організовується практичне виконання оновленого законодавства та забезпечується функціонування відповідно до стандартів ЄС національної практики у сферах, охоплених Планом дій.

  Міністр закордонних справ поінформував про основні результати виконання Плану дій, повідомивши зокрема, що:

  -                      запроваджено біометричні проїзні документи (з 12 січня 2015 р. Державна міграційна служба розпочала оформлення біометричних паспортів);

  -                      підготовлено і прийнято низку законів, якими, зокрема, регулюється правовий статус біженців та осіб без громадянства, які потребують захисту, осіб, яким надано тимчасовий захист, питання щодо їх в’їзду в Україну та виїзду з України, встановлення підстав і порядку їх затримання та примусового видворення з території України;

  -                      Верховною Радою ухвалено закони, спрямовані на реформування вітчизняної системи запобігання і протидії корупції, зокрема, Закон України «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014–2017 роки», Закон України «Про запобігання корупції», Закон України «Про Національне антикорупційне бюро України»;

  -                      Україна ратифікувала низку міжнародних конвенцій і договорів, чим підтверджено зобов’язання захищати етнічні меншини та боротися зі злочинами на ґрунті расової чи етнічної ненависті та дискримінації.

  Водночас доповідач зазначив, що Європейський Союз побоюється активної міграції з України після введення безвізового режиму, і тому Україна має довести, що вона здатна впоратися з цією проблемою, насамперед допомогти українцям з Донецького та Луганського регіонів.

  На завершення свого виступу Клімкін П.А. окреслив перспективи запровадження ЄС безвізового режиму для України, зазначивши, що у разі позитивної доповіді та висновків ЄК щодо відсутності міграційних ризиків Європейська Комісія представить на розгляд Ради ЄС та Європейського Парламенту законодавчу пропозицію про вилучення України з переліку держав з візовим режимом в’їзду та включення нашої держави до переліку країн, громадяни яких не потребують віз для короткострокових поїздок до держав-учасниць Шенгенської угоди. Висловив сподівання, що на саміті Східного партнерства, який відбудеться у м. Рига (Латвія) 21-22 травня, буде ухвалено рішення про «просування України до безвізового режиму».

  Голова комітету з питань європейської інтеграції Геращенко І.В. у своєму виступі наголосила, що Європейська сторона досить позитивно оцінює кроки України у різних сферах на шляху до лібералізації візового режиму. Однак зазначила, що з рішенням про скасуванням віз є певні проблеми, зокрема, у політичному аспекті. За її словами, нині Україна очікує не стільки на рішення про скасування візового режиму, а на плани зі скасування його в майбутньому. «Треба, щоб Україна на Ризькому саміті отримала чітку відповідь – які є часові рамки скасування візового режиму», - наголосила Геращенко І.В. Також зазначила, що Верховна Рада має ухвалити рішення щодо питань для введення безвізового режиму з ЄС на наступному пленарному тижні.

  Керівник відділу політики Представництва ЄС Ханнес Шрайбер у своєму виступі відмітив, що кордони з країнами Європейського союзу в 2013-2014 роках перетнула рекордна кількість українських громадян за всю історію відносин. Він наголосив, що Україна досягла значних успіхів у виконанні планів політики лібералізації візового режиму від 2010 року, зокрема, щодо економічної інтеграції, політичної асоціації. Запевнив, що буде робити все можливе для того, щоб «керівництво у Брюсселі знало про той прогрес, який Україна демонструє в цьому плані».

  Заступник Міністра юстиції Янчук А. В. у своєму виступі повідомив, що наприкінці лютого цього року у представництві Європейського союзу відбулася відеоконференція з представниками Європейської організації з питань юстиції, за результатами якої учасники підтвердили повну готовність до якнайшвидшого підписання угоди про співпрацю між Україною та Євроюстом після завершення всіх відповідних внутрішніх процедур. Висловив сподівання, що найближчим часом така угода буде підписана.

  Учасники парламентських слухань зазначили, що в цілому Україна отримала позитивні оцінки щодо виконання завдань на шляху запровадження Європейським Союзом безвізового режиму для громадян України. Водночас залишається ряд рекомендацій експертів Європейського Союзу та проблемних питань, які потребують нагального вирішення, зокрема щодо функціонування антикорупційних органів України.

  Учасники слухань акцентували увагу на необхідності внесення Президентом України та Кабінетом Міністрів на розгляд Верховної Ради законопроектів, які б пришвидшили ухвалення Європейським Союзом позитивного рішення щодо скасування візового режиму для громадян України.

  Учасники дискусії, зокрема, визнали одним із важливих спільних завдань держави і громадянського суспільства продовження активної роботи з інституціями та державами-членами Європейського Союзу з метою підготовки доповіді Європейської Комісії про виконання Україною критеріїв Плану дій та оцінки ризиків від запровадження безвізового режиму з Україною до Ризького саміту ініціативи Європейського Союзу «Східне партнерство» (21–22 травня 2015 року).

  В обговоренні питання взяли участь 18 учасників парламентських слухань, зокрема:

  заступник Міністра соціальної політики Устименко С.О., Голова Державної прикордонної служби Назаренко В.О., Голова Державної міграційної служби Радутний С.І.;

  народні депутати: Крулько І.І. (ВО «Батьківщина»), Юринець О.В. («Блок Петра Порошенка»), Сотник О.С. («Об’єднання «Самопоміч»),       Вовк В.І. («Радикальна партія Олега Ляшка»);

  а також: представник України в Європейській Комісії «За демократію через право» (Венеціанська Комісія) Пилипенко В.П., науковий директор Інституту Євроатлантичного співробітництва Сушко О.В., директор європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» Шульга Д.І., завідувач кафедрою європейської інтеграції ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» Чужиков В.І., доцент Київського університету права НАН України Мушак Н.Б., завідувач кафедрою міжнародних відносин і зовнішньої політики Інституту міжнародних відносин  Київського національного  університету імені Тараса Шевченка Манжола В.А. та інші.

  На завершення парламентських слухань із заключним словом виступила Голова Комітету з питань європейської інтеграції Геращенко І.В., яка подякувала за конструктивну атмосферу сьогоднішніх слухань, за максимум «експертних чесних оцінок» щодо впровадження безвізового режиму та закликала до подальшої спільної роботи на шляху до лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України.

  Підбив підсумки парламентських слухань перший заступник Голови Верховної Ради Парубій А.В., який подякував усім учасникам за серйозну та фахову розмову, за внесення конструктивних пропозицій. Запропонував Комітету з питань європейської інтеграції доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій.