• In English
  • Сучасна медицина

    Трансформація системи охорони здоров’я стосується кожного. Її мета — забезпечити громадянам України рівний доступ до якісних медичних послуг. Змінити систему так, щоб у центрі її був пацієнт. Через повномасштабну війну зросла потреба в різних видах медичних послуг, які раніше не були пріоритетними. Важливе завдання — організація медичної допомоги населенню в громадах, де медичні заклади зруйновані. А також у громадах, які були деокуповані. Продовжується цифровізація медичної сфери. 

    Відбувається закупівля обладнання для центрів реабілітації, посилення їхньої спроможності. 

    Заплановано створення регіональних центрів психічного здоровʼя та суттєве посилення спроможності мультидисциплінарних команд у наданні психологічної допомоги.

    1. Створення спроможної мережі медзакладів

    Уряд розпочав новий етап медреформи, який передбачає оновлення підходів до визначення госпітальних округів та впровадження сучасних підходів до формування мережі медзакладів. Кожна область стала окремим госпітальним округом, який своєю чергою поділяється на кластери. У межах одного госпітального округу лікарні розділені на надкластерні, кластерні та загальні. Реформа передбачає, що найпростіші захворювання лікуватимуться якомога ближче до пацієнта, в загальних лікарнях. У разі складніших проблем зі здоров’ям — пацієнт потраплятиме у кластерні та надкластерні лікарні, які надаватимуть високоспеціалізовані послуги. Такий підхід дозволяє найбільш ефективно розподіляти обмежений фінансовий ресурс заради досягнення максимального результату – забезпечення якісної, доступної та безоплатної медичної допомоги для українських пацієнтів.

    2. Реформа МСЕК

    Уряд розпочав реформу медико-соціальних експертних комісій, а також планує ввести термін особи з обмеженим рівнем функціонування, що використовується в Міжнародній класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоровʼя – стандартизована «мова» опису станів здоров’я, якою послуговуються у багатьох країнах світу. Вона визначає не лише компоненти здоров’я, а і пов’язані зі здоров’ям складові добробуту, такі як, до прикладу, освіта та праця. Пропонується створити електронну систему, яка міститиме інформацію про потреби людей та в автоматичному режимі пропонуватиме послуги відповідно до виявлених потреб.

    3. Страхова медицина 

    У 2023 році МОЗ затвердило "дорожню карту" впровадження медичного страхування. До чинної системи фінансування медицини пропонується додати систему додаткового медичного страхування як потенційного джерела фінансових ресурсів для сфери охорони здоров'я. Додаткове медстрахування допоможе збільшити вибір постачальників медичних послуг, страховиків і страхових пакетів. Це сприяє конкуренції на ринку страхування та підвищенню якості послуг, які надають страховики. А також допоможе залучити приватний капітал, який може підтримати розвиток і модернізацію закладів охорони здоров'я та інфраструктури.