• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Тарас Шевченко як постать світового значення (до 200-річчя з дня народження)" 5 березня 2014 рокуО 15 годині у сесійному залі Верховної Ради під головуванням Голови Верховної Ради Турчинова О.В. розпочалися парламентс

  О 15 годині у сесійному залі Верховної Ради під головуванням  Голови Верховної Ради Турчинова О.В. розпочалися парламентські слухання на тему: «Тарас Шевченко як постать світового значення (до 200-річчя з дня народження)».

  Відкриваючи парламентські слухання, головуючий Турчинов О.В. наголосив, що Тарас Шевченко є об’єднавчою постаттю для України і всього світового українства, і достойне вшанування ювілею Кобзаря є іспитом на зрілість для української громадськості. За його словами, Тарас Шевченко є символом незалежності України та волі українського народу. «Втім значення особистості та творчості Тараса Шевченка виходить далеко за межі України. Його ім‘я вписане золотими літерами в історію духовних досягнень людства. Поряд з Адамом Міцкевичем, Олександром Пушкіним, Михайлом Лермонтовим, Віктором Гюго, Джорджем Байроном, Генріхом Гейне Шевченко виконав для свого народу історичну місію творця нації, виразника національних почуттів», - зазначив Голова Верховної Ради.

  Турчинов О.В. звернув увагу, що як національний пророк, Тарас Шевченко  посідає провідне місце у суспільній свідомості не лише українців, а й багатьох народів світу. Він назвав поезію Великого Кобзаря «поезією людського єднання, загальнолюдських гуманістичних цінностей», яка «закликає до вселюдського мирного поступу на засадах правди, рівності, справедливості». Голова Верховної Ради висловив сподівання, що парламентські слухання допоможуть нам розпочати гідне, не формальне вшанування пам‘яті геніального пророка та великого сина українського народу.

  На початку слухань відбувся показ відеоролика, де перший загиблий учасник Майдану Сергій Нігоян читає уривок з поеми Тараса  Шевченка «Кавказ», після чого учасники слухань хвилиною мовчання вшанували пам’ять за усіма загиблими «Небесної сотні».

  Із доповіддю виступив Міністр культури Нищук Є.М.,  співдоповідь оголосив Голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Кириленко В.А.

  Учасники парламентських слухань зазначали на необхідності здійснення державою комплексних заходів з метою належного вшанування ювілею Великого Кобзаря. Вони звернули увагу те, що поет Шевченко є визначальною постаттю, яка консолідує українську націю і все українство. Його присутність в українському духовному просторі не має часових обмежень, тому вшанування генія українського народу не повинно звужуватися лише до Року Шевченка та формального ставлення до відзначення 200-річчя з дня народження.

  Виступаючі наголошували, що Тарас Шевченко підніс на найвищий рівень поезію, яка увібрала в себе глибини українського духу та високі ідеали гуманізму. Силою свого пророчого слова Великий Кобзар став особистістю світового значення. 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка на генеральній конференції 37-ї сесії ЮНЕСКО включено до Календаря пам'ятних дат, до відзначення яких ЮНЕСКО приєднуватиметься протягом  2014 – 2015 років.

  З метою забезпечення доступності літературної та мистецької спадщини Тараса Шевченка найширшому колу шанувальників, учасники слухань наголошували на необхідності:

  а) створення належних умов для збереження оригіналів шевченківських творів і документів;

  б) наповнення існуючих інтернет-порталів, присвячених життю і творчості Тараса Шевченка, з розміщенням на них віртуальних архівів, музейних експозицій та виставок;

  в) здійснення ремонтно-реставраційних робіт у Шевченківських музеях, а також створення нових сучасних інтерактивних експозицій;

  г) забезпечення друку академічного видання повного зібрання творів у 12 томах та Шевченківської Енциклопедії достатніми тиражами.

  В обговоренні питання взяли участь 19 учасників парламентських слухань, зокрема:

  народні депутати: Яворівський В.О., Томенко М.В. (ВО «Батьківщина»), Фаріон І.Д., Сиротюк Ю.М.  (ВО «Свобода»), Левченко О.В. (Комуністична партія);

  а також: Голова Європейського Конґресу Українців  Хортяні Ярослава (Угорщина), Голова Академічної Ради світового Конгресу Українців Супрун Марко (Канада), народний депутат України 1-5 скликань, Голова Національної спілки театральних діячів України Танюк Л.С., Міністр культури і туризму України у 2005-2006 роках Ліховий І.Д., Директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка, академік НАН України Жулинський М.Г., Голова Української всесвітньої координаційної ради Ратушний М.Я., заступник Голови Української всесвітньої федерації Дудко Т.М. (Російська Федерація), письменник Лубківський Р.Б. (запропонував оголосити 9 березня Державним національним святом), юрист Мудрий Б.Я., режисери Проскурня С.В. і Вовкун В.В., Голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» Мовчан П.М., Голова ради Товариства «Україна-Світ», член Спілки письменників України Драч І.Ф. та інші.

  На завершення парламентських слухань із заключним словом виступили  Міністр культури Нищук Є.М. та Голова Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Кириленко В.А., який підтримав пропозицію Лубківського Р.Б. щодо оголошення 9 березня Державним національним святом.