• In English
 • Про парламентські слухання на тему: "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення" 21 травня 2014 року

  О 15 годині у сесійній залі Верховної Ради під головуванням заступника Голови Верховної Ради Кошулинського Р.В. розпочалися парламентські слухання на тему: «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення».

  Відкриваючи парламентські слухання, головуючий повідомив, що покращення житлових умов потребують майже мільйон українських сімей та окремих громадян. Кошулинський Р.В. назвав забезпечення населення житлом однією з найгостріших проблем суспільства, зазначивши, що вона дісталася Україні у спадок від Радянського Союзу. За його словами, у 1991 році серйозного поліпшення житлових умов потребували майже 2 мільйони українських сімей та окремих громадян. Нині значну частину тих, хто потребує поліпшення житлових умов, складають мешканці гуртожитків, а це - понад 450 тис. українських громадян. Головуючий зауважив, що, залежно від регіону, відрізняється не тільки кількість, але й основні характеристики гуртожитків як об'єктів нерухомого майна, форми їх власності, умови утримання і використання. Заступник Голови Верховної Ради закликав учасників слухань до «гострої розмови», внесення пропозицій щодо змін до чинного законодавства, які б сприяли значному покращенню ситуації у цій сфері.

  Із доповіддю виступив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Білоусов А.Л. Із співдоповіддю – перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики Зубко Г.Г.

  Доповідач від Уряду поінформував, що з метою створення на законодавчому рівні сприятливих умов для соціально-незахищених та вразливих категорій громадян, зокрема тих, які постійно та на законних підставах мешкають у гуртожитках, а також для практичної реалізації ними конституційного права на житло, Верховною Радою було прийнято Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» № 500-VI від 04.09.2008 р. (далі – Закон № 500), який набрав чинність з 1 січня 2009 року.

  Білоусов А.Л. наголосив, що, відповідно до зазначеного Закону громадянам, які не мають власного житла, на законних підставах фактично проживають у гуртожитках і зареєстровані в гуртожитках більше п’яти років, надано право реалізувати свої житлові права шляхом приватизації жилих і нежилих приміщень в гуртожитках, в яких вони проживають. Для забезпечення цього права Законом № 500 встановлено, що у власність територіальних громад мають бути передані гуртожитки державних підприємств та гуртожитки, що під час масової приватизації було включено до статутних капіталів приватних і колективних акціонерних товариств. Доповідач нагадав, що Кабінет Міністрів України, в свою чергу, також прийняв низку постанов щодо гуртожитків та прав мешканців гуртожитків.

  Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства повідомив, що, за даними Держкомстату, всього в Україні є понад 9560 гуртожитків. Під дію Закону № 500підпадають близько 3370 гуртожитків (у т.ч. ті, що перебувають у державній власності – 761 та в комунальній власності – 1957). У статутних капіталах товариств, створених під час приватизації та корпоратизації, перебуває 654 гуртожитки. В цілому в гуртожитках, на які поширюється дія Закону № 500,проживає більше ніж 450 тисяч осіб.

  Учасники парламентських слухань звернули увагу на те, що Закон № 500 повною мірою не виконується, про що свідчить значна кількість звернень і скарг мешканців гуртожитків до Комітету про порушення їх житлових і майнових прав. Промовці рекомендували, зокрема, Уряду:

  - забезпечити неухильне додержання вимог законодавства України про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків;

  - розробити та внести у 2014 році на розгляд Верховній Раді України законопроект «Про внесення змін до Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012–2015 роки» (щодо доповнення положеннями про передачу у власність територіальних громад гуртожитків, включених до статутних капіталів акціонерних і колективних товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації колишніх державних і комунальних підприємств);

  - щорічно, при підготовці проекту Закону про Державний бюджет України на відповідний фінансовий рік, починаючи з 2015 року, передбачати кошти, необхідні для реалізації Закону № 500, та фінансування Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012–2015 роки.

  В обговоренні питання взяли участь 36 учасників парламентських слухань, зокрема:

  народні депутати: Андрієвський Д.Й., Дубіль В.О., Васюник І.В. (ВО «Батьківщина»), Іллєнко А.Ю. (ВО «Свобода»), Табалов А.О. (депутатська група «Економічний розвиток»);

  а також: Віце-президент Національної академії наук України Загородній А.Г., голова Комітету захисту мешканців гуртожитків України Всеукраїнської громадської організації «Спілка громадських організацій України «Народна Рада» Палаш М.П., перший заступник голови Вінницької міської ради Кістіон В.Є., президент Всеукраїнського об’єднання громадян «Асоціація мешканців гуртожитків України» Буднік А.К., заступник Генерального прокурора Гаврилюк М.І., заступник голови Всеукраїнської профспілки «Захист прав» Федерлян В.М. та інші.

  На завершення парламентських слухань виступили та відповіли на запитання заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Білоусов А.Л. та перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики Зубко Г.Г.

  Підбив підсумки розгляду питання головуючий Кошулинський Р.В., який подякував учасникам парламентських слухань за конструктивну  роботу та запропонував Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням пропозицій та зауважень, висловлених під час обговорення.