українська російська англійська
Заява щодо проекту Закону щодо надання Урядові України права запровадити мораторій на виплати зовнішніх боргів
19.05.2015 | 14:27
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

Уряд України сьогодні вносить у Верховну Раду України проект Закону, що має надати Кабінету Міністрів України право у разі необхідності припинити виплати власникам міжнародних боргових зобов'язань.

Україна знаходиться у важкій економічній ситуації, і питання виплати міжнародних боргових зобов’язань – це питання справедливості.

Український народ робить надзвичайні зусилля для європейського майбутнього – і платить заради нього надвисоку ціну. Надзвичайним борговим навантаженням Україна «завдячує» попередньому режиму Віктора Януковича. За його урядування обсяг боргів України збільшився на 40 млрд. доларів. До суспільства ці кошти не дійшли.  Вони були розтрачені безслідно для країни.

Водночас, виплати тільки по валютним борговим зобов’язанням протягом наступних 4 років становлять близько 30 млрд. доларів США. Це включає і обслуговування, і повернення боргу. І питання справедливості щодо українського населення – знизити таке надзвичайне боргове навантаження. Адже вже сьогодні в державному бюджеті на 2015 рік видатки на обслуговування боргу складають стільки ж, скільки сукупні видатки на оборону та правоохоронну діяльність – понад 90 млрд. гривень кожен. Це близько 5% ВВП кожен. Уряд має право спрямовувати кошти, що платять платники податків в Україні, на потреби її громадян, а не на повернення кредитів, що брав клептократичний режим Януковича.

Наші двох- та багатосторонні партнери йдуть нам на зустріч та максимально залучилися до підтримки народу України. Міжнародне співтовариство, у тому числі США, Європейський Союз та міжнародні фінансові інститути, стоять на боці України у цей важкий час. Ми домовились із нашими міжнародними партнерами, що:

•          17,5 млрд. дол. США Україні надасть МВФ  (у разі здійснення нашою країною реальних реформ для нашого суспільства);

•          7,2 млрд. дол. США ми очікуємо у форматі фінансування з боку наших двосторонніх партнерів та міжнародних фінансових організацій.

Але важливо, аби власники наших боргових зобов'язань також зробили свій внесок у ці зусилля. Лише у 2015 році, отримавши підтримку 3,1 млрд. доларів США, ми сплатили 2,4 млрд. доларів США.  

І тому 15,3 млрд. дол. США – це зменшення тягаря на платіжний баланс за наступні 4 роки, яке ми очікуємо за результатами переговорів з нашими міжнародними комерційними кредиторами шляхом реструктуризації боргів. Без потужної участі комерційних кредиторів Україна не зможе стабілізувати ситуацію і повернутися до економічного зростання у 2016 році.

Для захисту інтересів українського народу, Уряд України сьогодні вносить у Верховну Раду проекти законів, що дають Уряду право призупинити виплати  за деякими зовнішніми зобов‘язаннями державних та гарантованого державою боргів України, що вказано у додатку до відповідної Постанови Кабміну. А у разі атаки недобросовісних кредиторів на Україну, цей мораторій захищає активи держави та державного сектору.

Будь-який мораторій, оголошений відповідно до нового закону, в майбутньому не вплине на наші двосторонні і багатосторонні боргові зобов‘язання, так само і не впливатиме на наші внутрішні зобов'язання. Дія закону спрямована на ті зовнішні суверенні прямі і гарантовані зобов'язання, що окреслено у периметрі (окрім двох державних банків і Укрзалізниці).

Слід зауважити, що надання такого права Урядові України ніяк не впливає ані на стабільність банківської системи країни, ані на курс української гривні. Але прийняттям цього закону, ми просимо наших іноземних приватних кредиторів долучитися до підтримки України та розділити з нами важкий тягар. 

 

версія для друку
Анонси кабінету міністрів
28 лютого Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман проведе нараду з представниками металургійної промисловості
2 березня Віце-прем`єр-міністр України Іванна Климпуш-Цинцадзе візьме участь у конференції "Підсумки імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС за 2016 рік та плани на 2017 рік"
1 березня за участю Міністра юстиції Павла Петренка відбудеться прес-конференція на тему "Реєстрація бізнесу он-лайн"
28 лютого - засідання комісії з проведення конкурсу на зайняття посад до Державного бюро розслідувань
28 лютого Державний секретар Міністерства закордонних справ Андрій Заяць - на прямій телефонній лінії Кабінету Міністрів України
28 лютого - публічний звіт Голови Держенергоефективності на тему "Енергоефективність та відновлювана енергетика в Україні: результати 2016 року та плани на 2017 рік"
Анонси
Оголошено конкурс на зайняття посад першого заступника та заступника Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження
Оголошено конкурс на зайняття посади державного секретаря Міністерства аграрної політики та продовольства України
Оголошено конкурс на зайняття посади першого заступника Голови Державного агентства з питань електронного урядування
Оголошено конкурс на зайняття вакантних посад першого заступника та заступника Голови Державної інспекції ядерного регулювання
Оголошено повторний конкурс на зайняття посади першого заступника Голови Державної служби фінансового моніторингу
3 березня відбудеться прес-тур до Луцька для висвітлення питання успішної термомодернізації місцевих ОСББ
2-3 березня відбудеться VІ форум України з питань розвитку конкуренції
2 березня 2017 року відбудеться публічний звіт Голови Державного агентства водних ресурсів України Ірини Овчаренко
28 лютого Володимир Омелян візьме участь у презентації верифікаційного звіту Ініціативи CoST Ukraine
28 лютого 2017 року о 10 год. 00 хв. відбудеться конкурс на зайняття вакантних посад категорії "А"
28 лютого з нагоди Міжнародного дня рідкісних захворювань відбудеться ІІІ Всеукраїнський з'їзд орфанних хворих
28 лютого Остап Семерак візьме участь у щорічному Українському енергетичному форумі
27 лютого Георгій Тука у прямих ефірах на 5 каналі, NewsOne, ICTV