українська російська англійська
Держслужба соцзахворювань системно працює над забезпеченням правового захисту громадян щодо надання ВІЛ-сервісних послуг
23.02.2013 | 11:40
ПРЕС-СЛУЖБА ДЕРЖАВНОї СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ/СНІДУ ТА ІНШИХ СОЦІАЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Політика правової підтримки ВІЛ-інфікованих осіб здійснюється державою у тісній співпраці із громадськими правозахисними організаціями. Ефективність її реалізації залежить від багатьох факторів: дотримання законодавчих норм та основ професійної етики працівників, обізнаності населення щодо шляхів передачі та захисту від ВІЛ-інфекції/СНІДу. З метою забезпечення захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, представників груп, уразливих до інфікування ВІЛ, Держслужбою України соцзахворювань укладено меморандум про співпрацю з Всеукраїнською благодійною організацією «Всеукраїнський правозахисний рух «Гідність». Про це заявила начальник відділу організації медико-соціальної допомоги управління протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу Держслужби України соцзахворювань Людмила Сторожук під час прес-конференції, присвяченій відповідальності медичних працівників щодо питань конфіденційності ВІЛ-статусу громадян.

Участь у конференції взяли представники ВБО «Всеукраїнський правозахисний рух «Гідність», МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», Благодійної організації «Кримський фонд «Наша надія».

«В Україні здійснюється постійний моніторинг правових порушень, які відбуваються у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, передусім, завдяки партнерській співпраці Держслужби України соцзахворювань з «Всеукраїнським правозахисним рухом «Гідність». На сьогодні законодавча база України у цій сфері суттєво вдосконалена та відповідає усім міжнародним стандартам. Закон України Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» та ряд інших нормативно-правових актів визначають інформацію про стан здоров’я людини, в тому числі в частині ВІЛ-статусу, конфіденційною. Однак, у практичній діяльності, зокрема, під час здійснення профілактичних або лікувальних заходів, при роботі з представниками груп ризику щодо інфікування ВІЛ, та людьми, які живуть з ВІЛ, мають місце випадки недотримання норм, визначених законодавством України. Співпраця із громадськістю надає нам можливість визначити причини правопорушень та  шляхи для їх усунення», - зазначила Л.Сторожук.

За словами представника Держслужби України соцзахворювань, результати моніторингу щодо дотримання прав людини у сфері ВІЛ/СНІДу, проведеного «Всеукраїнським правозахисним рухом «Гідність», будуть проаналізовані та враховані під час формування заходів нової Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, робота над проектом якої в даний час триває..

«На сьогодні в Україні спостерігаються перші ознаки стабілізації епідемії, вперше зафіксовано зменшення кількості нових випадків ВІЛ-інфекції на 1,6%, що свідчить про певний прогрес в реалізації лікувальних та профілактичних програм. Однак, щоб повернути епідемію ВІЛ-інфекції/СНІДу у зворотному напрямку, необхідно нарощувати зусилля як державних, так і громадських організацій.

В умовах реформування охорони здоров'я обрано курс на децентралізацію послуг з профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ., на первинний та вторинний рівні надання медичних послуг.

Проте, досить високим залишається в суспільстві рівень стигми та дискримінації щодо наявності соціально небезпечного захворювання, приналежності до груп ризику щодо інфікування ВІЛ.. Це спричинює певний рівень недовіри і до медиків та соціальних працівників з боку ВІЛ-інфікованих осіб та представників груп ризику. Наша партнерська діяльність і надалі буде спрямована на подолання цих явищ, виховання толерантного ставлення до хворих та організації для них необхідної правової допомоги. З цією метою Держслужба України соцзахворювань сприяє налагодженню тісної співпраці громадських організацій, які працюють у даному напрямку, з закладами охорони здоров'я, передусім, центрами профілактики і боротьби зі СНІДом», - підкреслила вона.

Нагадаємо, в Україні вперше створено прецедент покарання медичного працівника за розголошення ВІЛ-статусу. Центральний райсуд м. Сімферополя виніс обвинувальний вирок медичному працівнику за фактом розголошення ВІЛ-статусу дитини. 22 січня 2013 р. вироком суду винна особа позбавлена права займатися медичною практикою і зобов’язана виплатити штраф.

 

версія для друку